MPZP Gminy Tomice

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego


Zmiana Studium

Zmiana Studium Zagospodarowania Przestrzennego


Prasa Online


Informator parafialny wadowickich dekanatów

Wiadomości Powiatu WadowickiegoWiadomości regionalne z Dziennika Polskiego


Licznik
Dzisiaj:61
Ten miesiąc:472
Ten rok:35713
Ogólnie:777616

Od dnia 06.02.2004

Kto jest Online
Brak zarejestrowanych użytkowników

Hej - Anonimie
Zarejestruj się tutaj
Stronę ogląda :
0 gość(i)
46 użytkownik(ów)

WKU Oświęcim

Współpraca


KULTOWY PAC-MAN W CENTRUM TWOJEJ WSI

Wydarzenia

Z okazji Prima Aprilis, Google przygotowało ciekawy dodatek. Kultowa postać z gier Namco - Pac-Man, może pojawić się w twojej wsi. Wystarczy otworzyć w przeglądarce Google Maps, wyszukać centrum swojej wsi, a potem kliknąć w ikonkę Pac-Mana (u dołu ekranu), aby zagrać w legendarną grę i na załadowanej planszy zbierać żółtym bohaterem kropki, uważając przy tym na duszki.

TOMICZANKA NAJPIĘKNIEJSZĄ MIESZKANKĄ PODBESKIDZIA

Wydarzenia

W sobotę (28.03) w czechowickim Dworku Eureka odbyła się gala konkursu Miss Podbeskidzia 2015 zorganizowana przez bielską Agencję Mody Prestige. Bezkonkurencyjną, wśród czternastu kandydatek prezentujących swe wdzięki przed ponad dwustuosobową publicznością, okazała się 17-letnia mieszkanka Tomic Angelika Bąk. Poza tytułem Miss Podbeskidzia otrzymała ona także tytuł Miss Foto. Zwyciężczyni jest uczennicą pierwszej klasy Technikum logistyczno-mundurowego ZDZ w Wadowicach, a także jest modelką działającej przy tej szkole Akademii Mody i Urody.

ZAPACH ŚWIĄT NA VII GMINNYM POKAZIE POTRAW WIELKANOCNYCH

Wydarzenia

Bogato zastawione stoły witały gości, którzy tłumnie przybyli w sobotę (28.03) na VII Gminny Pokaz Potraw Wielkanocnych zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Tomicach im. Wincentego Bałysa wraz z Kołami Gospodyń Wiejskich. A uginały się one pod ciężarem kilkudziesięciu różnych potraw wielkanocnych przygotowanych przez poszczególne Koła z sześciu sołectw naszej Gminy oraz przez goszczącą na pokazie młodzież z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Radoczy.

REWIZYTA W SILVOLDE - MŁODZIEŻ Z ZSCKU W HOLANDII

Wydarzenia

W ramach projektu edukacyjnego rozpoczętego w listopadzie ubiegłego roku, w dniach od 14 do 20 marca 2015 r. grupa uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. św. Jana Pawła II w Radoczy odwiedziła swoich kolegów i koleżanki z partnerskiej szkoły w Silvolde w Holandii.
Uczniowie spędzali głównie czas na przygotowaniu prezentacji, które zostały przedstawione w ostatnim dniu wymiany na forum szkoły w obecności rodziców.

KARTKI WIELKANOCNE NAGRODZONE

Wydarzenia

W poniedziałek (23.03) komisja konkursowa w składzie: Mira Sabatowicz, dr Maria Zemanek, Bogusław Pacek i Maria Paśnik oceniła prace złożone na Gminny Konkurs na Kartkę Wielkanocną. Był on zorganizowany przez Ośrodek Kultury Gminy Tomice i skierowany do mieszkańców naszej gminy w 5 kategoriach wiekowych. Wpłynęło na niego aż 277 kartek. Ocenie podlegała przede wszystkim oryginalność pomysłu, zgodność z tradycją oraz walory artystyczne i estetyczne.
Komisja wybrała 53 prace, które dostały miejsca i wyróżnienia.

Z OBRAD V SESJI RADY GMINY TOMICE VII KADENCJI

Wydarzenia

W piątek (20.03) odbyła się, zwołana przez Przewodniczącego Rady Gminy Zygmunta Szymczaka w trybie nadzwyczajnym, V sesja Rady Gminy Tomice VII kadencji. Z uwagi na tryb w porządku obrad, poza sprawami bieżącymi, znalazło się wyłącznie rozpatrzenie projektów i podjęcie pięciu uchwał. Radni dokonali zmian w uchwale budżetowej na rok 2015 oraz w wieloletniej prognozie finansowej na lata 2015-2023.

WOŹNICZANKA ZE "ZŁOTYM PIÓREM WÓJTA GMINY TOMICE"

Wydarzenia

Szkoła Podstawowa w Woźnikach we czwartek (19.03) po raz piąty gościła uczestników Gminnego Konkursu Ortograficznego dla klas IV-VI "O Złote Pióro Wójta Gminy Tomice". W konkursie, przygotowanym przez nauczycielki woźnickiej placówki: Teresę Kolber, Martę Spisak i Beatę Ulatowską, udział wzięło najlepszych jedenastu uczniów z czterech szkół podstawowych, wyłonionych w eliminacjach szkolnych. Musieli oni zmierzyć się z wymagającym tekstem przygotowanym przez metodyka - Małgorzatę Dudę.

GMINA TOMICE NA TRASIE 72. TOUR DE POLOGNE

Wydarzenia

We wtorek (17.03) w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbyła się konferencja prasowa z udziałem wojewody małopolskiego Jerzego Milera oraz wieloletniego organizatora Tour de Pologne Czesława Langa. W jej trakcie poinformowano o szczegółowym przebiegu trasy, tej najważniejszej imprezy kolarskiej w Polsce, na terenie Małopolski. Lech Piasecki zaprezentował m.in. trasę IV etapu wyścigu (05.08) z Jaworzna do Nowego Sącza, która prowadzić będzie drogą krajową nr 28 przez Gminę Tomice. Można więc być pewnym, że nasi mieszkańcy zobaczą m.in. Rafała Majkę i Michała Kwiatkowskiego.

DUŻE UŁATWIENIE DLA MIESZKAŃCÓW WITANOWIC I LGOTY

Wydarzenia

Po kilkumiesięcznych staraniach spełniły się oczekiwania mieszkańców Witanowic i Lgoty. Po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń, od poniedziałku (16.03), przez centrum Witanowic rozpoczęły kursy busy jednego z przewoźników obsługujących trasę z Wadowic do Krakowa przez Brzeźnicę. Dzięki temu nie będzie trzeba pokonać już kilku kilometrów do ul. Krakowskiej by dojechać do Skawiny lub Krakowa, ale wystarczy skorzystać z jednego z czterech przystanków tj. na Nowym Świecie, przy szkole, przy kościele lub "Przy Krzyżu". Trasa przejazdu prowadzi bowiem teraz ul. Krakowską, ul. Jana Pawła II, ul. Plebańską i ponownie ul. Krakowską.

PODSUMOWANIE KOLEJNEGO ROKU WSPÓŁPRACY Z UR

Wydarzenia

W piątek (06.03) przedstawiciele Urzędu Gminy Tomice uczestniczyli w I Międzynarodowej Konferencji naukowej nt. "Aktualne trendy rozwoju regionalnego" zorganizowanej w cyklu "Przestrzeń - Technologia - Ekonomia". Organizatorem była Katedra Gospodarki Przestrzennej i Architektury Krajobrazu Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Rolniczego. Wydarzenie to było też okazją do podsumowania kolejnego roku współpracy Gminy Tomice i Uniwersytetu Rolniczego, która trwa już cztery lata.

ZAKOŃCZONE ZEBRANIA SPRAWOZDAWCZE OSP

Wydarzenia

Zakończyły się zebrania sprawozdawcze Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu naszej Gminy. We wszystkich jednostkach przedstawiono i przyjęto m.in. sprawozdania z działalności oraz sprawozdania finansowe.

Informacje z funkcjonowania OSP w roku 2014 można znaleźć na:

www.straz.tomice.pl

ZNAMY FINALISTÓW GMINNEGO OTWP "MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM"

Wydarzenia

Ochotnicza Straż Pożarna w Lgocie gościła w niedzielę (08.03) 44 uczestników eliminacji gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Wyłonieni w eliminacjach w poszczególnych jednostkach OSP rywalizowali oni w trzech kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna. Turniejowi przyglądali się m.in. Wójt Gminy Tomice Adam Kręcioch, Przewodniczący Rady Gminy Tomice Zygmunt Szymczak, Komendant Powiatowy PSP w Wadowicach bryg. Paweł Kwarciak, Prezes Zarządu Gminnego Związku OSP RP w Tomicach dh Stanisław Zając oraz prezesi i naczelnicy poszczególnych jednostek OSP.

SOŁECTWO WOŹNIKI ZE STARYM SOŁTYSEM W NOWEJ KADENCJI

Wydarzenia

W niedzielę (08.03) ostatnie sołectwo w naszej Gminie zorganizowało zebranie sprawozdawczo - wyborcze. W Domu Strażaka w Woźnikach zebranych 67 mieszkańców wybrało na nową kadencję 2011 - 2015 dotychczasowego sołtysa - JERZEGO RZEPĘ. Podobnie jak w pozostałych sołectach był on jedynym zgłoszonym kandydatem i otrzymał 60 głosów "za" przy 7 głosach przeciwnych.

W czytaj więcej prezentujemy także nową Radę Sołecką wybraną na kadencję 2015 - 2019.

ZAKOŃCZONE FERIE Z OŚRODKIEM KULTURY GMINY TOMICE

Wydarzenia

W okresie od 16 do 27 lutego w Ośrodku Kultury w Tomicach zostały zorganizowane liczne zajęcia dla dzieci w ramach ferii zimowych. OKGT przygotował ciekawą ofertę dla dzieci z gminy Tomice oraz ich rodziców. Ferie rozpoczęły się od wycieczki na Lotnisko w Balicach, która cieszyła się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród chłopców.

JEDNOGŁOŚNE POPARCIE DLA DOTYCHCZASOWEGO SOŁTYSA W LGOCIE

Wydarzenia

W niedzielę (01.03) piąte sołectwo w naszej Gminie zorganizowało zebranie sprawozdawczo - wyborcze. W Domu Strażaka w Lgocie zebrało się aż 79 mieszkańców, którzy wybrali na nową kadencję 2011 - 2015 dotychczasowego sołtysa - STANISŁAWA ZAJĄCA. Był on jedynym zgłoszonym kandydatem i otrzymał poparcie wszystkich obecnych tj, 79 głosów "za".

W czytaj więcej prezentujemy także nową Radę Sołecką wybraną na kadencję 2015 - 2019.

BEZ ZMIANY SOŁTYSA W WITANOWICACH

Wydarzenia

W czwartym już sołectwie zostało przeprowadzone zebranie sprawozdawczo - wyborcze. W Witanowcach w piątek (27.02) w Domu Strażaka zebrało się aż 99 mieszkańców, którzy wybrali na nową kadencję 2011 - 2015 dotychczasowego sołtysa - JANA KWARCIAKA. Był on jedynym zgłoszonym kandydatem i otrzymał 90 głosów "za" przy 7 głosach przeciwnych.

MDP Z WITANOWIC ZNÓW NA PODIUM W TURNIEJU HALOWYM

Wydarzenia

W sobotę (21.02) w szkole podstawowej w Witanowicach odbyła się XVII edycja Powiatowego Turnieju Halowego Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych o Puchar Przechodni Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Zawiązku OSP RP w Wadowicach. Od kilku lat turniej ten nosi imię tragicznie zmarłego strażaka z witanowickiej jednostki dh Piotra Galasa.

DARY MIESZKAŃCÓW NASZEJ GMINY TRAFIłY WE WŁAŚCIWE RĘCE

Wydarzenia

Na tą informację z pewnością czekali mieszkańcy naszej Gminy. W piątek (13.02) w Wojewódzkiej Filharmonii Tarnopolskiej na Ukrainie odbył się duży charytatywny koncert dla dzieci, które zostały ewakuowane z ogarniętego wojną Doniecka. Na scenie zaprezentowało się blisko stu artystów z Tarnopola. Po koncercie 70 dzieci otrzymało zebrane przez mieszkańców naszej Gminy przybory szkolne, słodycze i inne drobne upominki. Do wszystkich, którzy wsparli akcję młodzieży z tomickiego gimnazjum Vasyl Irmiychuk - z-ca dyrektora filharmonii skierował słowa "To wielkie zdarzenie dla Tarnopola. Dziękujemy Wam".

KOLEJNE SOŁECTWO POZYTYWNIE OCENIŁO PRACĘ SWOJEGO SOŁTYSA

Wydarzenia

Trzecim w kolejności sołectwem, w którym odbyło się zebranie sprawozdawczo - wyborcze były Zygodowice. 29 mieszkańców zebranych w niedzielę (22.02) w Domu Strażaka wybrało na nową kadencję 2011 - 2015 dotychczasowego sołtysa - BOGUSŁAWĘ KUBAREK. Również i ona była jedynym zgłoszonym kandydatem i otrzymała aż 28 głosów "za" przy tylko 1 głosie przeciwnym.

W czytaj więcej prezentujemy także nową Radę Sołecką wybraną na kadencję 2015 - 2019.

W NOWEJ KADENCJI BEZ ZMIANY SOŁTYSA W RADOCZY

Wydarzenia

Kolejnym sołectwem, w którym odbyło się zebranie sprawozdawczo - wyborcze była Radocza. 93 mieszkańców zebranych w niedzielne przedpołudnie (22.02) w Domu Strażaka wybrało na nową kadencję 2011 - 2015 dotychczasowego sołtysa - WŁADYSŁAW HAJOST. Był on jedynym zgłoszonym kandydatem i otrzymał 88 głosów "za" przy 3 głosach przeciwnych.

W czytaj więcej prezentujemy także nową Radę Sołecką wybraną na kadencję 2015 - 2019.

SOŁECTWO TOMICE Z DOTYCHCZASOWYM SOŁTYSEM W NOWEJ KADENCJI

Wydarzenia

Pierwszym sołectwem, w którym odbyło się zebranie sprawozdawczo - wyborcze były Tomice. 65 mieszkańców zebranych w niedzielę (15.02) w Domu Strażaka wybrało na nową kadencję 2011 - 2015 dotychczasowego sołtysa - STANISŁAWA KRĘCIOCHA. Był on jedynym zgłoszonym kandydatem i otrzymał 60 głosów "za" przy 5 głosach przeciwnych.

W czytaj więcej prezentujemy także nową Radę Sołecką wybraną na kadencję 2015 - 2019.

DARY Z TOMICKIEGO GIMNAZJUM DOTARŁY DO SZKOŁY W JUSKIWCI

Wydarzenia

Zaprzyjaźniona z Gimnazjum w Tomicach szkoła z Juskiwci na Ukrainie otrzymała paczki z przyborami szkolnymi i słodyczami, które zostały zebrane przez uczniów z tomickiej placówki. Wszystkie dary zostały skrupulatnie przeliczone i rozdzielone. Każdy uczeń i nauczyciel wrócił do domu z małym prezentem i uśmiechem na twarzy. Pozostała część darów przekazanych przez mieszkańców naszej Gminy została rozdysponowana wśród uczniów z terenu tzw. "Donbasu" podczas koncertu w filharmonii tarnopolskiej. Uczniowie wraz z gronem pedagogicznym dziękują wszystkim, którzy wsparli akcję dla uczniów z Ukrainy, gdyż warto pomagać tym, którzy są w potrzebie...

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU W ZSP TOMICE

Wydarzenia

W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu we wtorek (10.02) funkcjonariusz Zespołu ds. Nieletnich i Patologii st.asp. Zbigniew Przybek z Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach uczestniczył w spotkaniu z dziećmi klas IV-VI w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Tomicach. W trakcie tego spotkania wykorzystując filmiki edukacyjne "Owce w sieci" zostały z dziećmi poruszone kwestie bezpiecznego korzystania z Internetu, zagrożeń na jakie mogą napotkać młodzi internauci oraz przestępstw internetowych.

PROMESA NA USUWANIE SKUTKÓW POWODZI PRZYZNANA

Wydarzenia

We wtorek (10.02) Wójt Gminy Tomice Adam Kręcioch otrzymał z rąk Sekretarza Stanu MAiC Stanisława Huskowskiego oraz Wojewody Małopolskiego Jerzego Millera promesę w wysokości 50.000 zł na usuwanie skutków klęsk żywiołowych - zadanie: remont drogi gminnej ul. Na Wzgórzach w Radoczy. Jest to pierwsza z przyznanych promes, bowiem komisja wojewódzka po zweryfikowaniu w sierpniu 2014 r. zgłoszonych szkód w infrastrukturze komunalnej, zakwalifikowała do wsparcia w 2015 r. środkami budżetu państwa także remont ul. Na Wzgórzach w Woźnikach oraz boiska sportowego w Radoczy.

KALENDARZ WYBORCZY - WYBORY PREZYDENTA RP 10 MAJA

Wydarzenia

W sobotę (07.02) w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej pod poz. 188 opublikowane zostało Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 lutego 2015 r. w sprawie zarządzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
W czytaj więcej prezentujemy kalendarz wyborczy zawierający terminy wykonania czynności wyborczych.

PIERWSZA SESJA W 2015 ROKU RADY GMINY TOMICE

Wydarzenia

Przewodniczący Rady Gminy Tomice Zygmunt Szymczak zwołał pierwszą w 2015 roku sesję Rady Gminy Tomice VI kadencji w piątek (06.02). Obrady obyły się już tradycyjnie w sali sesyjnej Urzędu Gminy Tomice. Po wysłuchaniu informacji Wójta o funkcjonowaniu Gminy w okresie międzysesyjnym oraz sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez Gminę Tomice, radni przystąpili do rozpatrzenia sześciu projektów uchwał.

INFORMACJA WÓJTA O FUNKCJONOWANIU GMINY Z DNIA 06.02.2015 R.

Wydarzenia

Na posiedzeniu Rady Gminy Tomice w dniu 06 lutego br. Wójt Gminy Tomice Adam Kręcioch przedstawił radnym informację o funkcjonowaniu Gminy w okresie międzysesyjnym, tj. od 30 grudnia 2014 r. do 06 lutego 2015 r.

Informację tą prezentujemy w czytaj więcej.

PRACE NA OCZYSZCZALNI SCIEKÓW W RADOCZY ODEBRANE

Wydarzenia

22 grudnia 2014 roku został podpisany protokół ostatecznego odbioru robót budowlanych prowadzonych na podstawie dokumentacji projektowej pt.: "Modernizacja gospodarki osadami na oczyszczalni ścieków w Radoczy". Przeprowadzone prace przez P.U.P.H. "Otech" z Gorlic za kwotę 1.512.384,45 zł (środki własne) pozwoliły rozbudować przebieg procesu oczyszczania ścieków w zakresie obioru, stabilizacji i zagęszczania nadmiernych osadów ściekowych powstających na oczyszczalni SBR w Radoczy.

PRZEKAZANO DARY DZIECIOM Z UKRAINY

Wydarzenia

W ciągu zaledwie kilku dni pomieszczenia gospodarcze w Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Tomicach zapełniły się szczelnie materiałami papierniczymi i słodkościami. Był to efekt apelu uczniów i nauczycieli tej placówki, na który mieszkańcy naszej Gminy odpowiedzieli z zaangażowaniem, mając zapewne doskonale z pamięci relacje z walk prowadzonych na terytorium Ukrainy oraz bardzo ciężką sytuację tamtejszych rodzin.

DLA CIAŁA I DUCHA NA FESTWIALU POTRAW REGIONALNYCH

Wydarzenia

Koncert Kolęd Orkiestry Dętej z Zygodowic oraz chóru Harmonia z Kobióra w witanowickiej świątyni stanowił pierwszą część projektu realizowanego przez Stowarzyszenie "Orkiestra Dęta Zygodowice". Po wspólnym kolędowaniu we wtorkowy wieczór (06.01) Prezes Orkiestry Andrzej Zieliński zaprosił mieszkańców oraz gości miejscowej szkoły podstawowej na Festiwal Potraw Regionalnych zorganizowany wspólnie z wraz z Kołami Gospodyń Wiejskich i Ośrodkiem Kultury Gminy Tomice.

NIEZWYKŁY WIECZÓR KOLĘD W WITANOWICKIEJ ŚWIĄTYNI

Wydarzenia

Piękna zimowa sceneria towarzyszyła "Koncertowi Kolęd", który w uroczystość Trzech Króli (06.01) odbył się w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja w Witanowicach. Został on zorganizowany z inicjatywy Orkiestry Dętej z Zygodowc i Chóru Harmonia z Kobióra oraz dzięki przychylności ks. proboszcza Józefa Wróbla.

STATYSTYKI PORTALU WWW.TOMICE.PL ZA ROK 2014

Wydarzenia

Przełom roku to tradycyjnie już czas wielu podsumowań. Również portal www.tomice.pl prezentuje garść informacji statystycznych. W roku 2014 gminna strona mogła pochwalić się rekordowymi danymi. Odwiedziło ją ponad 112 tys. użytkowników, z czego 37,5 tys. to nowi użytkownicy. Dokonali oni łącznie blisko 268 tys. odsłon. Największą liczbę odwiedzających portal zanotował w dniu 17 listopada (ponad 2400 odwiedzin), gdy ogłoszone zostały wyniki wyborów samorządowych oraz 1 sierpnia (ponad 1600 odwiedzin), gdy podane zostały informacje na temat nawałnic, które nawiedziły naszą Gminę.

PODSTAWOWA OPIEKA ZDROWOTNA W 2015 R. - INFORMACJA DLA PACJENTÓW

Wydarzenia

Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie informuje, że od 1 styczna 2015 r. opiekę lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w Małopolsce zabezpieczać będą placówki mające umowę z Małopolskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeśli gabinet lekarza rodzinnego nie będzie czynny, pacjenci mogą skorzystać z opieki lekarza w innej przychodni lub z pomocy medycznej w szpitalnym oddziale ratunkowym bądź szpitalnej izbie przyjęć. Do dyspozycji pacjentów są również ambulatoria nocnej i świątecznej opieki działające od godz.18.00, a w dni wolne od pracy - całodobowo.

BUDŻET GMINY TOMICE NA ROK 2015 PRZYJĘTY JEDNOGŁOŚNIE

Wydarzenia

Przyjęcie Uchwały Budżetowej Gminy Tomice na rok 2015 było najważniejszym punktem porządku obrad III sesji Rady Gminy Tomice VII kadencji, która odbyła się we wtorek (30.12) w Urzędzie Gminy w Tomicach. Po rozpoczęciu obrad i wysłuchaniu informacji Wójta o funkcjonowaniu gminy w okresie międzysesyjnym radni przystąpili do rozpatrzenia ośmiu projektów uchwał. Najważniejszym był projekt przyszłorocznego budżetu określający dochody i wydatki Gminy Tomice, który po dokładnej analizie został następnie przyjęty jednogłośnie przez Radę Gminy Tomice.

INFORMACJA WÓJTA O FUNKCJONOWANIU GMINY Z DNIA 30.12.2014 R.

Wydarzenia

Na posiedzeniu Rady Gminy Tomice w dniu 30 grudnia br. Wójt Gminy Tomice Adam Kręcioch przedstawił radnym informację o funkcjonowaniu Gminy w okresie międzysesyjnym, tj. od 13 listopada 2014 r. do 30 grudnia 2014 r.

Informację tą prezentujemy w czytaj więcej.

"CZAS NA AKTYWNOŚĆ W GMINIE TOMICE" - SPRAWOZDANIE NR 39

Wydarzenia

Gmina Tomice - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tomicach od stycznia 2013 r. do grudnia 2014 r. realizował projekt systemowy pn.: "Czas na aktywność w Gminie Tomice" współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, poddziałania 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej priorytetu VII POKL Promocja Integracji Społecznej.

TRZY CERTYFIKATY DOLINY KARPIA W GMINIE TOMICE

Wydarzenia

W niedzielę (21.12) podczas Zatorskiego Jarmarku Karpiowego w Zatorze nastąpiło uroczyste wręczenie Certyfikatów Doliny Karpia. W kategorii: Kulinarne Produkty Lokalne otrzymały je m.in. radoczański jabłecznik, kura nadziewana oraz chrzanówka na maślance.

W czytaj więcej prezentujemy fotogalerię z niedzielnych uroczystości.

BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU DOTARŁO DO TOMIC

Wydarzenia

W dniu dzisiejszym (18.12) harcerze z 14 drużyny harcerskiej "Krople Rosy" ze Szkoły Podstawowej w Woźnikach, działający przy OSP Woźniki, przekazali na ręce Wójta Gminy Tomice Adama Kręciocha wraz z życzeniami świątecznymi "betlejemskie światełko pokoju". Jest ono symbolem miłości, pokoju, ciepła i nadziei. Akcję tradycyjnie już, po raz 24, przeprowadza Związek Harcerstwa Polskiego. W tym roku przesłanie, które towarzyszy wędrówce Światła, brzmi: "Pokój jest w Nas!".

RADA GMINY TOMICE Z TRZEMA KOMISJAMI

Wydarzenia

W piątek (12.12) w Urzędzie Gminy Tomice odbyło się II posiedzenie Rady Gminy Tomice VII kadencji. Główne punkty porządku obrad dotyczyły utworzenia i ustalenia przedmiotu działania komisji stałych oraz powołania tychże komisji i komisji rewizyjnej, a także dokonania zmian w uchwale budżetowej na rok 2014. W toku dyskusji ustalono, że w kadencji 2014-2018 działać będą, poza Komisją Rewizyjną, dwie komisje stałe: Komisja Finansów i Infrastruktury oraz Komisja Zdrowia, Pomocy Społecznej, Edukacji i Kultury.
Składy osobowe poszczególnych komisji prezentujemy w czytaj więcej.

ŚWIĘTY MIKOŁAJ ODWIEDZIŁ DZIECI W OKGT

Wydarzenia

6 grudnia to wyjątkowy dzień, który kochają szczególnie dzieci. W tym dniu bowiem otrzymują oczekiwane prezenty od Świętego Mikołaja. Pomimo braku białego śniegu w piątkowy wieczór (05.12) do Ośrodka Kultury Gminy Tomice, jak co roku punktualnie zawitał Mikołaj wraz ze swoją świtą. Czas oczekiwania na miłego gościa wypełniony został wieloma atrakcjami oraz kosztowaniem "mikołajkowego tortu".

Z WIZYTĄ W KONSULACIE GENERALNYM STANÓW ZJEDNOCZONYCH W KRAKOWIE

Wydarzenia

We wtorek (18.11) uczniowie SP Woźniki udali się do Konsulatu Generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie. Ich obecność w Konsulacie była wynikiem wizyty konsula Colina Guarda na uroczystości pod obeliskiem w Zygodowicach oraz na akademii w Szkole Podstawowej w Woźnikach upamiętniającej 70 rocznicę zestrzelenia samolotu Hell's Angel. Podczas spotkania uczniowie zaprezentowali rekonstrukcję wydarzeń z 13 września 1944 r. w języku angielskim. Konsul dostrzegł talent, wysiłek oraz poziom znajomości języka angielskiego uczniów czego efektem było zaproszenie dzieci do Konsulatu Generalnego USA w Krakowie.

INAUGURACYJNA PIERWSZA SESJA RADY GMINY TOMICE VII KADENCJI

Wydarzenia

W poniedziałek (01.12). w Urzędzie Gminy Tomice po raz pierwszy zebrali się radni VII kadencji, by wziąć udział w obradach Rady Gminy Tomice. Porządek obrad przewidywał m.in. ślubowanie radnych, wybory prezydium Rady oraz ślubowanie Wójta Gminy Tomice. Pierwszą część obrad poprowadził radny senior Pan Marian Woderski.

RADNY Z TOMIC WYBRANY STAROSTĄ POWIATU WADOWICKIEGO

Wydarzenia

W poniedziałek (1.12) na pierwszej w tej kadencji Radzie Powiatu Wadowickiego dokonano wyboru władz powiatowych. Starostą Wadowickim został, wybrany głosami koalicji PiS i PSL, radny powiatowy z naszej Gminy Bartosz Kaliński, który w wyborach startował z okręgu wyborczego nr 5 obejmującego poza gminą Tomice także gminy: Brzeźnica, Spytkowice i Wieprz.


foto: Krzysztof Cabak

POKŁOSIE LISTY POSZKODOWANYCH W CZASIE I WOJNY ŚWIATOWEJ

Wydarzenia

Opublikowana na naszej stronie 9 listopada br. Lista mieszkańców Gminy poszkodowanych w czasie I wojny światowej spotkała się z dużym zainteresowaniem. Otrzymaliśmy wiele informacji o osobach odnalezionych w zamieszczonych wykazach.

Dziś prezentujemy zdjęcia Józefa Kruka z Tomic ur. w 1887 r, który podczas I wojny światowej służył jako piechur (szeregowy) w 16.pułku piechoty Pospolitego Ruszenia, 2.kompanii.

PO RAZ TRZECI SPOTKALI SIĘ PRZY SIATCE

Wydarzenia

W sobotę (22.11) miłośnicy badmintona spotkali się w Tomicach na III Gminnym Turnieju Badmintona. Hala przy Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Tomicach zgromadziła 43 zawodników i zawodniczek z naszej Gminy, a także z wielu sąsiednich miejscowości. Rywalizowali oni w sześciu kategoriach wiekowych. Nad przebiegiem zawodów czuwał ich organizator Grzegorz Michna, który również zadbał o profesjonalny sprzęt do gry.

RADNI SEJMIKU WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO WYBRANI

Wydarzenia

Siedmiu reprezentantów z okręgu 4, w skład którego wchodzą powiaty: wadowicki, myślenicki, suski, nowotarski, tatrzański zasiądzie w Sejmiku Województwa Małopolskiego kadencji 2014-2018.

W czytaj więcej prezentujemy wyciąg z protokołu.

DWÓCH RADNYCH Z GMINY TOMICE W RADZIE POWIATU WADOWICKIEGO

Wydarzenia

Powiatowa Komisja Wyborcza w Wadowicach zakończyła liczenie i opublikowała protokół zbiorczy wyników głosowania do Rady Powiatu Wadowickiego. W tej kadencji naszą Gminę ponownie reprezentować będzie dwóch radnych: Bartosz Jan Kaliński z KW Prawo i Sprawiedliwość oraz Józef Łasak z KWW Jacka Jończyka "Nowoczesny Samorząd".

W czytaj więcej prezentujemy wyciąg z protokołu.

"FRYKASY PIERWSZEJ KLASY" PROSZĄ O GŁOSY

Wydarzenia

W czwartek (13.11) zespół projektowy z SP Woźniki pod nazwą "Frykasy pierwszej klasy" zakwalifikowany został do I etapu konkursu "Kulinarni odkrywcy", organizowanego przez sieć handlową Tesco. Jego celem było nakręcenie filmu promującego zdrowy styl życia, żywienia oraz wyposażenie uczniów w praktyczne umiejętności gotowania. Zespół projektowy składający się z opiekuna i uczniów klasy pierwszej nakręcił film (trwający regulaminowo do 2 minut), w którym uczniowie promują mleko i owoce w woźnickiej placówce, a drużyna gotuje "leczo warzywne".

AKADEMIA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W GMINIE TOMICE ZAKOŃCZONA

Wydarzenia

Ośrodek Kultury Gminy Tomice im. Wincentego Bałysa w miesiącach marzec - październik realizował projekt pn. "Akademia przedsiębiorczości
w Gminie Tomice - organizacja seminarium z zakresu przedsiębiorczości, warsztatów kulinarnych, ceramicznych oraz wikliniarskich jako działań wspierających przedsiębiorczość". Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007- 2013 za pośrednictwem LGD: Stowarzyszenie Dolina Karpia. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

"CZAS NA AKTYWNOŚĆ W GMINIE TOMICE" - SPRAWOZDANIE NR 38

Wydarzenia

Gmina Tomice - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tomicach realizuje projekt systemowy pn.: "Czas na aktywność w Gminie Tomice". Jest on współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, poddziałania 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej priorytetu VII POKL Promocja Integracji Społecznej. Projekt jest realizowany od stycznia 2013 r. do grudnia 2014 r.

ZESTAWIENIA WYNIKÓW DO RADY GMINY TOMICE

Wydarzenia

W niedzielę (16.11) mieszkańcy naszej Gminy wybrali piętnastu swoich przedstawicieli, którzy w trakcie kadencji 2014-2018 będą ich reprezentować w Radzie Gminy Tomice.

W czytaj więcej prezentujemy zestawienia wyników głosowania w poszczególnych okręgach wyborach.

POWYBORCZE PODZIĘKOWANIE WÓJTA GMINY TOMICE

Wydarzenia

W dniu wczorajszym (16.11) mieszkańcy naszej Gminy wybrali po raz czwarty Adama Kręciocha na stanowisko Wójta Gminy Tomice. Z tej okazji Wójt wystosował podziękowanie dla mieszkańców Gminy.

CZWARTA KADENCJA WÓJTA ADAMA KRĘCIOCHA

Wydarzenia

Punktualnie o 21.00 zakończyły się w niedzielę (16.11) wybory samorządowe w Gminie Tomice. Spośród 6032 uprawnionych do głosowania swój głos oddało 2974 osoby, z czego głosów ważnych było 2929.

Wójtem Gminy Tomice na kadencję 2014 - 2018 został ponownie Adam Kręcioch z KWW Wspólnota Sołecka, który uzyskał 1501 głosy, co stanowi 51,25 % poparcia mieszkańców naszej Gminy.

Wyniki wyborów w czytaj więcej.

POŻEGNALNA XXXVI SESJA RADY GMINY TOMICE VI KADENCJI

Wydarzenia

W czwartek (13.11) po raz ostatni w tej kadencji odbyło się posiedzenie Rady Gminy Tomice. Mimo, iż była to pożegnalna sesja, radni wysłuchali informacji o stanie realizacji zadań oświatowych Gmiyn Tomice w roku szkolnym 2013/2014 i informacji o funkcjonowaniu Gminy w okresie międzysesyjnym oraz podjęli szereg ważnych uchwał.

GOSPODYNIE Z RADOCZY ŚWIĘTOWAŁY 50-LECIE SWOJEGO KOŁA

Wydarzenia

Msza Św. odprawiona przez ks. kan. Henryka Młynarczyka w kościele parafialnym pw. Przemienienia Pańskiego w Radoczy rozpoczęła uroczystości 50-lecia powstania Koła Gospodyń Wiejskich w Radoczy. Po niej szacowne jubilatki oraz zaproszeni goście udali się do remizy radockiej jednostki OSP, gdzie odbyła się oficjalna część jubileuszu.

FREKWENCJA WYBORCZA W WYBORACH SAMORZĄDOWYCH

Wydarzenia

O godz. 7.00 we wszystkich czterech obwodowych komisjach wyborczych rozpoczęły się w dniu dzisiejszym (16.11) wybory samorządowe.

Jak podała Państwowa Komisja Wyborcza frekwencja wyborcza wynosi:
- na godz. 12.00 - 17,66 % (z 6.032 uprawnionych głosowało 1.065 osób);
- na godz. 17.00 - 43,02 % (z 6.032 uprawnionych głosowało 2.595 osób).

INFORMACJA WÓJTA O FUNKCJONOWANIU GMINY Z DNIA 13.11.2014 R.

Wydarzenia

Na posiedzeniu Rady Gminy Tomice w dniu 13 listopada br. Wójt Gminy Tomice Adam Kręcioch przedstawił radnym informację o funkcjonowaniu Gminy w okresie międzysesyjnym, tj. od 03 października 2014 r. do 13 listopada 2014 r.

Informację tą prezentujemy w czytaj więcej.

STAWY JAK ZA DAWNYCH LAT

Wydarzenia

Nowy właściciel kompleksu stawów rybnych w Tomicach, po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń przystąpił do oczekiwanej od lat rewitalizacji tego niezwykłego pod względem przyrodniczym zakątka gminy. Położone w obszarze Natura 2000 stawy, to jednocześnie historyczne miejsce hodowli znanego już w średniowieczu karpia, to wyjątkowe dziedzictwo kultury materialnej gminy.

LISTA MIESZKAŃCÓW GMINY POSZKODOWANYCH W CZASIE I WOJNY ŚWIATOWEJ

Wydarzenia

11 listopada 1918 roku zakończyła się I wojna światowa, największy na kontynencie europejskim od czasów wojen napoleońskich konflikt zbrojny, który trwał od 28 lipca 1914 r. To, co działo się na wszystkich frontach w latach 1914-1918, spowodowało niewyobrażalnie wiele ludzkiego nieszczęścia, liczonego w milionach zabitych i rannych. Wielu żołnierzy biorących udział w wojnie nie powróciło już nigdy do rodzinnego domu, wielu nie ma nawet symbolicznego grobu. Nasza wiedza na temat tych, którzy poszli na wojnę, trafili do niewoli, zostali ranni lub zginęli, jest znikoma. Wśród nich było również wielu mieszkańców dzisiejszej gminy Tomice, werbowanych m.in. do austriackiego 56.Pułku Piechoty stacjonującego w Wadowicach.

SZEŚĆ LAT GMINY TOMICE W LOKALNEJ GRUPIE DZIAŁANIA "DOLINA KARPIA"

Wydarzenia

W dniach 5-6 listopada w Zatorze odbyła się konferencja podsumowująca działania Lokalnej Grupy Działania "Dolina Karpia". Jej uczestnicy mogli zapoznać się z projektami zrealizowanymi za pośrednictwem LGD w ramach PROW na lata 2007-2013. Podczas prezentacji nie zabrakło również naszej Gminy, która bardzo wiele skorzystała na członkowskie w tym stowarzyszeniu.

W czytaj więcej prezentujemy sześcioletni dorobek Gminy Tomice w LGD "Dolina Karpia".

BUSEM PRZEZ CENTRUM WITANOWIC DO KRAKOWA

Wydarzenia

Już od 1 stycznia 2015 r. mieszkańcy Witanowic będą mogli korzystać z busa na trasie Wadowice - Kraków prowadzącej przez centrum miejscowości. Na wniosek radnych z Witanowic, złożony na sesji Rady Gminy Tomice, jeden z przewoźników wyraził gotowość uruchomienia busów zatrzymujących się na przystankach przy szkole podstawowej i kościele. Obowiązkiem przewoźnika jest teraz uzgodnienie ze Starostwem Powiatowym w Wadowicach rozkładu jazdy i warunków korzystania z przystanków autobusowych. Uruchomienie komunikacji przez centrum wsi będzie dużym ułatwieniem dla mieszkańców Witanowic, ale również Lgoty i Babicy, pracujących bądź uczących się w Skawinie i Krakowie.

II TRANSZA ŚRODKÓW DLA POWODZIAN PRZYZNANA

Wydarzenia

Urząd Wojewódzki w Krakowie zakończył weryfikację 29 wniosków o przyznanie środków finansowych na wypłatę zasiłków celowych na usuwanie skutków nawałnicy, która miała miejsce 31.07/01.08. W ramach II transzy przekazano środki w wysokości 56.474,00 zł. Tym samym dzięki pozytywnej ocenie wniosków przygotowanych przez GOPS, kwota dotacji celowej dla poszkodowanych mieszkańców naszej Gminy wynosi 110.974,00 zł.

PAMIĘĆ O TRAGICZNYCH WYDARZENIACH SPRZED 70 LAT WCIĄŻ ŻYWA

Wydarzenia

70 lat temu, 29 października 1944 r., miało miejsce jedno z najtragiczniejszych epizodów II wojny światowej w naszej Gminie. W ramach odwetu za zastrzelenie przez radzieckich partyzantów dziewięciu żołnierzy, dowództwo niemieckie wydało rozkaz spalenia zabudować przysiółka Podlas w Lgocie i wymordowania jego mieszkańców. W tej bestialskiej akcji zamordowanych zostało ośmiu mieszkańców Lgoty.

W czytaj więcej prezentujemy artykuł poświęcony tamtym wydarzeniom oraz archiwalne zdjęcia ofiar tej tragedii.

ZŁOŻYLI HOŁD POMORDOWANYM MIESZKAŃCOM LGOTY

Wydarzenia

W dniu wczorajszym (29.10), w kolejną rocznicę pacyfikacji przysiółka Podlas w Lgocie, przedstawiciele władz samorządowych naszej Gminy udali się do miejsc pamięci, aby złożyć hołd mieszkańcom lgockiej ziemi zamordowanych 70 lat temu przez hitlerowskiego okupanta. Przemierzając "Szlak Krzyży Lgockich" zapalili znicze i złożyli wiązanki kwiatów w miejscu tragedii, pod krzyżem nad dawną mogiłą ziemną, w której pochowano ofiary pacyfikacji oraz przy obelisku poświęconym tamtym tragicznym wydarzeniom. Udali się również na cmentarz parafialny w Witanowicach, gdzie 12 marca 1945 roku przeniesiono do zbiorowego grobu szczątki ofiar pacyfikacji.

ZŁOCI I DIAMENTOWI JUBILACI ODZNACZENI W ZYGODOWICACH

Wydarzenia

Mszą Świętą odprawioną w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Woźnikach przez proboszcza ks. kan. Tomasza Kalisza rozpoczęły się we wtorek (28.10) gminne uroczystości związane z jubileuszem pożycia małżeńskiego par zamieszkałych na terenie naszej gminy. Po niej Jubilaci oraz zaproszeni goście udali się do Domu Strażaka w Zygodowicach, gdzie odbyła się ceremonia wręczenia "Medali za Długoletnie Pożycie" oraz występy artystyczne.

UTRWALONE NA KLISZY - TOMICE NA STARYCH FOTOGRAFIACH CZ.4

Wydarzenia

Są niemym świadkiem historii. Często leżą gdzieś zapomniane, od czasu do czasu wyciągnięte przywołują wspomnienia. Stare fotografie. Dzięki nim możemy m.in. przypomnieć sobie jak wyglądała kiedyś nasza Gmina. Zapraszamy na czwartą część cyklu "Tomice na starych fotografiach" zawierającą zdjęcia z uroczystości odsłonięcia obelisku poświęconemu mieszkańcom Lgoty, którzy zostali zamordowani podczas pacyfikacji przysiółka Podlas w Lgocie, która odbyła się 29 października 1984 r.

TERMINY POSIEDZENIA OBWODOWYCH KOMISJI WYBORCZYCH

Wydarzenia

Wójt Gminy Tomice informuje, że pierwsze posiedzenia Obwodowych Komisji Wyborczych powołanych uchwałą Gminnej Komisji Wyborczej w Tomicach odbędą się 30 października 2014 r. (tj. w czwartek) w Urzędzie Gminy w Tomicach ul. Wadowicka 51, pok. nr 3, o godz.:
godz. 15.00 - Obwodowa Komisja Wyborcza Nr 1 w Witanowicach i Obwodowa Komisja Wyborcza Nr 2 w Radoczy
godz. 16.00 - Obwodowa Komisja Wyborcza Nr 3 w Tomicach i Obwodowa Komisja Wyborcza Nr 4 w Woźnikach.

Składy Obwodowych Komisji Wyborczych

INFORMACJE GMINNEJ KOMISJI WYBORCZEJ W TOMICACH

Wydarzenia

Obwieszczenia i Uchwały Gminnej Komisji Wyborczej w Tomicach z dnia 23.10.2014 r.

- o nadanych numerach dla list kandydatów komitetów wyborczych w wyborach do Rady Gminy Tomice
- o zarejestrowanych listach kandydatów na radnych do Rady Gminy Tomice
- o zarejestrowanych kandydatach na Wójta Gminy Tomice
- w sprawie powołania Obwodowych Komisji Wyborczych

GMINNA KOMISJA WYBORCZA W TOMICACH PRZYZNAŁA NUMERY

Wydarzenia

Gminna Komisja Wyborcza w Tomicach informuje, że w wyniku przeprowadzonego w dniu 23 października 2014 r. losowania, listom kandydatów komitetów wyborczych, o których mowa w art. 410 § 7 pkt 1 Kodeksu wyborczego, przyznano następujące numery:

- Nr 16 - KWW Mądrość dziadków przyszłością dzieci
- Nr 17 - KWW Wspólnota Sołectwa
- Nr 18 - KWW Bałys - Postaw na Rozwój i Gospodarność.

DOCENIENI ZA "POCZTÓWKĘ Z WAKACJI"

Wydarzenia

W poniedziałek (13.10) odbyły się obrady jury w XI Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Pocztówka z wakacji" zorganizowanym przez warszawskie Centrum Kultury Zastów. Z 2091 prac jury w składzie: Tatiana i Włodzimierz Pytkowscy nagrodzili 54 autorów pocztówek. W gronie laureatów znaleźli się też uczniowie z SP Woźniki. II miejsce wśród 3-4 latków zdobyła Lena Chojna, a wyróżnienie - Liliana Janik. W kategorii wiekowej 5-6 lat wyróżnienie otrzymała Patrycja Pasieka. I miejsce wśród 7-9 latków zajęła Martyna Woźniczka.

RUSZYŁ PROGRAM OSŁONOWY "PIERWSZY DZWONEK"

Wydarzenia

36 rodzin z naszej Gminy skorzysta z programu osłonowego w zakresie wsparcia uczniów z rodzin wielodzietnych 4+ w ramach projektu "Pierwszy dzwonek" na lata 2014-2020. Program ten został przyjęty przez Radę Gminy Tomice w związku z ustanowieniem przez Zarząd Województwa Małopolskiego projektu "Pierwszy dzwonek" polegającego na przyznaniu dotacji dla gmin na udzielenie wsparcia dla uczniów z rodzin wielodzietnych 4+ z województwa małopolskiego w zakresie zwiększania ich szans edukacyjnych.

Informacje o programie w czytaj więcej.

UTRWALONE NA KLISZY - TOMICE NA STARYCH FOTOGRAFIACH CZ.3

Wydarzenia

Są niemym świadkiem historii. Często leżą gdzieś zapomniane, od czasu do czasu wyciągnięte przywołują wspomnienia. Stare fotografie. Dzięki nim możemy m.in. przypomnieć sobie jak wyglądała kiedyś nasza Gmina. Zapraszamy na trzecią część cyklu "Tomice na starych fotografiach" zawierającą relację z przebiegu uroczystości wkopania krzyża upamiętniającego spacyfikowany przysiółek Podlas w Lgocie, która odbyła się 25 października 1997 r. w Michniowie.

CZERWONY KAPTUREK WRĘCZYŁ NAGRODY ZA POCZTÓWKI Z WAKACJI

Wydarzenia

W piątek (10.10) sala Ośrodka Kultury Gminy Tomice szczelnie wypełniła się uczestnikami konkursu plastycznego "Pocztówka z Wakacji". Każdy z przybyłych z niecierpliwością oczekiwał na wyniki komisji konkursowej w składzie: Mirosława Sabotawicz, Katarzyna Wrona, Andrzej Wrona i Józef Ogiegło, która po ocenie 222 prac w 6 kategoriach wiekowych miała wybrać te najlepsze. Przed wręczeniem nagród dzieci obejrzały spektakl teatralny "Czerwony Kapturek" w wykonaniu Teatru Duet z Krakowa.

KOLEJNA ZBIÓRKA WYROBÓW ZAWIERAJĄCYCH AZBEST ZAKOŃCZONA

Wydarzenia

Zakończyła się tegoroczna zbiórka wyrobów zawierających azbest. Firma Remontowo - Budowlana "RAGAR" z Krakowa z terenu 28 posesji zebrała 69,650 tony (Mg) materiałów konstrukcyjnych zawierających azbest - kod odpadu 170605. Zostały one przekazane na składowisko odpadów "Środowisko i Innowacje" Sp. z o.o. w Dobrowie. Koszt transportu i składowania został pokryty przez Gminę Tomice i wyniósł 24.546,08 zł.

ROZWIĄZANIE PROBLEMU TRANSPORTU PUBLICZNEGO

Wydarzenia

Od końca lipca trwały trudne rozmowy dotyczące zbiorowego transportu publicznego. Zmiana rozkładów jazdy na liniach: Wadowice-Bachowice-Spytkowice-Miejsce oraz Wadowice-Ryczów-Chrząstowice spowodowała, że mieszkańcy gmin: Tomice, Brzeźnica i Spytkowice zostali pozbawieni możliwości powrotu z Wadowic w godzinach wieczornych i nocnych. Wspólne działanie jednak przyniosło pożądany skutek. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz wsparciu wójtów: Mariusza Krystiana, Bogusława Antosa i Adama Kręciocha w ostatnim czasie pojawili się nowi przewoźnicy obsługujący te linie oraz zdecydowanie zwiększyła się liczba kursów.

W TATRY Z OŚRODKIEM KULTURY GMINY TOMICE

Wydarzenia

W niedzielę (28.09) Ośrodek Kultury Gminy Tomice zorganizował wycieczkę w Tatry. Uczestnicy wyjazdu pod okiem przewodnika tatrzańskiego przemierzali tatrzańskie szczyty. Górska wyprawa rozpoczęła się od wyjazdu kolejką na Kasprowy Wierch. W dalszą trasę uczestnicy udali się pieszo, wędrując na Kondracką Kopę, Giewont, a następnie schodząc do Doliny Małej Łąki. Przejście całej trasy zajęło około 9 godzin. Dzięki pięknej pogodzie uczestnicy wycieczki mogli podziwiać uroki Tatr, a także ujrzeli Trzy Korony oraz Babią Górę, które w tym dniu były doskonale widoczne.

GMINA TOMICE NA WIELKICH ZATORSKICH ŻNIWACH KARPIOWYCH

Wydarzenia

W niedzielę (05.10) Stowarzyszenie Dolina Karpia wraz z Regionalnym Ośrodkiem Kultury Doliny Karpia w Zatorze zorganizowało Wielkie Zatorskie Żniwa Karpiowe będące finałem Festiwalu Doliny Karpia 2014. Podczas imprezy można było podziwiać występy artystyczne przygotowane przez zespoły z 7 gmin Doliny Karpia. Gminę Tomice na scenie reprezentował Zespół Śpiewaczy "Wesołe Gosposie" z Witanowic. W trakcie imprezy został przeprowadzony również Konkurs Przegląd Produktów Lokalnych Kulinaria 2014, w którym z Gminy Tomice udział wzięło Koło Gospodyń Wiejskich z Witanowic.

O OBRADACH XXXV SESJI RADY GMINY TOMICE VI KADENCJI

Wydarzenia

W piątek (03.10) w Urzędzie Gminy Tomice odbyła się XXXV sesja Rady Gminy Tomice VI kadencji. Radni po wysłuchaniu informacjo Wójta o funkcjonowaniu Gminy w okresie międzysesyjnym tj. od 29 sierpnia do 03 października, rozpatrzyli projekty sześciu uchwał. Przegłosowali przystąpienie do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectw gminy Tomice w części dotyczącej sołectwa Witanowice i objęcia tą zmianą sześciu działek.

INFORMACJA WÓJTA O FUNKCJONOWANIU GMINY Z DNIA 03.10.2014 R.

Wydarzenia

Na posiedzeniu Rady Gminy Tomice w dniu 3 października br. Wójt Gminy Tomice Adam Kręcioch przedstawił radnym informację o funkcjonowaniu Gminy w okresie międzysesyjnym, tj. od 29 sierpnia 2014 r. do 03 października 2014 r.

Informację tą prezentujemy w czytaj więcej.

NAJMŁODSI MIESZKAŃCY GMINY BĘDĄ WIDOCZNI NA DRODZE

Wydarzenia

Blisko 300 odblasków rozdanych we wszystkich szkołach podstawowych to efekt dziewiątej już edycji akcji "Widoczny przedszkolak" organizowanej przez Urząd Gminy Tomice we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Wadowicach. W jej ramach, w dniu dzisiejszym (30.09), asp. sztab. Paweł Migdałek oraz insp. ds. organizacyjnych i promocji Grzegorz Łopatecki odwiedzili gminne placówki oświatowe. Po krótkiej prelekcji dotyczącej bezpiecznego poruszania się m.in. w drodze do szkoły przedszkolaki otrzymały odblaski, które ufundował Wójt Gminy Tomice Adam Kręcioch oraz sponsorzy m.in. firma "Elektrospec" z Wadowic oraz firma "Bakos" z Radoczy. Ich używanie z pewnością przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego.

UDANE GMINNE ĆWICZENIA STRAŻACKIE - ZYGODOWICE 2014

Wydarzenia

W ciągu kilkunastu minut od uruchomienia syren alarmowych, w niedzielę (28.09) plac przed remizą Ochotniczej Straży Pożarnej w Zygodowicach zapełnił się druhami strażakami ze wszystkich jednostek gminnych. Tam bowiem zaplanowano zbiórkę wszystkich zastępów przed gminnymi ćwiczeniami gotowości bojowej, które zorganizował Zarząd Gminny Związku OSP RP w Tomicach.

OSTATNIE POŻEGNANIE BYŁEGO RADNEGO GMINY TOMICE

Wydarzenia

Z głębokim żalem żegnamy
Ś. P.
Włodzimierza Zielińskiego
Przewodniczącego Rady Gminy Tomice w latach 1990 - 1994

Rodzinie i najbliższym składamy wyrazy wielkiego współczucia

Wójt Gminy Tomice
wraz ze współpracownikami
Przewodniczący Rady Gminy Tomice
wraz z radnymi

MODERNIZACJA GOSPODARKI ODPADAMI NA OCZYSZCZALNI W RADOCZY

Wydarzenia

Bardzo sprawnie realizowane są prace budowlane związane z rozbudową i modernizacją gospodarki odpadami. Inwestycja realizowana w całości ze środków własnych Gminy zakłada wykonanie instalacji do odbioru, stabilizacji i neutralizacji odpadów powstających w Gminnej Oczyszczalni Ścieków w Radoczy. Nowo powstała instalacja pozwoli odseparować z całej masy ścieków takie odpady jak m.in. piasek, czy skratki.

JAZDY SZKOLENIOWE PRZED RAJDEM JASTRZĘBSKIM

Wydarzenia

W sobotę (20.09) wielu mieszkańców Woźnik podążało na ul. Wspólną. Tam bowiem przez cały dzień trwała szkoleniowa jazda samochodem 2 Rally Oes "Beskid Mały". Organizatorem było Stowarzyszenie na Rzecz Doskonalenia Młodych Adeptów Motoryzacji "Junior Rally Team" z Krakowa. Od godzin porannych słychać było ryk silnika. Mechanicy przygotowywali do testów na krętej drodze gminnej Fiata Seicento Sporting A Grupa. Gdy zakończyły się ustawienia samochodu, na linię startu udali się "bohaterowie" sobotniego dnia. Załogę samochodu stanowili Dariusz Lamot i Marcin Michalewicz z zespołu Rorace-Rent-Sport. Przejazdy zamkniętym odcinkiem ul. Wspólnej trwały do godzin popołudniowych.

MALOWALI MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ W GMINIE TOMICE

Wydarzenia

Podczas uroczystości upamiętniających lotników z Liberatora B-24 "Hell's Angel", które odbyły się w Szkole Podstawowej w Woźnikach, nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Miejsca Pamięci Narodowej w Gminie Tomice i ich bohaterowie - Moja Mała Ojczyzna sprzed 75 lat" zorganizowanego przez Ośrodek Kultury Gminy Tomice. Uczestnikom konkursu nagrody wręczył Konsul USA w Krakowie Colin Guard.

ZŁOŻYLI HOŁD POLEGŁYM LOTNIKOM AMERYKAŃSKIM

Wydarzenia

13 września 1944r. sześciu lotników z Liberatora B-24 "Hell's Angel" poniosło bohaterską śmierć, gdy ich samolot po trafieniu przez niemiecką artylerię rozbił się w Zygodowicach. Mimo upływu tylu lat pamięć o nich wciąż jest żywa w sercach kolejnych pokoleń.
W dniu dzisiejszym (12.09) ponad 200 uczestników XXIV Rajdu Lotników "Hell's Angel" przybyło pieszo i na rowerach, by w symbolicznym miejscu pochówku, przy którym honorową wartę pełnili harcerze z grupy rekonstrukcji historycznej 130 DSTH "Stu trzydziestu z Mucharza", oddać cześć Synom Ziemi Amerykańskiej poległym w walce o wyzwolenie Polski.

UCZNIOWIE ZNÓW PŁYWAJĄ NA BASENIE

Wydarzenia

Od początku września 120 uczniów z klas II-VI szkół podstawowych naszej Gminy uczestniczy w projekcie "Pływam" realizowanym przez GOPS w Tomicach we współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Podczas 12 wyjazdów na zajęcia dzieci pod nadzorem wykwalifikowanych instruktorów zdobywają podstawowe umiejętności pływania, zapoznają się z zasadami bezpieczeństwa w wodzie oraz z zagrożeniami i sposobami ich zapobiegania. Projekt, który będzie realizowany do końca tego roku, został wsparty ze środków gminnych w wysokości 12.960 zł, co pozwoliło pokryć koszty biletów wstępu i wynagrodzenie instruktora.

WANDAL "PRZEORAŁ" BOISKO W TOMICACH - PROŚBA O POMOC

Wydarzenia

Zarząd LKS "Dąb-Kolmar" Tomice zwraca się z prośbą o pomoc w ustaleniu danych osoby, która ubiegłej nocy (06.09/07.09) jeżdżąc dużym quadem zniszczyła nawierzchnię boiska, narażając klub na znaczne straty finansowe.

Z OBRAD XXXIV SESJI RADY GMINY TOMICE VI KADENCJI

Wydarzenia

W piątek (29.08) w sali sesyjnej Urzędu Gminy Tomice odbyła się XXXIV sesja Rady Gminy Tomice VI kadencji. Podczas obrad radni wysłuchali szczegółowej informacji dotyczącej podjętych działań po gwałtownej nawałnicy w nocy 31.07/01.08 oraz informacji o funkcjonowaniu Gminy w okresie międzysesyjnym. Rozpatrzyli ponadto siedem projektów uchwał, które zostały następnie przyjęte jednogłośnie.

"CZAS NA AKTYWNOŚĆ W GMINIE TOMICE" - SPRAWOZDANIE NR 37

Wydarzenia

Gmina Tomice - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tomicach realizuje projekt systemowy pn.: "Czas na aktywność w Gminie Tomice". Jest on współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, poddziałania 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej priorytetu VII POKL Promocja Integracji Społecznej.
Projekt jest realizowany od stycznia 2013 r. do grudnia 2014 r.

MIGAWKI Z WAKACJI W OŚRODKU KULTURY GMINY TOMICE

Wydarzenia

Podczas dwóch miesięcy tegorocznych wakacji w Ośrodku Kultury Gminy Tomice każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. W ofercie dla dzieci i dorosłych znalazły się zarówno interesujące zajęcia, jak również ciekawe wycieczki.

KAJAKIEM PRZEZ DOLINĘ KARPIA W RAMACH DNI GMINY TOMICE

Wydarzenia

Niedzielna impreza dożynkowa nie była jedynym wydarzeniem zorganizowanym przez Ośrodek Kultury Gminy Tomice. W ramach "Dni Gminy Tomice" w ubiegłą sobotę (23.08) zorganizowany został bowiem spływ kajakowy z Wadowic i dalej przez Dolinę Karpia aż do Grodziska. Spływ był znakomitą okazją do poznania walorów turystycznych i przyrodniczych Doliny Karpia. Udział w spływie dostarczył uczestnikom niezapomnianych wrażeń.

INFORMACJA WÓJTA O FUNKCJONOWANIU GMINY Z DNIA 29.08.2014 R.

Wydarzenia

Na posiedzeniu Rady Gminy Tomice w dniu 28 sierpnia br. Sekretarz Gminy Tomice Ryszard Góralczyk przedstawił radnym informację o funkcjonowaniu Gminy w okresie międzysesyjnym, tj. od 06 czerwca 2014 r. do 29 sierpnia 2014 r.

Informację tą prezentujemy w czytaj więcej.

ROK SZKOLNY 2014/2015 JUŻ ROZPOCZĘTY

Wydarzenia

W dniu dzisiejszym (01.09) 279 przedszkolaków, 529 uczniów szkół podstawowych, a także 271 uczniów gimnazjum usłyszało w gminie Tomice pierwszy dzwonek obwieszczający rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2014/2015.

Dyrekcjom szkół, gronom pedagogicznym, a nade wszystko uczniom życzymy owocnej pracy, wytrwałości i wielu sukcesów.

PODZIĘKOWANIE ZA PLONY - DOŻYNKI GMINY TOMICE 2014

Wydarzenia

Odprawiona w kościele parafialnym pw. Przemienienia Pańskiego dziękczynna msza św. za tegoroczne plony rozpoczęła uroczyste Dożynki Gminy Tomice, które odbyły się w niedzielę (31.08) w Radoczy. Po przejściu, wśród kropel deszczu, barwnego korowodu dożynkowego na plac przed remizą OSP w Radoczy starostwie dożynek, przekazując tradycyjny chleb dożynkowy, zwrócili się do gospodarza dożynek Wójta Gminy Tomice Adama Kręciocha słowami: "Przynosimy chleb wypieczony z mąki tegorocznego ziarna, krajcie go i dzielcie gospodarzu, nie dużo, nie mało, tak, żeby dla wszystkich stało".

POWIAT WADOWICKI "RAZEM NAD SKAWĄ" Z DOLINĄ KARPIA

Wydarzenia

Warsztaty ceramiczne, wikliniarskie, kulinarne i plastyczne, konkursy wiedzy, pokaz zumby, prezentacje twórczości artystów "Art-DoKa" oraz degustacje potraw regionalnych to tylko niektóre atrakcje przygotowane przez organizatorów imprezy plenerowej "Razem nad Skawą", która odbyła się w sobotę (30.08) przy Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Tomicach. Starostwo Powiatowe wraz z partnerami: Gminą Tomice, LKS "Dąb-Kolmar" Tomice i Stowarzyszeniem "Nowoczesna Gospodyni" z Brzeźnicy zadbało by każdy, kto w słoneczne popołudnie przybył do Tomic nie mógł się nudzić.

ODDZIAŁY PRZEDSZKOLNE ZOSTANĄ DOPOSAŻONE

Wydarzenia

Blisko 600.000 zł zostanie przeznaczone w nadchodzącym roku szkolnym na modernizację i doposażenie 7 oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych w naszej Gminie. Dzięki podpisanej w piątek (29.08) umowie z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Krakowie w ramach środków z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w placówkach tych zostaną m.in. zmodernizowane place zabaw oraz zakupione nowe meble przedszkolne, dodatkowe zabawki, pomoce dydaktyczne, sprzęt multimedialny wraz z oprogramowaniem, wyposażenie szatni. Doposażone zostaną również kuchnie w nowe piece, kuchenki oraz sprzęt do gotowania i wydawania posiłków.

KALENDARZ WYBORCZY - WYBORY SAMORZĄDOWE 16 LISTOPADA

Wydarzenia

W dniu dzisiejszym (27.08) w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej pod poz. 1134 opublikowane zostało rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 sierpnia 2014 r. w sprawie zarządzenia wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
W czytaj więcej prezentujemy kalendarz wyborczy zawierający terminy wykonania czynności wyborczych.

IMPREZOWY WEEKEND W GMINIE TOMICE ZE SKAWĄ W TLE

Wydarzenia

W ostatni wakacyjny weekend (30-31.08) w naszej Gminie będą miały miejsce dwa duża wydarzenia, które połączy ze sobą rzeka Skawa - "Razem nad Skawą" oraz "Dożynki Gminy Tomice". Z pewnością obecność na obu imprezach, współfinansowanych ze środków unijnych, będzie doskonałym sposobem na zakończenie okresu wakacyjnego.

"CZAS NA AKTYWNOŚĆ W GMINIE TOMICE" - SPRAWOZDANIE NR 36

Wydarzenia

Gmina Tomice - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tomicach realizuje projekt systemowy pn.: "Czas na aktywność w Gminie Tomice". Jest on współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, poddziałania 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej priorytetu VII POKL Promocja Integracji Społecznej.
Projekt jest realizowany od stycznia 2013 r. do grudnia 2014 r.

ZYGODÓWKA PO RAZ KOLEJNY OKAZAŁA SIĘ GROŹNA

Wydarzenia

Po raz kolejny prognozy meteorologiczne niestety potwierdziły się. W godzinach popołudniowych (11.08) przez naszą Gminę przeszła gwałtowna ulewa. Jej efektem było m.in. podtopienie zakładu produkcyjnego w Tomicach oraz chwilowa nieprzejezdność drogi przy remizie w Zygodowicach. Najpoważniejsza sytuacja była jednak z Woźnikach. Zygodówka ponownie pokazała swe groźne oblicze. Szybko podnoszący się poziom wody w korycie postawił na nogi wszystkie jednostki gminne OSP i strażaków z PSP Wadowice. Przybyłe zastępy sprawnie uszczelniły wały i zabezpieczyły zagrożone nieruchomości. Ze względów bezpieczeństwa postanowiono też rękaw wodny. Na szczęście te działania wystarczyły i tuż przed 20.00 poziom wody ustabilizował się.

PIERWSZE ŚRODKI DLA POSZKODOWANYCH PRZEKAZANE

Wydarzenia

W dniu dzisiejszym (11.08) Małopolski Urząd Wojewódzki przekazał pierwsze środki finansowe na pomoc socjalną gminom, których mieszkańcy ponieśli straty w wyniku sierpniowych burz i intensywnych opadów. Gmina Tomice otrzymała na zaspokojenie podstawowych potrzeb bytowych najbardziej poszkodowanym kwotę 54.500 zł.

PORANEK ODSŁONIŁ OLBRZYMIE STRATY

Wydarzenia

Poranek (01.08) odsłonił ogrom strat spowodowanych przez wczorajszą nocną nawałnicę. W chwili obecnej trwają prace przy ich usuwaniu we wszystkich sołectwach naszej Gminy. Na wniosek Wójta Gminy Tomice do prac porządkowych w Radoczy zostali skierowani więźniowie z Zakładu Karnego w Wadowicach, a do Woźnik przyjechali strażacy oraz kadeci z Krakowa, którzy pomagają mieszkańcom wypompowywać wodę z zalanych piwnic i porządkować swoje posesje.

KOSZMARNA NOC W NASZEJ GMINIE

Wydarzenia

To była koszmarna noc dla mieszkańców regionu, w tym i naszej Gminy. Późnym wieczorem (31.07) w stan gotowości zostały podstawione wszystkie jednostki OSP. Na skutek intensywnych opadów deszczu na terenie całej Gminy zostało podtopionych kilkadziesiąt nieruchomości (w co najmniej 7 woda sięgała 1 m), a 10 osób zostało ewakuowanych z zagrożonych domów. Najgorsza sytuacja była w Woźnikach. Przerwany w dwóch miejscach wał Zygodówki spowodował, że pod wodą znalazło się kilkadziesiąt posesji. Już teraz wiadomo, że strat będzie sporo, zwłaszcza w infrastrukturze. Dzisiejszy dziś pokaże na pewno ogrom dokonanych przez żywioł zniszczeń.

NISKIE WYDATKI NA ADMINISTRACJĘ W GMINIE TOMICE

Wydarzenia

Pismo Samorządu Terytorialnego "Wspólnota" w wydaniu nr 15/1151 z dnia 26 lipca 2014 r. opublikowało ranking wydatków bieżących na administrację w roku 2013. Pod uwagę zostały wzięte wszystkie wydatki bieżące w dziale klasyfikacji budżetowej "administracja publiczna", z wyjątkiem wydatków na remonty bieżące.

"ANIOŁ I DIABEŁ" - LIPCOWY PLENER W BAŁYSÓWCE

Wydarzenia

Jak co roku, w lipcu, artyści skupieni wokół Galerii Sztuki "Bałysówka" spotkali się na plenerze. W poprzednich latach malowali, w zeszłym roku tworzyli w glinie, a tym razem rzeźbili w drewnie. Kilkunastu twórców całą sobotę, do późnych godzin wieczornych rzeźbiło, piłowało, szlifowało, przykręcało ... i około 23.00 udało się postawić wykonane prace. Oczywiście, w przerwach, grill, sałatki, słodkości oraz tort.
Zapraszamy do obejrzenia Anioła i Diabła na łące przed Bałysówką.

ODEBRAŁ AWANS PODCZAS ŚWIĘTA POLICJI

Wydarzenia

W poniedziałek (21.07) w Hotelu "Łysoń" w Inwałdzie spotkali się na uroczystej akademii z okazji jubileuszu 95-lecia powołania polskiej Policji Państwowej funkcjonariusze i pracownicy cywilni KPP w Wadowicach oraz zaproszeni goście. Z tej okazji kilkudziesięciu funkcjonariuszy odebrało awanse na wyższe stopnie służbowe. Wśród nich awans na stopień aspiranta otrzymał mł. asp. Tomasz Korzeniowski. Podczas gali dwóch naszych dzielnicowych: asp. Krzysztof Wilk i asp. Tomasz Korzeniowski otrzymało w rąk Wójta Gminy Tomice Adama Kręciocha podziękowania od władz samorządowych naszej Gminy.

GMINA TOMICE W KAMPANII "POWSTRZYMAJ PIJANEGO KIEROWCĘ"

Wydarzenia

W związku z narastającym problemem nietrzeźwości na drogach Gmina Tomice włączyła się w 2014 roku do Ogólnopolskiej Kampanii "Powstrzymaj pijanego kierowcę".
Liczne badania pokazują, że kierowcom i całemu społeczeństwu brakuje świadomości na temat działania alkoholu. Istnieje przyzwolenie na jazdę w stanie nietrzeźwości. Ujawnione okoliczności najtragiczniejszych wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców od początku 2014 r. (Kamień Pomorski, Chełmno, Łuków) pokazują, że wielu dramatów można było uniknąć. Stało by się tak, gdyby ktoś - pasażer, znajomy, członek rodziny - w porę zareagował i powstrzymał nietrzeźwego kierowcę.

TRWAJĄ REMONTY W NASZEJ GMINIE

Wydarzenia

Miesiące letnie są okresem wzmożonych prac remontowo-budowlanych na terenie gminy Tomice. Zakończono już remonty cząstkowe i naprawy bieżące dróg gminnych, które w większości wykonali pracownicy Gminnego Zakładu Komunalnego w Tomicach. Także część prac budowlanych związanych m.in z remontem boiska sportowego w Woźnikach i utwardzeniem terenu wokół remizy OSP Woźniki została ukończona.

SOŁTYS WSI LGOTA WYBRANY

Wydarzenia

W wyniku wygaśnięcia mandatu sołtysa wsi Lgota spowodowanego nagłą śmiercią Zbigniewa Tomczyszyna, który sprawował tą funkcję, Wójt Gminy Tomice zwołał na sobotę (12.07) Zebranie Wiejskie dla przeprowadzenia wyborów uzupełniających Sołtysa wsi Lgota. Zebrani w miejscowym Domu Strażaka mieszkańcy sołectwa (46 osób) powołali na to stanowisko większością głosów (33) w głosowaniu tajnym Stanisława Zająca, będącego jednocześnie radnym Rady Gminy Tomice i Prezesem Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Tomicach. Mandat sołtysa będzie on sprawował do marca 2015 r. Drugi z kandydatów Stanisław Mrowiec uzyskał 12 głosów.

ŚWIĘTO WIKLINY W WOŹNIKACH Z PIĘKNYM JUBILEUSZEM

Wydarzenia

Woźniki praktycznie każdemu kojarzą się z popularnymi wyrobami z młodych pędów z kilku gatunków wierzb. Było więc czymś całkowicie naturalnym, że członkowie Ludowego Klubu Sportowego "Wikliniarz" na czele z prezesem Antonim Adamczykiem zorganizowali w sobotę (05.07) "Święto Wikliny" na obiekcie miejscowego LKS. Po uroczystej mszy świętej, która została odprawiona w kościele parafialnym p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, goście i mieszkańcy wiklinowej wioski udali się na boisko sportowe, gdzie miała miejsce dalsza część imprezy.

NIEBIESKO-ŻÓŁTA GMINA TOMICE

Wydarzenia

Po przejechaniu ponad 600 km w sobotę późnym wieczorem (21.06) do naszej Gminy dojechała 40.osobowa grupa młodzieży ze swoimi opiekunami z Juskiwci na Ukrainie. Przyjazd uczniów i nauczycieli z tamtejszej gromady był możliwy jedynie dzięki uporowi wielu osób z Polski i z Ukrainy, gdyż wobec obecnej, skomplikowanej sytuacji politycznej u naszych wschodnich sąsiadów bardzo trudno było uzyskać wizy wszystkim uczestnikom wyjazdu. Głównym organizatorem tej wymiany było Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Tomicach, które poprzez tą wizytę zamierza nawiązać bliższą współpracę ze szkolą w Juskiwci. Wiele uczyniły też władze samorządowe naszej Gminy, które wsparły finansowo pobyt młodzieży z Ukrainy.

"CZAS NA AKTYWNOŚĆ W GMINIE TOMICE" - SPRAWOZDANIE NR 35

Wydarzenia

Gmina Tomice - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tomicach realizuje projekt systemowy pn.: "Czas na aktywność w Gminie Tomice". Jest on współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, poddziałania 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej priorytetu VII POKL Promocja Integracji Społecznej. Projekt jest realizowany od stycznia 2013 r. do grudnia 2014 r.ZAŁOŻYŁ KOSZULKĘ Z ORZEŁKIEM NA PIERSI

Wydarzenia

Ubiegły weekend upłynął reprezentacji Polski piłkarzy po amputacjach na zgrupowaniu w Suwałkach i meczach sparingowych z reprezentacją Ukrainy. Po sobotnim zwycięstwie 2:1, w niedzielę (22.06), piłkarze ampfutbolu rozegrali drugi, nieoficjalny mecz z reprezentacją naszych wschodnich sąsiadów. W tym meczu, zakończonym wynikiem 0:5, w podstawowym składzie na boisko wybiegł mieszkaniec naszej Gminy Tomasz Pytlowski. Po raz pierwszy mógł założyć koszulkę z orłem na piersi reprezentując nasz kraj w tej dyscyplinie sportu.

FESTYN SZKOLNY PEŁEN ATRAKCJI

Wydarzenia

Na niedzielne popołudnie (22.06) rada rodziców, uczniowie i nauczyciele zaprosili mieszkańców naszej Gminy na festyn szkolny. Mimo niesprzyjającej aury plac przed tomickim gimnazjum szybko zapełnił się tłumnie przybyłymi gośćmi. Festyn był doskonałą okazją do spotkania uczniów i rodziców przyszłych klas I gimnazjum z wychowawcami, a w programie imprezy każdy z pewnością mógł też znaleźć coś dla siebie.

"CO NOWEGO POD SŁOŃCEM" ZAWITAŁO DO TOMIC

Wydarzenia

W niedzielę (22.06) park przy tomickim gimnazjum zamienił się w miejsce wystawy "Co nowego pod słońcem" - wystawy prezentującej część efektów działań edukacyjnych prowadzonych z dwiema grupami gimnazjalistów z Tomic oraz ze slamsu Mathare w Kenii. Do oglądnięcia rezultatów kilkumiesięcznych działań prowadzonych na obu kontynentach, przybyłych mieszkańców Gminy zachęcały wspólnie Anna Grajewska z Muzeum Etnograficznego w Krakowie i Aneta Homel z Ośrodka Kultury Gminy Tomice.

ZAWODY SPORTOWO-POŻARNICZE DLA OSP WITANOWICE

Wydarzenia

Niedzielne przedpołudnie (22.06) zdominowały zawody gminne sportowo-pożarnicze OSP, które zostały rozegrane na placu sportowym przy remizie OSP Witanowice. Po raz pierwszy zawody, dzięki wsparciu druhów z witanowickiej jednostki, przeprowadzono samodzielnie, bez wsparcia z PSP Wadowice Do rywalizacji zostało zgłoszonych 18 drużyn z sześciu jednostek OSP. W zmaganiach wzięła też udział najmłodsza MDP "Siekieratki" z Witanowic, która za swój występ w biegu sztafetowym i ćwiczeniu bojowym zebrała gromkie brawa.

40.OSOBOWA GRUPA Z UKRAINY ODWIEDZI GMINĘ TOMICE

Wydarzenia

Gmina Tomice od trzech lat wspiera oddolne inicjatywy nawiązywania współpracy z organizacjami i instytucjami w gromadzie Juskiwci w rejonie łanowieckim obwodu tarnopolskiego na Ukrainie. W 2012 r. orkiestra dęta z Juskiwci wraz z przedstawicielami tamtejszych władz lokalnych przebywała w 3.dniową wizytą na terenie gminy Tomice na zaproszenie orkiestry dętej z Zygodowic. Goście z Ukrainy wystąpili m.in. na dożynkach gminnych w Radoczy. Podczas spotkania władz gminy Tomice z przedstawicielami władz gromady Juskiwci i rejonu Lanowce, strony wyraziły wolę kontynuowania dalszej współpracy.

ORKIESTRA DĘTA Z ZYGODOWIC ZAGRAŁA W OSIEKU

Wydarzenia

Festiwal Orkiestr Dętych zawitał w tym roku do Osieka. W niedzielne popołudnie (15.06) plac przed Urzędem Gminy w Osieku zapełnił się muzykami z pięciu Orkiestr Dętych, które spotkały się już po raz trzeci na corocznym przeglądzie orkiestr dętych Doliny Karpia. W imprezie wzięły udział orkiestry z Głębowic, Osieka, Ryczowa i Zatora, a Gminę Tomice reprezentowała Orkiestra Dęta z Zygodowic. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpiły też dwie formacje mażoretek z Polanki Wielkiej.

GMINA TOMICE NA 10. WARSZAWSKICH SPOTKANIACH CERAMICZNYCH

Wydarzenia

Już po raz dziesiąty Centrum Promocji Kultury Pragi-Południe w Warszawie gościło uczestników Warszawskich Spotkań Ceramicznych. Na jubileuszową edycję, której organizatorem był Polski Związek Ceramików z prezesem Dariuszem Osińskim, w sobotę (14.06) przybyli przedstawiciele ponad 60 pracowni z całej Polski oraz z zagranicy. Gminę Tomice reprezentowała Mira Sabatowicz - właścicielka Galerii Sztuki "Bałysówka" w Tomicach. Na stoisku tomickiej artystki można było zobaczyć nie tylko piękne wyroby ceramiczne, ale także zapoznać się z atrakcjami naszej okolicy oraz otrzymać foldery promujące naszą Gminę.

JEDNOGŁOŚNE ABSOLUTORIUM DLA WÓJTA GMINY TOMICE ZA ROK 2013

Wydarzenia

Od uczczenia minutą ciszy zmarłego nagle sołtysa Lgota ś.p. Zbigniewa Tomczyszyna rozpoczęła się w piątek (06.06) XXXIII sesja Rady Gminy Tomice. Podczas obrad radni wysłuchali informacji o zagrożeniach pożarowych i innych miejscowych zagrożeniach na terenie Gminy Tomice w 2013 r., oceny zasobów pomocy społecznej w Gminie Tomice za 2013 r., sprawozdania z działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tomicach za 2013 r., sprawozdania z realizacji Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii za 2013 r. oraz sprawozdania z działalności Ośrodka Kultury Gminy Tomice za 2013 r.

WÓJT GMINY TOMICE ODZNACZONY MEDALEM IM. WICENTEGO WITOSA

Wydarzenia

Wadowicki rynek w upalną niedzielę (08.06) gościł polityków, działaczy oraz poczty sztandarowe Polskiego Stronnictwa Ludowego z całej Małopolski. Zjechali oni do papieskiego miasta na obchody Małopolskiego Święta Ludowego połączonego z pielgrzymką dziękczynną środowisk ludowych za kanonizację Jana Pawła II. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Minister Pracy i Polityku Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Wicewojewoda Małopolski Andrzej Harężlak, poseł do PE Czesław Siekierski oraz Prezes Zarządu Wojewódzkiego PSL Andrzej Kosiniak-Kamysz.

OCENILI DZIAŁANIA PSP I OSP NA TERENIE GMINY TOMICE W 2013 R.

Wydarzenia

Na obrady XXXIII sesji Rady Gminy Tomice, która odbyła się w piątek (06.06), zaproszeni zostali m.in. Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Wadowicach mł bryg. Paweł Szczepańczyk oraz Komendant Gminny Związku OSP RP w Tomicach dh st. asp. w st. spocz. Piotr Biliński. Przedstawili oni radnym informację o zagrożeniach i działaniach ratowniczych jednostek straży pożarnych z PSP Wadowice oraz z OSP Gminy Tomice w roku 2013.

INFORMACJA WÓJTA O FUNKCJONOWANIU GMINY Z DNIA 06.06.2014 R.

Wydarzenia

Na posiedzeniu Rady Gminy Tomice w dniu 06 czerwca br. Wójt Gminy Tomice Adam Kręcioch przedstawił radnym informację o funkcjonowaniu Gminy w okresie międzysesyjnym, tj. od 28 marca 2014 r. do 06 czerwca 2014 r.

Informację tą prezentujemy w czytaj więcej.

"POSTAW NA RODZINĘ" - DZIEŃ DZIECKA Z OŚRODKIEM KULTURY W TOMICACH

Wydarzenia

W niedzielę (01.06) przy Ośrodku Kultury w Tomicach została zorganizowana impreza plenerowa z okazji Dnia Dziecka. A że pogoda w tym dniu dopisała i na niebie pojawiło się dawno nie widziane słońce, plac przed tomickim gimnazjum szybko zapełnił się dzieciakami, którzy przybyli w towarzystwie swych rodziców i dziadków, by świętować tej wyjątkowy dzień. Na nich czekało już mnóstwo atrakcji, które zapewnili organizatorzy: Ośrodek Kultury oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tomicach.

UTRWALONE NA KLISZY - TOMICE NA STARYCH FOTOGRAFIACH CZ.2

Wydarzenia

Są niemym świadkiem historii. Często leżą gdzieś zapomniane, od czasu do czasu wyciągnięte przywołują wspomnienia. Stare fotografie. Dzięki nim możemy m.in. przypomnieć sobie jak wyglądała kiedyś nasza Gmina. Zapraszamy na drugą część cyklu "Tomice na starych fotografiach" zawierająca zdjęcia ćwiczeń Terenowego Oddziału Samoobrony z połowy lat 70-tych XX w.

BĘDĄ NAS REPREZENTOWAĆ W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM

Wydarzenia

Państwowa Komisja Wyborcza w Warszawie ogłosiła już wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego, które odbyły się 25 maja br. Z okręgu 10 (woj. małopolskie i świętokrzyskie) eurodeputowanymi zostali i będą reprezentować nas w Brukseli: Andrzej Sebastian Duda, Ryszard Antoni Legutko i Beata Barbara Gosiewska (Prawo i Sprawiedliwość), Stanisław Józef Żółtek (Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke), Róża Maria Grafin von Thun und Hohenstein i Bogdan Brunon Wenta (Platforma Obywatelska) oraz Czesław Adam Siekierski (Polskie Stronnictwo Ludowe).

PO REMONCIE IZBA REGIONALNA W WITANOWICACH ZNÓW OTWARTA

Wydarzenia

W niedzielę (25.05), po gruntownym remoncie, została uroczyście otwarta dla zwiedzających Izba Regionalna przy Parafii Św. Mikołaja w Witanowicach. Izba jest miejscem tworzenia wydarzeń kulturalnych związanych z promocją wsi i regionu, a także bazą przedmiotową do reprezentowania dorobku rzemiosła ludowego mieszkańców poza terenem wsi. Organizowane w niej są wystawy prac miejscowych twórców ludowych (wikliniarstwo, koronczarstwo, garncarstwo, rzeźba, malarstwo sztalugowe i na szkle, artystyczne wyroby z siana i z bibuły), a także promocja lokalnych poetów.

Z RADOCZY DO REPREZENTACJI POLSKI

Wydarzenia

Mieszkający w Gminie Tomice Tomasz Pytlowski jeszcze osiem lat temu grał w piłkę w miejscowym klubie LKS Orzeł i pracował jako kierowca ciężarówki. Podczas jednej z tras w jego auto wjechał jednak inny samochód, w wyniku czego Tomasz stracił prawą nogę. Dzisiaj mimo pozornej niepełnosprawności robi doktorat na Uniwersytecie Rolniczym, trenuje piłkę nożną w ampfutbolowym klubie w Krakowie i szykuje się do debiutu w reprezentacji Polski!

NA ROWERZE PRZEZ GMINĘ TOMICE - XIII RODZINNY RAJD ROWEROWY

Wydarzenia

Punktualnie o 9.00 w niedzielę (25.05) Starosta Wadowicki Jacek Jończyk dał sygnał startu blisko 250 rowerzystom, którzy wyruszyli na około 35 km trasę XIII Rodzinnego Rajdu Rowerowego Wadowice - Radocza - Witanowice zorganizowanego przez Ognisko TKKF "Leskowiec" w Wadowicach pod patronatem byłej europoseł Grażyny Staniszewskiej. Głównym sponsorem imprezy była firma "Maspex" w Wadowicach.

WYBORY DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO - DANE Z OBWODÓW

Wydarzenia

O godz. 21.00 w dniu dzisiejszym (25.05) zakończyło się w Gminie Tomice głosowanie w wyborach posłów do Parlamentu Europejskiego. W czterech komisjach obwodowych, które miały swoje siedziby w szkołach podstawowych w Witanowicach, Radoczy, Tomicach i Woźnikach, z 5962 uprawnionych do głosowania swoje głosy oddało zaledwie 1083 wyborców, co stanowi 18,17 %. Głosów ważnych oddano 1034 tj. 17.34%.

Szczegółowe dane z naszej Gminy oraz fotogaleria z dnia wyborów w czytaj więcej.

"MINĘŁO JAK JEDEN DZIEŃ" - 80-LECIE KGW W WITANOWICACH

Wydarzenia

"Jesteście paniami domu, matkami, zarządczyniami, a przede wszystkim strażniczkami domu i wartości religijnych. Dla Was wartości patriotyczne, religijne, społeczne będą i są najważniejsze" - tak o gospodyniach z Witanowic mówił podczas sobotniej (24.05) Mszy Św. proboszcz parafii pw. Św. Mikołaja ks. kan. Józef Wróbel. Rozpoczęła ona uroczystości 80-lecia powstania Koła Gospodyń Wiejskich w Witanowicach. Po niej szacowne jubilatki oraz zaproszeni goście udali się do remizy witanowickiej jednostki OSP, gdzie odbyła się oficjalna część jubileuszu.

HARCERZE Z WOŹNIK NA "UNIAMO LE GENERAZIONI"

Wydarzenia

To była ich największa przygoda harcerska w tym roku. W dniach 14-20 maja 2014 r. piątka harcerzy z 14 DH "Krople Rosy" z Woźnik wraz ze swym opiekunem phm. Krzysztofem Szydło wzięła udział w zlocie "Uniamo Le Generazioni - Łączymy Pokolenia" upamiętniającym 70 rocznicę bitwy o Monte Cassino. Wraz z nimi do włoskiego klasztoru udało się ponad 1400 harcerzy m.in. z 16 reprezentacji chorągwianych. Tam na miejscu uczcili pamięć o żołnierzach, którzy na ziemi włoskiej przelali swą krew w drodze do Ojczyzny. Dzięki wsparciu włoskich skautów z Agensci i Cngei, mogli też poznać osoby i odwiedzić miejsca związane z historią naszego kraju.

OSTATNIE POŻEGNANIE SOŁTYSA WSI LGOTA

Wydarzenia

Z głębokim żalem żegnamy
zmarłego nagle
Ś. P.
Zbigniewa Tomczyszyna
Sołtysa wsi Lgota i Prezesa OSP Lgota

Rodzinie i najbliższym składamy wyrazy wielkiego współczucia

Wójt Gminy Tomice
wraz ze współpracownikami
Przewodniczący Rady Gminy Tomice
wraz z radnymi

WÓJT GMINY TOMICE ADAM KRĘCIOCH ODZNACZONY

Wydarzenia

W niedzielę (04.05) w dniu poświęconym św. Florianowi jednostki OSP Witanowice i OSP Lgota tradycyjne już obchodziły wspólnie swoje święto. W trakcie uroczystego apelu przed remizą w Witanowicach miała miejsce szczególna chwila. Wójt Gminy Tomice Adam Kręcioch został odznaczony Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Odznaczenie przyznane przez Prezydium Zarządu Głównego Związku OSP RP wręczył Wójtowi członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP dh Antoni Kwarciak. Złoty Znak Związku OSP RP nadawany jest za długoletnią aktywną działalność w Ochotniczej Straży Pożarnej.

GMINA TOMICE NIE MA PRZED NIMI TAJEMNIC

Wydarzenia

Przed sześcioma zadaniami, przygotowanymi tradycyjnie już przez Anetę Homel z OKGT, stanęły cztery drużyny reprezentujące poszczególne szkoły podstawowe z naszej Gminy, by po ich rozwiązaniu wyłonić spośród siebie omnibusów wiedzy o Gminy Tomice w VII Gminnym Konkursie Wiedzy o Gminie Tomice. Uczestników, w piątek (16.05) gościła już po raz kolejny Szkoła Podstawowa w Witanowicach.

"Z DUŻEJ CHMURY MAŁY DESZCZ" - BRAK ZAGROŻEŃ W GMINIE TOMICE

Wydarzenia

Od środy (14.05) przez następne dwa dni trwały opady deszczu. Ich intensywność nasiliła się zwłaszcza w czwartek (15.05) w godzinach popołudniowych i wieczornych. Mimo, iż służby meteorologiczne prognozowały ich obfitość, sytuacja w naszej Gminie okazała się stabilna. Wprawdzie poziom rzeki Skawy był znacznie podwyższony, to nie stanowił on zagrożenia, zaś lokalne potoki, zwłaszcza w Woźnikach, tym razem nie postraszyły możliwością wystąpienia z brzegów.
Sytuacja pogodowa w naszej Gminie oraz w powiecie wadowickim na bieżąco na:

>>>www.wadowiceonline.pl<<<

"CO NOWEGO POD SŁOŃCEM" - WYSTAWA W MUZEUM ETNOGRAFICZNYM

Wydarzenia

We wtorek (13.05) w krakowskim Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli odbył się wernisaż wystawy "Co nowego pod słońcem" - wystawy prezentującej efekty działań edukacyjnych prowadzonych przez nauczycieli, animatorów kultury i artystów z dwiema grupami gimnazjalistów z Tomic oraz ze slumsu Mathere w Kenii, podczas których młodzież pracowała nad tymi samymi zagadnieniami i poznawała wzajemne rezultaty swoich działań twórczych.

SCOUT CUP POWĘDROWAŁ DO WOŹNIK

Wydarzenia

W ostatni weekend ((10-11.05) na boisku "Orlika" przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych w Krakowie rozegrano turniej "Scout Cup 2014". Po raz drugi w turnieju wystąpiła drużyna "14 DH Krople Rosy" z Woźnik, która w ubiegłym roku wywalczyła drugie miejsce. W tym roku wyjeżdżały do Krakowa z mocnym postanowieniem powalczenia o najwyższy stopień podium.
W czytaj więcej prezentujemy relację z zawodów.

W WITANOWICACH ROSNĄ MŁODZI GRAFICY KOMPUTEROWI

Wydarzenia

Uczniowie ze szkoły podstawowej w Witanowicach mimo, iż dopiero po raz pierwszy wzięli udział w XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Grafiki Komputerowej "Pisanka Wielkanocna", to już osiągnęli duży sukces. Hubert Bliźnik z kl. I zajął pierwsze miejsce w grupie wiekowej do lat 9.
Konkurs zorganizowany został przez Terapeutyczną Szkołę Podstawową nr 119 oraz Europejskie Stowarzyszenie Miłośników Nauki i Kultury PROGRESSIO we Wrocławiu dla dzieci z Polski do lat 13 i przebiegał pod patronatem Arcybiskupa Metropolity Wrocławskiego oraz Dyrektora Wydziału Szkół Podstawowych i Specjalnych Urzędu Miasta Wrocławia.

ŻYCZENIA Z OKAZJI DNIA ŚWIĘTEGO FLORIANA - PATRONA STRAŻAKÓW

Wydarzenia

Wszystkim druhom i druhnom z jednostek OSP z terenu naszej Gminy oraz strażakom z PSP Wadowice w dniu Św. Floriana składam serdeczne podziękowania i wyrazy uznania za codzienną gotowość do niesienia pomocy będącym w potrzebie, za zaangażowanie i ofiarność podczas akcji ratowniczo-gaśniczych, za skuteczność działań mimo coraz większych wyzwań i zagrożeń.
Niech satysfakcja i duma z dotychczasowych dokonań oraz stale wzrastające społeczne uznanie towarzyszy Wam w dalszej codziennej działalności ratowniczej.

Wójt Gminy Tomice
(-) Adam Kręcioch

"5 ZMYSŁÓW" NA PIĘCIOLECIE GALERII SZTUKI "BAŁYSÓWKI"

Wydarzenia

"Tu jest inaczej.... Przekraczając progi "Bałysówki" wchodzimy w świat pełen zmysłowych doznań, w świat sztuki, w którym zmysły odbiorców zanurzają się w działa artystów, pozwalają na ich poznawanie, przeżywanie, zrozumienie, interpretowanie. Tu od pięciu lat zderzają się zmysły wzroku, słuchu, smaku, zapachu i dotyku". Te słowa Wójta Gminy Tomice Adama Kręciocha doskonale oddają nastrój jaki panował w dniu dzisiejszym (01.05) podczas otwarcia kolejnej wystawy "5 zmysłów" w galerii sztuki "Bałysówka". Dzień ten był o tyle wyjątkowy, gdyż dokładnie pięć lat temu Mira Sabatowicz wraz z Jackiem Packiem po raz pierwszy zaprosili pod strzechę tego niezwykłego miejsca miłośników sztuki prezentując wystawę "Dopóki Jesteśmy".

KAJAKARZE POSPRZĄTALI SKAWĘ PO RAZ TRZECI - ZEBRANO 640 KG

Wydarzenia

50 kajakarzy w czwartek (01.05) wyruszyło z Wadowic, by na odcinku do Woźnik posprzątać Skawę i jej brzegi z zalegających śmieci. Sprzątanie rzeki Skawy zorganizowała już po raz trzeci firma "Kajaki-na-Skawie". Akcja ta miała uświadomić, że Skawa niestety w dalszym ciągu traktowana jest jak darmowy śmietnik. Mimo zmian w gospodarce odpadami nadal wielu ludzi pozostania nad jej brzegami mnóstwo odpadów.

UTRWALONE NA KLISZY - TOMICE NA STARYCH FOTOGRAFIACH CZ.1

Wydarzenia

Są niemym świadkiem historii. Często leżą gdzieś zapomniane, od czasu do czasu wyciągnięte przywołują wspomnienia. Stare fotografie. Dzięki nim możemy m.in. przypomnieć sobie jak wyglądała kiedyś nasza Gmina. Zapraszamy na pierwszą część cyklu "Tomice na starych fotografiach" zawierająca zdjęcia z początku lat 80-tych XX w.

WRĘCZONO MEDALE ZA ZASŁUGI DLA OBRONNOŚCI KRAJU

Wydarzenia

W poniedziałek (28.04) w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Wadowicach miała miejsce podniosła uroczystość. Na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowej Wojskowy Komendant Uzupełnień w Oświęcimiu ppłk Wojciech Fałkowski wraz ze Starostą Wadowickim Jackiem Jończykiem oraz Wicestarostą Martą Królik wręczył srebrne medale za "Zasługi dla Obronności Kraju" rodzicom, których co najmniej troje dzieci odbyło służbę w szeregach Wojska Polskiego.

I GMINNA EKOLOGICZNA OLIMPIADA KREATYWNOŚCI W SP WOŹNIKI

Wydarzenia

"Jesteśmy wszyscy bardzo aktywni, ekologiczni i kreatywni" - tak skandowały we środę (09.04) dzieci ze Szkoły Podstawowej w Woźnikach podczas I Gminnej Ekologicznej Olimpiady Kreatywności. Przed rozpoczęciem części oficjalnej uroczystości drużyny wraz z swoimi trenerami ze szkół podstawowych z Tomic, z Radoczy, z Witanowic oraz z Woźnik zmierzyły się w pierwszym etapie olimpiady tzw. "Wyzwaniach Na Już". Ich zadaniem było zbudowanie w ciągu 6 minut jak najwyższej struktury, która będzie otaczała piłeczkę ping-pongową znajdującą się w misce z wodą.

"CZAS NA AKTYWNOŚĆ W GMINIE TOMICE" - SPRAWOZDANIE NR 34

Wydarzenia

Gmina Tomice - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tomicach realizuje projekt systemowy pn.: "Czas na aktywność w Gminie Tomice". Jest on współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, poddziałania 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej priorytetu VII POKL Promocja Integracji Społecznej. Projekt jest realizowany od stycznia 2013 r. do grudnia 2014 r.


NAJPIĘKNIEJSZE PISANKI WIELKANOCNE WYBRANE

Wydarzenia

Podczas sobotniego (05.04) Pokazu Potraw Wielkanocnych mieszkańcy naszej Gminy oraz zaproszeni goście poza degustacją pysznych potraw mieli możliwość podziwiania przepięknych pisanek wielkanocnych, które zostały nagrodzone w VI Gminnym Konkursie Pisanek Wielkanocnych. Na zorganizowany przez Ośrodek Kultury Gminy Tomice konkurs wpłynęło 218 pisanek złożonych w pięciu kategoriach wiekowych.

VI GMINNY POKAZ POTRAW WIELKANOCNYCH

Wydarzenia

Suto zastawione stoły mazurkami, jajkami pod różnymi postaciami, babkami, pasztetami, przeróżnymi sałatkami, ciastami i wieloma innymi pysznościami witały gości oraz tłumnie mieszkańców Gminy przybyłych w sobotę (05.04) do tomickiego gimnazjum, gdzie po raz szósty Ośrodek Kultury Gminy Tomice wraz z Kołami Gospodyń Wiejskich zorganizował Gminny Pokaz Potraw Wielkanocnych.

ROZPOCZYNAMY RUNDĘ WIOSENNĄ W B-KLASIE

Wydarzenia

W najbliższy weekend (5-6.04) na boiska wybiegną piłkarze LKS "Orzeł" Radocza i LKS "Dąb-Kolmar" Tomice. Rozpoczną oni rundę rewanżową (wiosenną) rozgrywek piłkarskich B-klasy.
"Dąb-Kolmar" zmierzy się w sobotę (05.04) o godz. 15.00 na swoim terenie z "Amatorem" Babica, zaś "Orzeł" pojedzie do Grodziska, gdzie w niedzielę (06.04) o godz. 15.00 spotka się z tamtejszym
"Grodem".

SUKCES W FINALE POWIATOWYM OTWP "MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM"

Wydarzenia

W czwartek (27.03) Dom Strażaka w Jaszczurowej gościł 65 uczestników finału eliminacji powiatowych XXXVII edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem "Młodzież zapobiega pożarom". W finale poddani oni zostali sprawdzianowi pisemnemu (test) oraz sprawdzianowi ustnemu. W grupie I - uczniowie szkól podstawowych triumfował Mateusz Klimkowski z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tomicach. Będzie on reprezentował powiat wadowicki w swojej kategorii wiekowej podczas eliminacji OTWP na szczeblu wojewódzkim.


foto: PSP Wadowice

INFORMACJA O UPRAWNIENIACH WYBORCÓW NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Wydarzenia

Urząd Gminy w Tomicach zawiadamia, że sporządzone w alfabecie Braille'a "Informacja o uprawnieniach wyborców niepełnosprawnych" oraz "Informacja o upływie terminów związanych z uprawnieniami wyborców niepełnosprawnych w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które zostaną zarządzone na dzień 25 maja 2014 r.", udostępniane są w sekretariacie Urzędu Gminy Tomice (pok. Nr 15).

ZAKOŃCZONA REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLI I ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH

Wydarzenia

Zakończyła się rekrutacja dzieci do przedszkola w Tomicach i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Jak zapewnia Wójt Gminy Tomice - w tym roku wszystkie zgłoszone dzieci z terenu gminy Tomice zostaną objęte wychowaniem przedszkolnym.

DŁUGIE OBRADY XXXII SESJI RADY GMINY TOMICE

Wydarzenia

W piątek (28.03) w Ośrodku Kultury Gminy Tomice odbyła się, trwająca ponad 5 godzin, XXXII sesja Rady Gminy Tomice. Po rozpoczęciu obrad radni wysłuchali informacji Komendanta Powiatowego Policji w Wadowicach o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Gminy Tomice w 2013 roku, sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez Gminę Tomice przedstawioną przez Kierownika ZEAS Agnieszkę Świergułę oraz informacji Wójta o funkcjonowaniu Gminy w okresie międzysesyjnym. Informacja ta obejmowała okres od 30 grudnia 2013 r. do 28 marca 2014 r.

STAN BEZPIECZEŃSTWA I PORZĄDKU PUBLICZNEGO W GMINIE TOMICE

Wydarzenia

Komendant Powiatowy Policji w Wadowicach inspektor Waldemar Krężel oraz dzielnicowy asp. Tomasz Korzeniowski zostali zaproszeni na XXXII sesję Rady Gminy Tomice, która odbyła się w piątek (28.03) w Ośrodku Kultury Gminy Tomice. Zapoznali oni radnych ze stanem bezpieczeństwa i porządku publicznego w Gminie Tomice za rok 2013.

INFORMACJA WÓJTA O FUNKCJONOWANIU GMINY Z DNIA 28.03.2014 R.

Wydarzenia

Na posiedzeniu Rady Gminy Tomice w dniu 28 marca br. Wójt Gminy Tomice Adam Kręcioch przedstawił radnym informację o funkcjonowaniu Gminy w okresie międzysesyjnym, tj. od 30 grudnia 2013 r. do 28 marca 2014 r.

Informację tą prezentujemy w czytaj więcej.

KREATYWNI UCZNIOWIE Z WOŹNIK

Wydarzenia

Już po raz ósmy Szkoła Podstawowa w Woźnikach, a pięcioosobowa drużyna w składzie: Alicja Woźniak, Aleksandra Górka, Natalia Knapik, Emilia Napora oraz Katarzyna Mej po raz drugi wzięła udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Kreatywności Destination Imagination organizowanej przez Fundację Wspierania i Rozwoju Kreatywności w Józefowie. Jest to pokaz twórczego rozwiązywania problemów w praktyce. Celem programu jest szerzenie i rozwój myślenia twórczego wśród dzieci i młodzieży na całym świecie.

"ZŁOTE PIÓRO WÓJTA GMINY TOMICE" POWĘDROWAŁO DO TOMIC

Wydarzenia

W dniu woczrajszym (19.03) Szkoła Podstawowa w Woźnikach gościła uczestników IV Gminnego Konkursu Ortograficznego dla klas IV-VI o Złote Pióro Wójta Gminy Tomice, który został przygotowany przez nauczycielki woźnickiej placówki: Teresę Kolber, Martę Spisak i Beatę Ulatowską.
Po eliminacjach gminnych w konkursie udział wzięło najlepszych dwunastu uczniów z czterech szkół podstawowych. Musieli oni zmierzyć się z wymagającym tekstem przygotowanym przez metodyka - Małgorzatę Dudę.

ZAWIADOMIENIE - XXXII SESJA RADY GMINY TOMICE VI KADENCJI

Wydarzenia

ROR.0002.2.2014.RG

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 594 ze zm.) Przewodniczący Rady Gminy VI Kadencji Zygmunt Szymczak zwołuje na dzień 28 marca 2014 r. (piątek) o godz. 14.15 trzydziestą drugą sesję VI kadencji Rady Gminy Tomice. Obrady odbędą się w budynku Ośrodku Kultury Gminy Tomice.

Proponowany porządek obrad w czytaj więcej.

WERNISAŻ WYSTAWY PRAC "TOMICE-MATHARE"

Wydarzenia

W dniu dzisiejszym (14.03) w Ośrodku Kultury Gminy Tomice odbyło się podsumowanie warsztatów "5 pytań" prowadzonych przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie oraz Fundację RazemPamoja równolegle z grupami gimnazjalistów w Mathare slums w Nairobi i Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Tomicach. Program ten promował model edukacji oparty na założeniu, że wartościową wiedzę o świecie zdobywa się przede wszystkim poprzez własne, praktyczne doświadczenia. Partnerami w projekcie byli: Ośrodek Kultury Gminy Tomice oraz Gmina Tomice.

"JUŻ PŁYWAM" - KOLEJNA EDYCJA PROJEKTU

Wydarzenia

Ruszyła kolejna edycja projektu "Już pływam" realizowanego pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie. Projekt przewiduje zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży poprzez organizację nauki pływania w ramach zajęć pozalekcyjnych dla uczniów.
W gminie Tomice projektem objętych jest 120 uczniów klas I-VI szkół podstawowych, czyli prawie 25% ogólnej ich liczby. Uczniowie tworzą 8 grup (po dwie grupy z każdej szkoły), z których każda liczy 15 osób. Jeden kurs obejmuje 15 godzin pływania na krytej pływalni "Delfin" w Wadowicach.

APEL O ZANIECHANIE SZKODLIWEGO WYPALANIA TRAW

Wydarzenia

Kilka ciepłych, "wiosennych" dni wystarczyło, by znów coraz częściej zaczęły wyć syreny wozów strażackich pędzących do palących się traw i nieużytków na terenie powiatu wadowickiego, w tym i w naszej Gminie.
Jest to wiosenna plaga dla strażaków, a ludzie niestety nie zdają sobie sprawy z zagrożenia jakie niesie podpalenie suchej trawy na łące czy pastwisku. Stąd też kolejny już raz prezentujemy apel Komendy Powiatowej PSP o zaniechanie szkodliwego wypalania traw.

SPOTKANIE NOWOROCZNE W TVP KRAKÓW

Wydarzenia

Serdeczne zapraszamy w dniu dzisiejszym przed telewizory mieszkańców naszej Gminy. O godz. 20.00 na kanale TVP Kraków oglądnąć będzie można "Spotkanie Noworoczne", podczas którego zaprezentuje się m.in. Stowarzyszenie Dolina Karpia oraz przedstawiciele siedmiu Gmin wchodzących w skład Stowarzyszenia.
Dzięki zaangażowaniu Ośrodka Kultury Gminy Tomice nasza Gmina będzie licznie reprezentowana podczas programu.

OSTATNIE POŻEGNANIE BYŁEGO DZIELNICOWEGO GMINY TOMICE

Wydarzenia

Z głębokim żalem żegnamy
tragicznie zmarłego
Ś. P.
st. asp. Piotra Nosala
dzielnicowego w Gminie Tomice w latach 2001-2008

Rodzinie i najbliższym składamy wyrazy wielkiego współczucia

Wójt Gminy Tomice
wraz ze współpracownikami
Przewodniczący Rady Gminy Tomice
wraz z radnymi

ZAKOŃCZONE ZEBRANIA SPRAWOZDAWCZE OSP

Wydarzenia

Zakończyły się zebrania sprawozdawcze Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu naszej Gminy. We wszystkich jednostkach przedstawiono i przyjęto m.in. sprawozdania z działalności oraz sprawozdania finansowe.

Informacje z funkcjonowania OSP w roku 2013 można znaleźć na:

www.straz.tomice.pl

FERIE ZIMOWE Z OŚRODKIEM KULTURY GMINY TOMICE

Wydarzenia

W okresie od 2 do 14 lutego w Ośrodku Kultury w Tomicach odbywały się zajęcia dla dzieci zorganizowane w ramach ferii zimowych. OKGT przygotował ciekawą ofertę kulturalno - rekreacyjną dla dzieci z gminy Tomice oraz ich rodziców. Ferie rozpoczęły się od rodzinnej wycieczki do Teatru Ludowego w Krakowie na spektakl "Królowa Śniegu". Trudno wyobrazić sobie świat bez baśni Andersena. To między innymi dzięki nim dzieci poznają świat wartości, uczą się dobra i bezpiecznie obcują ze złem, a dorośli mogą odbyć sentymentalną podróż do czasu własnego dzieciństwa, i takim właśnie czasem był wyjazd na "Królową Śniegu".

OSP WITANOWICE NA PODIUM POWIATOWEGO TURNIEJU MDP

Wydarzenia

W sobotę (08.02) w Szkole Podstawowej w Witanowicach przeprowadzono XVI Turniej Halowy Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych im. Druha Piotra Galasa o Puchar Przechodni Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Wadowicach pod nazwą "Witanowice 2014". Organizatorem zawodów był Zarząd Powiatowy Związku OSP RP, a do pomocy przy jego organizacji włączyli się również Zarząd Gminny Związku OSP RP w Tomicach, Szkoła Podstawowa w Witanowicach, Ochotnicza Straż Pożarna w Witanowicach, Wójt Gminy Tomice oraz Komenda Powiatowa PSP w Wadowicach.

GMINNA EWIDENCJA ZABYTKÓW ONLINE

Wydarzenia

We wtorek (04.02) w Katedrze Gospodarki Przestrzennej i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie odbyło się III seminarium naukowe nt. "Instrumenty kształtowania oraz diagnozowania ładu przestrzennego". Było ono okazją do podsumowania trzyletniej już współpracy Uniwersytetu z naszą Gminą. W jego trakcie Wójt Gminy Tomice Adam Kręcioch otrzymał kolejny system informacyjny - Gminną Ewidencję Zabytków, dostępny już na naszej stronie:

www.tomice.pl/zabytki

PIENIĄDZE NA ORGANIZACJE POZARZĄDOWE ROZDZIELONE

Wydarzenia

Rozstrzygnięte zostały konkursy na realizację zadań publicznych na 2014 rok w zakresie kultury oraz w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej.

W czytaj więcej prezentujemy szczegółowe wyniki obu konkursów.

NOWOROCZNA SESJA RADY GMINY TOMICE

Wydarzenia

Na 24 stycznia (piątek) Przewodniczący Rady Gminy Zygmunt Szymczak wyznaczył pierwsze w tym roku posiedzenie Rady Gminy Tomice. Podczas obrad XXXI sesji radni rozpatrzyli i jednogłośnie przyjęli pakiet dziewięciu uchwał.

TOMICE - MATHARE: SPOTKANIE SKRZYŻOWANIE SPOJRZENIE

Wydarzenia

Muzeum Etnograficzne w Krakowie wspólnie z Fundacją RazemPamoja oraz Ośrodkiem Kultury Gminy Tomice i Urzędem Gminy Tomice realizuje cykl działań pt. "5 pytań", prowadzonych równolegle z grupami gimnazjalistów w Kenii w Mathare slums w Nairobi i w Polsce w Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Tomicach.

UROCZYŚCIE ŚWIĘTOWANO 5-LECIE ZESPOŁU "WIOLINKI"

Wydarzenia

W niedzielę (19.01) w Ośrodku Kultury Gminy Tomice, odbył się jubileuszowy koncert z okazji 5-lecia zespołu "Wiolinki" pt: "Wigilia w Polskiej tradycji". Celem koncertu było przybliżenie i zachowanie tradycji kolędowania, związanej ze świętami Bożego Narodzenia. "Wiolinki" zaprezentowały kilkanaście kolęd i pastorałek oraz przybliżyły tradycyjne obrzędy, związane ze świętami Bożego Narodzenia.

UCZNIOWIE WYBRALI SIĘ W PODRÓŻE PO BAŁKANACH I INDIACH

Wydarzenia

W dniu 15 stycznia Ośrodek Kultury Gminy Tomice wspólnie ze szkołami z terenu gminy zorganizował spotkania podróżnicze dla uczniów Szkoły Podstawowej w Witanowicach, Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Tomicach oraz Gimnazjum w Tomicach. Spotkania poprowadzili młodzi podróżnicy Patryk Świątek oraz Bartek Szaro - miłośnicy podróżowania na własną rękę, wielbiciele pokazywania innym ludziom, że podróżować można tanio, bezpiecznie i zupełnie niezależnie. Chłopaki wspólnie założyli blog podróżniczy paragonzpodróży.pl, który w 2011 roku otrzymał nagrodę główną w konkursie na Blog Roku 2011 oraz w kategorii "Podróże i szeroki świat".

ZAWIADOMIENIE - XXXI SESJA RADY GMINY TOMICE VI KADENCJI

Wydarzenia

ROR.0002.1.2014.RG

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 594) Przewodniczący Rady Gminy VI Kadencji Zygmunt Szymczak zwołuje na dzień 24 stycznia 2014 r. (piątek) o godz. 14.15 trzydziestą pierwszą sesję VI kadencji Rady Gminy Tomice. Obrady odbędą się w budynku Urzędu Gminy w Tomicach.

Proponowany porządek obrad w czytaj więcej.

TOMICE-MATHARE - PROJEKT "5 PYTAŃ"

Wydarzenia

Muzeum Etnograficzne w Krakowie wspólnie z Fundacją Razem Pamoja rozpoczęło cykl działań pt. "5 pytań", prowadzonych równolegle z grupami gimnazjalistów w Kenii w Mathare Slums w Nairobi i w Polsce w Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Tomicach. Program promuje model edukacji oparty na założeniu, że wartościową wiedzę o świecie zdobywa się przede wszystkim poprzez własne, praktyczne doświadczenia.

OŚWIADCZENIE WÓJTA GMINY TOMICE

Wydarzenia

Na portalu wadowice24.pl należącym do pana Marcina Płaszczycy, w ramach artykułu autorstwa "wp", zatytułowanego "Wójt pod ścianą. Radni się buntują." zawarto szereg informacji nieprawdziwych lub nieścisłych dotyczących Gminy Tomice i sesji, która odbyła się w dniu 30 grudnia 2013 r.

W związku z powyższym zażądałem ich sprostowania poprzez opublikowanie na portalu wadowice24.pl następującego oświadczenia:

"CZAS NA AKTYWNOŚĆ W GMINIE TOMICE" - SPRAWOZDANIE NR 33

Wydarzenia

Gmina Tomice - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tomicach realizuje projekt systemowy pn.: "Czas na aktywność w Gminie Tomice". Jest on współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, poddziałania 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej priorytetu VII POKL Promocja Integracji Społecznej.
Projekt jest realizowany od stycznia 2013 r. do grudnia 2014 r.

PRZESYŁKA Z SĄDU DO ODBIORU W KIOSKU

Wydarzenia

Od stycznia br. korespondencję z sądu dostarcza Polska Grupa Pocztowa. Powoduje to zmianę dystrybucji listów. Jeśli list nie zostanie odebrany osobiście, listonosz PGP pozostawi w skrzynce awizo. List będzie można wtedy odebrać np. w kiosku ruchu. Na awizo będzie umieszczona informacja o dokładnej lokalizacji punktu odbioru przesyłki z sądu lub prokuratury. W naszej Gminie Polska Grupa Pocztowa posiada dwa punktu odbioru:
- Tomice - ul. Wadowicka - kiosk (naprzeciw UG),
- Woźniki - ul. Wikliniarzy 36 - kiosk.

ORKIESTRA DĘTA Z ZYGODOWIC KOLĘDOWAŁA W KOBIÓRZE

Wydarzenia

W niedzielę (05.01) o godz. 16.00 w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kobiórze rozpoczęło się wspólne kolędowanie mieszkańców Gminy Kobiór. Na tą uroczystość został zaproszony Wójt Gminy Tomice Adam Kręcioch oraz Orkiestra Dęta z Zygodowic, która wspólnie z kobiórskim chórem "Harmonia" wykonała najpiękniejsze kolędy i pastorałki. Nad całością wykonania czuwał kapelmistrz Daniel Mruczek. Był to kolejny wspólny występ obu grup, które w poprzednim roku dały niezapomniany bożonarodzeniowy koncert w woźnickiej świątyni.

PORTAL WWW.TOMICE.PL W COROCZNYCH STATYSTYKACH

Wydarzenia

Przełom roku to tradycyjnie już czas wielu podsumowań. Również portal www.tomice.pl prezentuje garść informacji statystycznych. W roku 2013 gminna strona może pochwalić się rekordowymi danymi. Odwiedziło ją ponad 102 tys. użytkowników, z czego 36 tys. to nowi użytkownicy. Dokonali oni łącznie blisko 246 tys. odsłon. Największą liczbę odwiedzających (ponad 1100 odwiedzin) portal zanotował w dniu 8 maja, gdy pojawiła się informacja o dużych zniszczeniach po gwałtownych deszczach w centrum Radoczy.

JEDNOGŁOŚNIE PRZYJĘTY BUDŻET GMINY TOMICE NA 2014 ROK

Wydarzenia

Ponad sześć godzin obradowali w poniedziałek (30.12) radni, zebrani na XXX sesji Rady Gminy Tomice. Po przyjęciu informacji Wójta o funkcjonowaniu Gminy Tomice w okresie międzysesyjnym radni przystąpili do rozpatrzenia dziewięciu projektów uchwał, które znalazły się w porządku obrad.

INFORMACJA WÓJTA O FUNKCJONOWANIU GMINY Z DNIA 30.12.2013 R.

Wydarzenia

Na posiedzeniu Rady Gminy Tomice w dniu 30 grudnia br. Wójt Gminy Tomice Adam Kręcioch przedstawił radnym informację o funkcjonowaniu Gminy w okresie międzysesyjnym, tj. od 29 listopada 2013 r. do 30 grudnia 2013 r.

Informację tą prezentujemy w czytaj więcej.

OSTATNIE POŻEGNANIE BYŁEGO RADNEGO GMINY TOMICE

Wydarzenia

Z głębokim żalem żegnamy
Ś. P.
Jana Majtykę
Radnego Rady Gminy Tomice w latach 1994 - 1998
założyciela i pierwszego Prezesa OSP Tomice

Rodzinie i najbliższym składamy wyrazy wielkiego współczucia

Wójt Gminy Tomice
wraz ze współpracownikami
Przewodniczący Rady Gminy Tomice
wraz z radnymi

SKANSKA ZAKOŃCZYŁA REMONT DROGI KRAJOWEJ DK 28

Wydarzenia

Zakończył się trwający od lipca remont drogi krajowej nr 28. Na zlecenie krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad prace, w większości na terenie naszej Gminy, zrealizowała Skanska za kwotę 5.851.155,56 zł. Dzięki inwestycji nową nawierzchnię zyskało 2,8 km drogi. Wyremontowano również zjazdy, przepusty i pobocza oraz odtworzono rowy. Na drodze powstały upłynniające ruch lewoskręty, których do tej pory nie było oraz nowe przejścia dla pieszych. Z pewnością przejazd po wyremontowanym odcinku będzie dla kierowców bezpieczniejszy i bardziej komfortowy.

BETLEJEMSKIE ŚWIATEŁKO W TOMICACH

Wydarzenia

W dniu dzisiejszym (20.12) harcerze z 14 drużyny harcerskiej "Krople Rosy" ze Szkoły Podstawowej w Woźnikach, działający przy OSP Woźniki, przekazali na ręce Wójta Gminy Tomice Adama Kręciocha wraz z życzeniami świątecznymi "betlejemskie światełko pokoju". Jest ono symbolem miłości, pokoju, ciepła i nadziei. Akcję tradycyjnie już, po raz 23, przeprowadza Związek Harcerstwa Polskiego. W tym roku przesłanie, które towarzyszy wędrówce Światła, brzmi: "Wyjdź z cienia. Pokaż dobro!".

OSTATNIE POŻEGNANIE BYŁEGO RADNEGO GMINY TOMICE

Wydarzenia

Z głębokim żalem żegnamy
Ś. P.
Andrzeja Oremusa
Radnego Rady Gminy Tomice w latach 1998 - 2002

Rodzinie i najbliższym składamy wyrazy wielkiego współczucia

Wójt Gminy Tomice
wraz ze współpracownikami
Przewodniczący Rady Gminy Tomice
wraz z radnymi

OTRZYMALI ZŁOTE MEDALE ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA

Wydarzenia

Ochotnicza Straż Pożarna w Zygodowicach gościła w sobotę (14.12) przedstawicieli zarządów jednostek OSP z terenu Gminy Tomice. Przybyli oni na sprawozdawcze zebranie Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Tomicach. Podczas obrad miała miejsce wyjątkowa uroczystość. Trzech zasłużonych druhów: Stanisław Oleksy, Władysław Cichoń i Mieczysław Foryciarz, uchwałą Prezydium Zarządu Głównego Nr 68/8/2013 z dnia 10 grudnia 2013, otrzymało Złote Medale Za Zasługi Dla Pożarnictwa.

Relacja z posiedzenia na www.straz.tomice.pl

PROBLEMÓW Z AWARIĄ NA SIECI WODOCIĄGOWEJ CIĄG DALSZY

Wydarzenia

Niestety piątkowy wyciek wody z głównej sieci wodociągowej fi 250 mm został powstrzymany tylko doraźnie. Prace trwające 13 godzin nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Trudny teren i nocne warunki utrudniały naprawę. Koniecznym okazało się zamknięcie całego wodociągu i odcięcie wody do Witanowic - ul. Krakowska oraz Zygodowic, Lgoty i Brzeźnicy. Prowadzone prace remontowe zostały zakończone około godz. 21.00 tylko po to, by na sobotę i niedzielę nie zostawiać tak dużej liczby mieszkańców bez wody. W poniedziałek(16.12) prace muszą zostać wznowione, a czas usuwania awarii jest trudny do oszacowania. Prace mogą potrwać około 7-12 godz.

PIERWSZOKLASIŚCI W KLUBIE BEZPIECZNEGO PUCHATKA

Wydarzenia

W październiku i listopadzie br. klasy pierwsze ze wszystkich szkół podstawowych z naszej Gminy brały udział w "Klubie Bezpiecznego Puchatka" - programie edukacyjnym mającym na celu poprawę bezpieczeństwa najmłodszych uczniów szkół podstawowych. Program został przygotowywany przez firmę Maspex oraz markę Puchatek wraz z Biurem Prewencji i Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Patronat honorowy objął Komendant Główny Policji oraz Kuratoria Oświaty.

MIKOŁAJKI JAK Z BAJKI W OŚRODKU KULTURY

Wydarzenia

W dniu 6 grudnia do Ośrodka Kultury Gminy Tomice zawitał Święty Mikołaj wraz ze swoimi pomocnikami Elfem i Śnieżynką. Na spotkanie z Mikołajem przyszło blisko 70 dzieciaków wraz ze swoimi rodzicami. Wszyscy wspólnie uczestniczyli w imprezie, gdzie najpierw malowane były ozdoby świąteczne, dzieci mogły skorzystać z malowania twarzy, czy też zaśpiewać mikołajkowe piosenki. Dla wszystkich Mikołaj przygotował słodki poczęstunek tzw. mikołajkowe babeczki.

ZE ŚWIĄTECZNYMI UPOMINKAMI U NAJMŁODSZYCH FANÓW WISŁY KRAKÓW

Wydarzenia

Od wielu lat w okresie przedświątecznym członkowie Stowarzyszenia Kibiców Wisły Kraków wcielają się w rolę św. Mikołajów wręczając prezenty najmłodszym fanom krakowskiej drużyny.
W tym roku wadowicka grupa "terrorisTS" wraz z SKWK postanowiła zrobić niespodziankę kibicom Białej Gwiazdy ze Szkoły Podstawowej w Woźnikach. We wtorek (10.12) spotkali się z grupą kilkudziesięciu uczniów tej szkoły, by wręczyć im drobne upominki m.in. szaliki, kubki, maskotki i słodycze. Oczywiście każdy z młodych sympatyków, zanim otrzymał prezent, wykazał się dobrą znajomością swojej ulubionej drużyny.

DREZYNĄ PO WYMARŁYM SZLAKU

Wydarzenia

Sporą sensację wywołał w Radoczy na nieczynnych torach linii kolejowej nr 103 ten pojazd: grupa drezyniarzy z Krakowa postanowiła nieco ożywić wymarły od 11 lat szlak kolejowy swoją maszyną. Kto wie, czy to nie ostatni przejazd pojazdem szynowym w tym miejscu...

Relacja z tej niecodziennej podróży na:
www.wadowiceonline.pl

PIĄTKOWA WICHURA PRZYNOSI PIERWSZE STRATY

Wydarzenia

Piątkowe przedpołudnie (06.12) przyniosło pierwsze interwencje straży pożarnych w naszej Gminie. Silne wiatry spowodowały w Witanowicach zerwanie dachówek na domu mieszkalnym oraz wyrwanie drzewa, które oparło się o budynek mieszkalny. W części tej wsi brakuje też prądu i wody. Prawdopodobnie zasilanie zostanie przywrócone dopiero w późnych godzinach wieczornych. Straż interweniowała też w Tomicach, gdzie na budynku Gimnazjum oderwało się, stwarzając duże zagrożenie, okucie kominowe.

BEZ WIĘKSZYCH NOCNYCH STRAT W GMINIE TOMICE

Wydarzenia

Kilkaset gospodarstw bez prądu oraz brak wody w części Tomic nad ranem to na szczęście jedyne efekty działania huraganu Ksawery (Xaver), który w godzinach nocnych (05.12) dotarł do Gminy Tomice. Tym razem wichura, poza zerwanymi i uszkodzonymi liniami energetycznymi, nie spowodowała większych strat w infrastrukturze.

ZIMOWE UTRZYMANIE DRÓG W GMINIE TOMICE

Wydarzenia

Cztery firmy zajmą się zimowym utrzymaniem dróg gminnych na terenie naszej Gminy w sezonie 2013/2014. W tym sezonie w gotowości czuwać w sumie 14 pojazdów (ciągniki, koparki, spycharki) do odśnieżania i posypywania dróg. Teren ich działania obejmie około 88 km dróg.

Pełny wykaz firm zajmujących się zimowym utrzymanie dróg na terenie Gminy Tomice
>>>TUTAJ<<<

31 GRUDNIA BR. PRZYCHODNIA MEDYK W WADOWICACH KOŃCZY DZIAŁALNOŚĆ

Wydarzenia

Działająca w budynku ZZOZ przy ul. Karmelickiej w Wadowicach Przychodnia Medyk z dniem 31 grudnia br. kończy swą działalność. Pacjentów należących do Medyka przejmie nowopowstała Przechodnia Lekarza Rodzinnego Mar-Med, której siedziba mieścić się będzie przy ul. Wojska Polskiego w byłym WDW Podhalanin. Także pełna dokumentacja oraz kartoteki znajdujące się obecnie w Medyku zostaną przekazane do nowej przychodni. Zgodnie z przepisami wszyscy korzystający z usług likwidowanej przychodni mogą nadal korzystać z oferty Mer-Mad, lub też zwrócić się do Przychodni Medyk o wydanie pełnej dokumentacji medycznej i zapisać do innej przychodni.

ZATWIERDZONO PIERWSZE OPŁATY NA 2014 ROK

Wydarzenia

W piątek (29.11) odbyła się XXIX sesja Rady Gminy Tomice VI kadencji zwołana przez jej Przewodniczącego Zygmunta Szymczaka. Podczas obrad radni zapoznani zostali z informacją o funkcjonowaniu Gminy w okresie międzysesyjnym oraz z informacją o stanie realizacji zadań oświatowych Gminy Tomice w roku szkolnym 2012/2013. Zgodnie z porządkiem obrad Rada rozpatrzyła także siedem projektów uchwał. Wszystkie zostały przez nią przyjęte.

INFORMACJA WÓJTA O FUNKCJONOWANIU GMINY Z DNIA 29.11.2013 R.

Wydarzenia

Na posiedzeniu Rady Gminy Tomice w dniu 29 listopada br. Wójt Gminy Tomice Adam Kręcioch przedstawił radnym informację o funkcjonowaniu Gminy w okresie międzysesyjnym, tj. od 25 października 2013 r. do 29 listopada 2013 r.

Informację tą prezentujemy w czytaj więcej.

ZŁOTE I DIAMENTOWE GODY W GMINIE TOMICE

Wydarzenia

50 i 60 lat temu połączyli swój los, przyrzekając sobie miłość i wypowiadając wzajemnie "tak". Po kilkudziesięciu latach wspólnego życia, dzieląc dobre i złe chwile, radości i smutki, nadszedł czas wyrażenia uznania za dotrzymanie przyrzeczeń.
Wczoraj (28.11) odbyła się wyjątkowa uroczystość. Po Mszy Św. w kościele pw. św. Mikołaja w Witanowicach jubilaci, obchodzący jubileusze 50-lecia i 60-lecia pożycia małżeńskiego zaproszeni zostali do Domu Strażaka w Witanowicach. Tam też świętowano te niecodzienne rocznice.

SYSTEM INFORMACYJNY EURZĄD UDOSTĘPNIONY

Wydarzenia

Od września 2012 r. Gmina Tomice wraz z partnerami tj. Gminami: Gorlice, Krościenko nad Dunajcem, Lanckorona i Skała oraz Liderem - firmą TechMaster Monika Stasica z Żywca realizuje projekt "Droga do lepszego zarządzania" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013. Jednym z założeń projektu jest zwiększenie dostępności usług publicznych. W tym celu we współpracy z firmą Rekord z Bielska-Białej uruchomiony został internetowy system informacji tzw. eUrząd.

HUBERTUS 2013 - GONITWA ZA LISEM W G.A. STAJNIA GRUDKI

Wydarzenia

Każdego roku w listopadzie, kiedy w Kościele katolickim wspominany jest święty Hubert - patron myśliwych i jeźdźców, odbywają się uroczyste polowania, a także gonitwy, podczas których konno ściga się tzw. lisa, czyli jeźdźca z ogonem przypiętym do lewego ramienia. Wspomniane tradycje jeździeckie są również kontynuowane w gminie Tomice.
W niedzielę (24.11) w imprezie zorganizowanej na terenie Gospodarstwa Agroturystycznego Stajnia Grudki w Woźnikach wzięli udział koniarze z Woźnik, Tomic, Stanisławia Dolnego, Bachowic, Laskowej i Zatora.

DWADZIEŚCIA PIĘĆ LAT W JEDNEJ PARAFII

Wydarzenia

Jubileusz dwudziestopięciolecia pracy duszpasterskiej świętował proboszcz ks. kanonik Józef Wróbel, który od 1988 roku prowadzi parafię św. Mikołaja w Witanowicach. Nieczęsto zdarza się, by parafianie byli pod opieką tego samego duszpasterza przez tak wiele lat.
Niedzielnej (17.11) uroczystości przewodniczył ks. infułat Jakub Gil, w towarzystwie ks. kanonika Stanisława Brody, ks. Tadeusza ze Zgromadzenia Księży Pallotynów, o. Marka Kłaputa OCD, ks. Adama Pietrasa, ks. Marcina Szydłowskiego oraz sióstr zakonnych.

ZAWIADOMIENIE - XXIX SESJA RADY GMINY TOMICE VI KADENCJI

Wydarzenia

ROR.0002.9.2013

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 594) Przewodniczący Rady Gminy VI Kadencji Zygmunt Szymczak zwołuje na dzień 29 listopada 2013 r. (piątek) o godz. 14.15 dwudziestą dziewiątą sesję VI kadencji Rady Gminy Tomice. Obrady odbędą się w budynku Urzędu Gminy w Tomicach.

Proponowany porządek obrad w czytaj więcej.

OSTATNIE POŻEGNANIE DŁUGOLETNIEGO SOŁTYSA WSI ZYGODOWICE

Wydarzenia

Z głębokim żalem żegnamy
Ś. P.
Jana Leszczyńskiego
Sołtysa Zygodowic w latach 1990 - 1998

Rodzinie i najbliższym składamy wyrazy wielkiego współczucia

Wójt Gminy Tomice
wraz ze współpracownikami
Przewodniczący Rady Gminy Tomice
wraz z radnymi

PROFILAKTYCZNE BADANIA MAMMOGRAFICZNE WYKONANE

Wydarzenia

Jak informuje Centrum Maszachaba z Krakowa z 351 mieszkanek naszej Gminy w wieku 50-69 lat, do których wysłano zaproszenia na profilaktyczne badania mammograficzne, wykonało je 45 kobiet.
Z danych statystycznych na koniec października 2013 r. wynika, że w Gminie Tomice badania mammograficzne mogło wykonać 825 kobiet, a z badań skorzystało 314 pań, co stanowi blisko 40%.

MINISTER PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ W NASZEJ GMINIE

Wydarzenia

Ten dzień z pewnością na długo zapadnie w pamięć mieszkańcom naszej Gminy. W piątek (08.11) gościliśmy bowiem Ministra Pracy i Polityki Społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza. W tym dniu przed południem odwiedził on młodzież i grono pedagogiczne Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Jana Pawła II w Radoczy.

I FESTIWAL PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ W OŚRODKU KULTURY

Wydarzenia

Z okazji 95 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Ośrodek Kultury Gminy Tomice im. Wincentego Bałysa zorganizował I Festiwal Piosenki Patriotycznej. Festiwal miał zwrócić uwagę młodych ludzi jak ważna jest narodowa pamięć i patriotyczna tradycja, a zarazem pokazać społeczności lokalnej, że dzieci i młodzież pamiętają o jednym z najważniejszych wydarzeń zapisanych w historii Polski. W konkursie wzięło udział około 280 uczestników, prezentujących ciekawe występy w zespołach, jak również solo. Solistów łącznie było 42.

MINISTER WŁADYSŁAW KOSINIAK-KAMYSZ ODWIEDZI GMINĘ TOMICE

Wydarzenia

W piątek 8 listopada 2013 r. naszą Gminę odwiedzi Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. O godz. 11.30 spotka się z uczniami i gronem pedagogicznym Zespołu Szkół RCKU im. Jana Pawła II w Radoczy. Będzie rozmawiał z młodzieżą nt. "Nauka, praca, kariera...". Wtedy też planowana jest konferencja prasowa. O godz. 14.30 w Ośrodku Kultury Gminy Tomice odbędzie się spotkanie z mieszkańcami Gminy. Tematem wizyty będzie "Bieżąca działalność Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej".


foto: www.mpips.gov.pl

"CZAS NA AKTYWNOŚĆ W GMINIE TOMICE" - SPRAWOZDANIE NR 32

Wydarzenia

Gmina Tomice- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tomicach realizuje projekt systemowy pn.: "Czas na aktywność w Gminie Tomice". Jest on współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, poddziałania 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej priorytetu VII POKL Promocja Integracji Społecznej. Projekt będzie realizowany od stycznia 2013 r. do grudnia 2014 r.

BUDOWA KANALIZACJI W RADOCZY ZGODNIE Z PLANEM

Wydarzenia

W chwili obecnej prowadzona jest realizacja kolejnego z etapów (zadanie A - cz.1) budowy kanalizacji sanitarnej w Radoczy. Realizowane prace obejmują odcinek o długość 3,648 km, wzdłuż ul. Piastowskiej od oczyszczalni BIOCLERE do ul. Kwiatowej. Wykonawcą inwestycji, której kwota wynosi 1.062.489,12 zł, jest firma WULKAN z Jaroszowic.
Rozpoczęta w październiku bieżącego roku budowa przebiega zgodnie z planem, bez problemów wykonawczych. Nad prawidłową realizacją prac czuwają Kierownik Budowy, Inspektor Nadzoru oraz Projektant.

NIECODZIENNA WIZYTA W TOMICACH

Wydarzenia

Wczoraj, 30 października, z prywatną wizytą przebywało w Tomicach dwóch Niemców, Eryk i Zygmunt Baierl, którzy urodzili się w czasie II wojny światowej w budynku przy ul. Floriańskiej 39 w Tomicach. Przybyli tu wraz z żonami w poszukiwaniu własnych korzeni, by poznać miejsce, w którym przyszli na świat. Przyjechali, by zaspokoić pragnienie odkrycia kolejnej karty w skomplikowanej historii życia swojej rodziny, by dowiedzieć się o krzywdach wyrządzonych przez Niemców polskim rodzinom w czasie wojny.

DŁUGIE OBRADY XXVIII SESJI RADY GMINY TOMICE

Wydarzenia

Ponad cztery godziny trwały w piątek (25.10) obrady XXVIII sesji Rady Gminy Tomice. Radni po wysłuchaniu informacji Wójta o funkcjonowaniu Gminy w okresie międzysesyjnym i informacji o realizacji obowiązku składania oświadczeń majątkowych za rok 2012 przez osoby do tego obowiązane rozpatrzyli projekty i podjęli dwanaście uchwał.

INFORMACJA WÓJTA O FUNKCJONOWANIU GMINY Z DNIA 25.10.2013 R.

Wydarzenia

Na posiedzeniu Rady Gminy Tomice w dniu 25 października br. Wójt Gminy Tomice Adam Kręcioch przedstawił radnym informację o funkcjonowaniu Gminy w okresie międzysesyjnym, tj. od 29 sierpnia 2013 r. do 25 października 2013 r.

Informację tą prezentujemy w czytaj więcej.

ZAKOŃCZONA KOLEJNA ZBIÓRKA WYROBÓW ZAWIERAJĄCYCH AZBEST

Wydarzenia

Zakończyła się tegoroczna zbiórka wyrobów zawierających azbest. Firma Remontowo - Budowlana "RAGAR" z Krakowa z terenu 23 posesji zebrała 51,950 tony (Mg) materiałów konstrukcyjnych zawierających azbest - kod odpadu 170605. Zostały one przekazane na składowisko odpadów "Środowisko i Innowacje" Sp. z o.o. w Dobrowie. Koszt transportu i składowania został pokryty przez Gminę Tomice i wyniósł 17.999,74 zł.

ODBLASKOWY PRZEDSZKOLAK WIDOCZNY NA DRODZE

Wydarzenia

Już osiem lat w naszej Gminie organizowana jest akcja profilaktyczno - prewencyjna "Bądź widoczny na drodze". Celem prowadzonej akcji jest nie tylko dbałość o bezpieczeństwo najmłodszych, lecz również zwrócenie uwagi wszystkich użytkowników ruchu drogowego na kwestię widoczności na drodze - szczególnie przy tak uciążliwych warunkach, jakie panują o tej porze roku.
We wtorek (22.10) Wójt Gminy Tomice Adam Kręcioch wraz z asp. Pawłem Migdałkiem z KPP w Wadowicach odwiedzili najmłodszych uczniów z czterech szkół podstawowych.

SUKCESY W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE "POCZTÓWKA Z WAKACJI"

Wydarzenia

14 października jurorzy Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Pocztówka z Wakacji" Barbara Kowalczyk, Anna Smolak i Dariusz Krysiak wybrali spośród 2965 prac najpiękniejsze pocztówki. Nagrodzono 144 osoby, w tym 14 uczestników Konkursu Plastycznego "Pocztówka z wakacji" kierowanego do dzieci i młodzieży z Doliny Karpia. Jurorzy brali pod uwagę samodzielność wykonania, pomysłowość, estetykę i ogólne wrażenie artystyczne. Wybór nie był łatwy. Do udziału w konkursie zgłosiło się 125 szkół, 86 przedszkoli, 42 domy kultury i 21 osób indywidualnie.

"NIESAMOWITY ŚWIAT GUMBALLA" - KONKURS CARTOON NETWORK

Wydarzenia

Klasa piąta SP w Woźnikach bierze udział w konkursie Cartoon Network na najbardziej zakręconą klasę. W związku z tym uczniowie klasy piątej wraz z wychowawcą klasy proszą o wejście na stronę:
http://www.cartoonnetwork.pl/gumball-konkurs
kliknąć na galerię, odnaleźć zdjęcie i oddać swój głos (oczywiście na 5 gwiazdek) pomagając w ten sposób wygrać konkurs i zdobyć aparat fotograficzny dla szkoły. Codziennie można oddać jeden głos.

W OSRODKU KULTURY PODRÓŻOWALI PO KAUKAZIE

Wydarzenia

W piątek (11.10) w Ośrodku Kultury Gminy Tomice dwukrotnie odbyły się spotkania podróżnicze pt. "Armenia i Kaukaz - prawie jak Kurdystan", które zostały zorganizowane dla uczniów gimnazjum oraz mieszkańców gminy Tomice. Prezentacje poprowadził Norbert Skrzyński, który wraz z dwójką swoich przyjaciół wyruszył na wyprawę rowerową do Iranu. Podróżnik znalazł się w Armenii zupełnie przez przypadek. Jego głównym zamiarem była podróż do Iranu ale przeszkodą stały się wizowe zawirowania związane z wyborami w tej Islamskiej Republice.

GMINA TOMICE NA WIELKICH ZATORSKICH ŻNIWACH KARPIOWYCH

Wydarzenia

W niedzielę (06.10) na łowisku wędkarskim w Podolszu, Stowarzyszenie Dolina Karpia zorganizowało Żniwa Karpiowe, będące zakończeniem 7 imprez Festiwalu Doliny Karpia. Partnerami honorowymi imprezy byli: Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Starosta Oświęcimski Józef Krawczyk, Starosta Wadowicki Jacek Jończyk oraz Burmistrz i Wójtowie każdej z siedmiu gmin Doliny Karpia.

Z SUKCESAMI NA VII POWIATOWYCH ZAWODACH SPORTOWO-POŻARNICZYCH

Wydarzenia

W niedzielę (06.10) na stadionie sportowym MKS "Skawa" w Wadowicach przeprowadzono VII Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze jednostek OSP z terenu powiatu wadowickiego. Wzięło w nich udział łącznie 35 drużyn. Naszą Gminę reprezentowały 5 drużyn z OSP Witanowice oraz 1 drużyna z OSP Woźniki. Wystartowały one w biegu sztafetowym i rozwinięciu bojowym (w grupie MDP dziewcząt i chłopców w wielu 10-16 lat oraz w pozaregulaminowej grupie DDP dziewcząt i chłopców w wieku 2-8 lat) oraz w sztafecie pożarniczej i ćwiczeniu bojowym (w grupie C-kobiet i A-mężczyzn).

PIECZONY ZIEMNIAK KRÓLOWAŁ NA FESTWALU KULINARNYM GMINY TOMICE

Wydarzenia

W niedzielne popołudnie (29.09) po naszej Gminie rozniósł się zapach pieczonych ziemniaków. W hotelu Radocza Park Active&Spa podczas Festiwalu Kulinarnego Gminy Tomice miały one bowiem swoje święto. Stoły uginały się pod przeróżnymi potrawami, przede wszystkim z ziemniaków, przygotowanymi przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Każdy, kto próbował tych przysmaków otrzymał też broszurę kulinarną "Zasmakuj z Gminą Tomice" - zbiór przepisów przygotowanych podczas warsztatów z tworzenia lokalnego produktu kulinarnego "Region ze smakiem".

"SZLAKIEM WIKLINIARSTWA W WOŹNIKACH" - WYPRAWA ODKRYWCÓW

Wydarzenia

Quest to metoda odkrywania dziedzictwa polegająca na tworzeniu nieoznakowanych szlaków, którymi można wędrować kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach. Do tej pory w Dolinie Karpia powstały trzy takie zabawy: "Spacerkiem po stolicy Doliny Karpia", "Stawy, ludzie, ptaki" i "Szlakiem Radwanitów". Kolejna, czwarta wyprawa odkrywców prowadzi "Szlakiem Wikliniarstwa w Woźnikach".

"CZAS NA AKTYWNOŚĆ W GMINIE TOMICE" - SPRAWOZDANIE NR 31

Wydarzenia

Gmina Tomice - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tomicach realizuje projekt systemowy pn.: "Czas na aktywność w Gminie Tomice". Jest on współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, poddziałania 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej priorytetu VII POKL Promocja Integracji Społecznej. Projekt będzie realizowany od stycznia 2013 r. do grudnia 2014 r.

KAMPANIA "MŁODZI BEZ ALKOHOLU" NA TERENIE GMINY TOMICE

Wydarzenia

W dniach 26-30 sierpnia br. na terenie Gminy Tomice przeprowadzona została kampania informacyjna dla przedsiębiorców i sprzedawców napojów alkoholowych, mająca na celu uświadomienie praktycznej niemożności ustalenia wieku osoby kupującej alkohol.
Kampania została zrealizowana na zamówienie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Tomicach i objęła 20 punktów sprzedaży napojów alkoholowych znajdujących się na terenie Gminy. Na realizatora zadania wybrano Małopolskie Centrum Profilaktyki specjalizujące się we współpracy z instytucjami administracji publicznej i samorządowej w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów społecznych.

PRACE GRZEGORZA GIERMKA W GALERII REGIONALNEJ ZZOZ W WADOWICACH

Wydarzenia

Tzw. przewiązka łącząca przychodnię ze szpitalem ZZOZ w Wadowicach po raz kolejny zapełniła się pracami artystów z naszego powiatu. Tym razem w ramach Galerii Regionalnej, powstałej dzięki staraniom Towarzystwa Miłośników Ziemi Wadowickiej i Dyrekcji Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Wadowicach, swoje obrazy zaprezentowali Grzegorz Giermek z Gminy Tomice oraz Ireneusz Młynarczyk z Gminy Spytkowice.

PAMIĘTALI O AMERYKAŃSKICH LOTNIKACH Z "HELL'S ANGEL"

Wydarzenia

13 września to pamiętna data w historii naszej Gminy. Dokładnie 69 lat temu zestrzelono nad Zygodowicami amerykański samolot Liberator B-24 "Hell's Angel". Dla upamiętnienia kolejnej rocznicy tamtych wydarzeń PTTK Oddział "Ziemia Wadowicka" wraz z Ośrodkiem Kultury Gminy Tomice zorganizowało po raz XXIII Rajd Lotników Hell's Angel. Miał on na celu uczczenie bohaterskiej śmierci 6 członków załogi bombowca Hell's Angel - Obywateli Stanów Zjednoczonych w walce o wyzwolenie Polski. Jednocześnie ideą rajdu było ukazanie uczestnikom walorów krajoznawczych Pogórza Śląskiego i Wielickiego oraz zachęcanie do uprawiania różnych form turystyki i rekreacji.

OSP WITANOWICE POZA KONKURENCJĄ

Wydarzenia

19 drużyn zostało zgłoszonych do tegorocznych gminnych zawodów sportowo-pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Tomice, które zostały rozegrane w niedzielę (08.09) na placu sportowym przy remizie w Witanowicach. Reprezentowały one sześć gminnych jednostek OSP. W zawodach wzięła również udział najmłodsza MDP "Siekieratki" z Witanowic.

DUŻE ZMIANY NA DRODZE KRAJOWEJ NR 28 W NASZEJ GMINIE

Wydarzenia

Rozpoczął się już remont drogi krajowej nr 28 na odcinku Radocza - Wadowice od km 10+590 do km 13+400. Będzie on polegał na naprawie istniejącej nawierzchni drogi wraz z towarzyszącymi urządzeniami drogowymi. Podczas prac remontowych zostanie wykonana modernizacja nawierzchni jezdni, chodników, zatok autobusowych i przylegających do nich peronów przystankowych, zjazdów, poboczy gruntowych, a także odtworzenie rowów wraz z oczyszczeniem i remontem przepustów oraz odtworzenie krawężników i obrzeży.

PIERWSZY DZWONEK ZABRZMIAŁ W TOMICKICH SZKOŁACH

Wydarzenia

W dniu wczorajszym w pięciu tomickich placówkach oświatowych rozbrzmiał pierwszy dzwonek nowego roku szkolnego 2013/2014. Naukę w nich rozpocznie aż 1027 uczniów. Wśród nich 116 to przedszkolaki, w oddziałach przedszkolnych - 134 dzieci. W czterech szkołach podstawowych uczyć się będzie 501 uczniów, zaś w trzech klasach Gimnazjum im. Noblistów Polskich - 276 gimnazjalistów.
Pierwszy dzwonek zabrzmiał też dla nowego dyrektora Szkoły Podstawowej w Woźnikach Lidii Wilk, która na tym stanowisku zastąpiła przechodzącą na emeryturę Jolantę Mazurkiewicz.

UDANE DOŻYNKI GMINY TOMICE 2013

Wydarzenia

Każdy kto w niedzielny poranek (01.09) wyglądnął przez okno zastanawiał się, czy tegoroczne Dożynki Gminne odbędą się zgodnie z planem. Pochmurne niebo i padający deszcz nie wróżyły im bowiem dobrze. Na szczęście po nieciekawym poranku tuż przed rozpoczęciem uroczystości dożynkowych przez chmury zaczęły przebijać się pierwsze promienie słońca.

ORKIESTRA DĘTA Z ZYGODOWIC Z WIZYTĄ NA UKRAINIE

Wydarzenia

W dniach 22-25 sierpnia orkiestra dęta z Zygodowic przebywała na Ukrainie na zaproszenie orkiestry dętej z Juskowic, która w 2012 roku odwiedziła Zygodowice i występowała na dożynkach gminnych w Radoczy. W pierwszym dniu członkowie orkiestry zwiedzali Lwów, poznali najważniejsze zabytki miasta, ale przede wszystkim zagrali kilka patriotycznych utworów (z Pierwszą Brygadą) na Cmentarzu Orląt Lwowskich w hołdzie poległym młodym obrońcom Lwowa z lat 1918-1920.

O OBRADACH XXVII SESJI RADY GMINY TOMICE

Wydarzenia

W czwartek (29.08.) odbyła się kolejna, XXVII sesja Rady Gminy Tomice. Podczas obrad radni wysłuchali informacji Wójta o funkcjonowaniu Gminy w okresie międzysesyjnym. Podjęli także uchwały w sprawie zmian w tegorocznej uchwale budżetowej oraz ustalili opłatę w wysokości 1 zł za godzinę zajęć za korzystanie z wychowania przedszkolnego w czasie przekraczającym wymiar 5 godzin dziennie. Zgłosili również wraz z sołtysami blisko 30 interpelacji i zapytań dotyczących spraw poszczególnych sołectw.

INFORMACJA WÓJTA O FUNKCJONOWANIU GMINY Z DNIA 29.08.2013 R.

Wydarzenia

Na posiedzeniu Rady Gminy Tomice w dniu 29 sierpnia br. Wójt Gminy Tomice Adam Kręcioch przedstawił radnym informację o funkcjonowaniu Gminy w okresie międzysesyjnym, tj. od 07 czerwca 2013 r. do 29 sierpnia 2013 r.

Informację tą prezentujemy w czytaj więcej.

PROFILAKTYCZNE BADANIA MAMMOGRAFICZNE WYKONANE

Wydarzenia

21 sierpnia w godz. 9.00-12.00 przy Urzędzie Gminy w Tomicach ustawiony był mammobus specjalnie zaprojektowany dla potrzeb wykonywania mobilnych badań mammograficznych i wyposażony w najnowszy sprzęt diagnostyczny. Z bezpłatnych badań wykonywanych w nim przez wyspecjalizowany personel NZOZ Mammo-Med Centrum Diagnostyki i Usług Medycznych skorzystało 37 pań - mieszkanek naszej Gminy.

ZAWIADOMIENIE - XXVII SESJA RADY GMINY TOMICE VI KADENCJI

Wydarzenia

ROR.0002.7.2013

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 594) Przewodniczący Rady Gminy VI Kadencji Zygmunt Szymczak zwołuje na dzień 29 sierpnia 2013 r. (czwartek) o godz. 14.15 dwudziestą siódmą sesję VI kadencji Rady Gminy Tomice. Obrady odbędą się w budynku Urzędu Gminy w Tomicach.

Proponowany porządek obrad w czytaj więcej.

PIERWSZY MIESIĄC WAKACJI Z OKGT ZA NAMI

Wydarzenia

W tomickim Ośrodku Kultury nie sposób się nudzić, od początku lipca były organizowane ciekawe, cykliczne propozycje zajęć dla najmłodszych, spośród których każdy mógł wybrać coś dla siebie.
Wakacje z Ośrodkiem Kultury zapoczątkowały 2 lipca zajęcia plastyczne, gdzie pod okiem pani plastyk dzieciaki tworzyły wielobarwny pejzaż horyzontalny. Na kolejne zajęcia w większości przybyły dziewczyny, gdyż przez dwie godziny z kolorowych koralików, cekinów, masy papierowej powstawała biżuteria.

ĆWICZENIA GMINNE JEDNOSTEK OSP POD KRYPTONIMEM "WOŹNIKI 2013"

Wydarzenia

"Gaszenie pożarów powstałych w placówkach oświatowych, ewakuacja oraz udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy" - takie tematy zostały przygotowane na gminne ćwiczenia taktyczno-bojowe sił i środków krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego oraz podmiotów współpracujących w ksr-g pod nazwą "Woźniki 2013", które odbyły się w niedzielę (11.08) na obiekcie Szkoły Podstawowej w Woźnikach.

URZĄD GMINY TOMICE W CZOŁÓWCE NAJTAŃSZYCH URZĘDÓW

Wydarzenia

Od kilku lat w prestiżowym rankingu pisma "Wspólnota" na najtańszą administrację, Urząd Gminy Tomice regularnie zajmuje czołowe miejsca w kategorii gmin od 5 do 10 tys. mieszkańców. W tegorocznym rankingu, opublikowanym w numerze 15 pisma z 20 lipca, pokazującym wydatki na administrację w przeliczeniu na jednego mieszkańca w 2012 roku, Urząd Gminy Tomice, z kwotą 221,24 zł zajął 18 miejsce w kraju, a w województwie małopolskim jest na pozycji 4 - za urzędami z Budzowa, Kamionki Wielkiej i Łukowicy. Wysokie miejsca w rankingu "Wspólnoty", to efekt konsekwentnych działań nakierowanych na racjonalne gospodarowanie środkami publicznymi przeznaczonymi na funkcjonowanie urzędu.

DZIELNICOWY Z NASZEJ GMINY Z AWANSEM PODCZAS ŚWIĘTA POLICJI

Wydarzenia

W dniu dzisiejszym policjanci z powiatu wadowickiego zgromadzili się w restauracji Arkadia w Kleczy Dolnej na uroczystej akademii z okazji Święta Policji. Z tej okazji kilkudziesięciu funkcjonariuszy odebrało awanse na wyższe stopnie służbowe. Wśród nich awans na stopień aspiranta otrzymał mł. asp. Krzysztof Wilk. Podczas gali dwóch naszych dzielnicowych: asp. Krzysztof Wilk i mł. asp. Tomasz Korzeniowski otrzymało podziękowania od władz samorządowych naszej Gminy.

"CZAS NA AKTYWNOŚĆ W GMINIE TOMICE" - SPRAWOZDANIE NR 30

Wydarzenia

Gmina Tomice - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tomicach realizuje projekt systemowy pn.: "Czas na aktywność w Gminie Tomice". Jest on współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, poddziałania 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej priorytetu VII POKL Promocja Integracji Społecznej. Projekt będzie realizowany od stycznia 2013 r. do grudnia 2014 r.

KOLEJNY QUEST W DOLINIE KARPIA

Wydarzenia

16 lipca (wtorek) w Ośrodku Kultury Gminy Tomice odbyło się pierwsze spotkanie dotyczące questu na terenie Gminy Tomice.
Questing to metoda odkrywania dziedzictwa miejsca, polegająca na tworzeniu nieoznakowanych szlaków, którymi można wędrować, kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach. Kolejne miejsca na trasie odnajduje się poprzez rozwiązanie zagadki i wyszukanie w terenie odpowiadającego jej miejsca. Na końcu szlaku czeka skarb w formie skrzyneczki, a w niej pieczątka, której odbicie potwierdza przebycie całej trasy.

SKANSKA WYREMONTUJE DROGĘ KRAJOWĄ NR 28 W NASZEJ GMINIE

Wydarzenia

Po wielu latach oczekiwań odcinek drogi krajowej nr 28 na obszarze naszej Gminy doczeka się generalnego remontu. W dniu dzisiejszym została zawarta umowa pomiędzy Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad o/Kraków a firmą Skanska S.A. z Warszawy, która wygrała przetarg i za kwotę 5.851.155,56 złotych zrealizuje inwestycję. Remont na odcinku Radocza -Wadowice od km 10+590 do km 13+400 rozpocznie się jeszcze w lipcu i trwać będzie ok. 5 miesięcy. Zakończenie prac planowane jest w pierwszej połowie grudnia tego roku. Jak informuje przedstawicielka firmy Iwona Walczak przez czas remontu kierowców poruszających się drogą krajową nr 28 czekają utrudnienia. Konieczne będzie wprowadzenie ruchu wahadłowego.

DUŻE ZNISZCZENIA W NASZEJ GMINIE

Wydarzenia

Dzień dzisiejszy odsłonił ogrom zniszczeń, jakie dokonała wczorajsza wieczorna nawałnica. Ulewne deszcze nie ominęły żadnej wsi w naszej Gminie, powodując duże straty zarówno zalewając posesje, jak i niszcząc infrastrukturę komunalną i melioracyjną.

W czytaj więcej prezentujemy największe szkody w naszej Gminie.

ULICA KOŚCIELNA W WOŹNIKACH POD WODĄ - ROSNĄ STRATY W GMINIE

Wydarzenia

Ostatnie tygodnie pokazały jak groźny może być niewielki potok przepływający przez centrum Woźnik. W dniu wczorajszym (05.07) w godzinach wieczornych Zygodówka pokazała po raz kolejny swe oblicze. Po gwałtownych opadach deszczu poziom potoku zaczął podnosić się bardzo szybko. Cała ulica Kościelna od kościoła aż do przystanku autobusowego znalazła się pod wodą. Podtopionych zostało kilka posesji w centrum wsi. Rwący strumień zaczął zakrywać też mostki. Realnym stało się niebezpieczeństwo przerwania mocno przesiąkniętych wałów.
aktualizacja 07.06.2013, godz. 12.00

ZUPA Z KURDYBANKIEM Z WIKLINIOWEJ WIOSKI - PRZEPIS

Wydarzenia

Przygotowana przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Woźnik na Małopolski Festiwal Smaku zupa z kurdybankiem z wiklinowej wioski, zaczęła cieszyć się sporym zainteresowaniem. Zwłaszcza, że roślina ta używana jest w ziołolecznictwie od lat do poprawienia apetytu i ułatwienia trawienia. Stąd też w czytaj więcej prezentujemy przepis na tą smakowitą potrawę.

ZYGODÓWKA PO RAZ KOLEJNY POSTRASZYŁA

Wydarzenia

To już kolejny raz w tym roku potok Zygodówka postanowił przypomnieć o sobie. Po ulewnych opadach deszczu w godzinach wieczornych (24.06) stan wody znacząco się podniósł. W Zygodowicach przy remizie OSP przez dłuższy czas zalana była droga powiatowa Znów zagrożone były domy położone w centrum Woźnik. Na szczęście przybyłe na miejsce zastępy z OSP Woźniki i JRG Wadowice szybko udrożniły mostki i monitorowały sytuację. Bardzo szybko sprowadzono też worki z piaskiem. Na szczęście poziom potoku szybko się unormował i zagrożenie na chwilę obecną minęło.

GMINA TOMICE NA IX MAŁOPOLSKIM FESTIWALU SMAKU

Wydarzenia

W niedzielę 23 czerwca na wadowickim rynku po raz kolejny został zorganizowany półfinał Małopolskiego Festiwalu Smaku w którym to restauratorzy, rolnicy, gospodarstwa agroturystyczne, producenci, stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich wystawiali swoje najlepsze produkty w plebiscycie Małopolski Festiwal Smaku. Podczas imprezy nie zabrakło reprezentacji z gminy Tomice, gdzie Koło Gospodyń Wiejskich z Woźnik wystawiło do konkursu zupę z kurdybankiem z wiklinowej wioski. Produkt został wystawiony w kategorii Jak u mamy, cieszył się dużym zainteresowaniem odwiedzających stoisko KGW Woźniki.

"CZAS NA AKTYWNOŚĆ W GMINIE TOMICE" - SPRAWOZDANIE NR 29

Wydarzenia

Gmina Tomice - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tomicach realizuje projekt systemowy pn.: "Czas na aktywność w Gminie Tomice". Jest on współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, poddziałania 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej priorytetu VII POKL Promocja Integracji Społecznej.
Projekt będzie realizowany od stycznia 2013 r. do grudnia 2014 r.

CZERWCOWE SESJE RADY GMINY TOMICE

Wydarzenia

Dwie sesje, w tym jedna nadzwyczajna, zostały zwołane w czerwcu przez Przewodniczącego Rady Gminy Pana Zygmunta Szymczaka. Radni zebrani w dniu 7 czerwca br. po wysłuchaniu opinii Komisji Rewizyjnej przedstawionej przez jej Przewodniczącego Pana Witolda Grabowskiego oraz odpowiednich uchwał Składu Orzekającego Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej, jednogłośnie zatwierdzili sprawozdanie finansowe za rok 2012 i udzielili Wójtowi Gminy Tomice Adamowi Kręciochowi absolutorium za rok 2012.

ZAWIADOMIENIE - XXVI SESJA RADY GMINY TOMICE VI KADENCJI

Wydarzenia

ROR.0002.6.2013

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) oraz § 22 ust 3 Statutu Gminy Tomice Przewodniczący Rady Gminy VI Kadencji Zygmunt Szymczak zwołuje na dzień 13 czerwca 2013 r. (czwartek) o godz. 15.00 dwudziestą szóstą nadzwyczajną sesję VI kadencji Rady Gminy Tomice. Obrady odbędą się w budynku Urzędu Gminy w Tomicach.

Proponowany porządek obrad w czytaj więcej.

NIESPODZIEWANE GRADOBICIE W NASZEJ GMINIE

Wydarzenia

To co zapowiadali meteorolodzy sprawdziło się dziś wyjątkowo dokładnie. Najpierw na terenie naszej Gminy można było zaobserwować burzę, a ok. godz. 17.00 przez klika minut padał grad. Bryłki lodu miały wielkość piłeczek do tenisa stołowego. Na szczęście nie stwierdzono zniszczeń po tym niecodziennym opadzie atmosferycznym w Gminie. Jedynie w Lgocie podtopiona została jedna z lokalnych dróg. Uszkodzenia zostały szybko usunięte przez strażaków z jednostki OSP Lgota.

INFORMACJA WÓJTA O FUNKCJNOWANIU GMINY Z DNIA 07.06.013 R.

Wydarzenia

Na posiedzeniu Rady Gminy Tomice w dniu 07 czerwca br. Wójt Gminy Tomice Adam Kręcioch przedstawił radnym informację o funkcjonowaniu Gminy w okresie międzysesyjnym, tj. od 17 maja 2013 r. do 07 czerwca 2013 r.

Informację tą prezentujemy w czytaj więcej.

ULEWNE DESZCZE ZNÓW ZAGROZIŁY RADOCZY

Wydarzenia

Po raz kolejny ulewne deszcze spowodowały duże utrudnienia w Radoczy. Wczoraj ok. godz. 21.00 zamknięta została droga powiatowa od skrzyżowania z drogą krajową nr 28 w stronę centrum. Powodem blokady były kamienie i błoto, które spływająca z bocznych uliczek woda naniosła na ul. Piastowską. Zostało również podtopionych kilka nieruchomości. Na szczęście, przybyli na miejsce druhowie z OSP Radocza i OSP Tomice oraz strażacy z JRG Wadowice, szybko podjęli działania związane z likwidacją skutków nawałnicy.

ZYGODÓWKA ZNÓW ZAGROZIŁA CENTRUM WOŹNIK

Wydarzenia

Podczas wczorajszej wieczornej ulewy, która przeszła nad naszą Gminą, w Woźnikach znów rozległy się syreny strażackie. Ok. godz. 21.30 poziom potoku Zygodówka podniósł się do stanu zagrażającego nieruchomościom leżącym w centrum Woźnik. Przybyli na miejsce druhowie z OSP Woźniki szybko przystąpili do akcji udrażniając przepusty pod mostami oraz wypompowując wodę z zagrożonych terenów. Do późnych godzin nocnych monitorowali poziom potoku, który na szczęście zaczął opadać nie wyrządzając większych szkód.

WSPANIAŁA ZABAWA PODCZAS DNIA DZIECKA W TOMICACH

Wydarzenia

31 maja w Tomicach został zorganizowany Dzień Dziecka. Organizatorem imprezy był Ośrodek Kultury, który zapewnił wiele atrakcji z okazji święta dzieci. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem, wzięło w niej udział blisko 300 osób. Dzieci bawiły się w kilku przygotowanych punktach warsztatowych jak "Psia wioska", dmuchane zamki, trampolina, warsztaty ceramiczne, malowanie murala, malowanie twarzy, jazda na kucyku, pokaz udzielania pierwszej pomocy przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Radoczy oraz zajęcia przygotowane przez Ochotniczą Straż Pożarną z Woźnik.

ZAWIADOMIENIE - XXV SESJA RADY GMINY TOMICE VI KADENCJI

Wydarzenia

ROR.0002.5.2013

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) Przewodniczący Rady Gminy VI Kadencji Zygmunt Szymczak zwołuje na dzień 7 czerwca 2013 r. (piątek) o godz. 14.15 dwudziestą piątą sesję VI kadencji Rady Gminy Tomice. Obrady odbędą się w budynku Urzędu Gminy w Tomicach.

Proponowany porządek obrad w czytaj więcej.

UDANE II TARGI TURYSTYCZNE W DOLINIE KARPIA

Wydarzenia

Sezon turystyczny w Dolinie Karpia został zainaugurowany w niedzielę 26 maja targami turystycznymi, które odbyły się już po raz drugi. Impreza ta była pierwszą z całego cyklu wydarzeń pod nazwą "Festiwal Doliny Karpia 2013". Podobnie jak przed rokiem, targi przebiegały jednocześnie na terenie każdej z siedmiu gmin regionu (Zator, Osiek, Polanka Wielka, Przeciszów, Tomice, Brzeźnica i Spytkowice).

POŻAR INSTALACJI NA UJĘCIU WODY W WOŹNIKACH

Wydarzenia

W dniu dzisiejszym (28.05) przez kilkadziesiąt minut część Woźnik pozbawiona została prądu i wody. Powodem był pożar instalacji elektrycznej na ujęciu wody przy ul. Źródlanej. Dzięki interwencji zastępów z PSP Wadowice oraz OSP Woźniki został on szybko ugaszony, a pracownicy zakładu energetycznego i Gminnego Zakładu Komunalnego przywrócili dostawy prądu i wody.

WRĘCZONO MEDALE ZA ZASŁUGI DLA OBRONNOŚCI KRAJU

Wydarzenia

23 maja br. w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Wadowicach odbyła się uroczystość wręczenia srebrnych medali za "Zasługi dla Obronności Kraju". Odznaczenia, na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowej, wręczono rodzicom, których trzech lub więcej synów pełniło służbę w szeregach Wojska Polskiego. Są one jednocześnie wyrazem uznania zasług poniesionych w dziedzinie umacniania obronności RP. Spośród 17 wyróżnionych, aż 11 rodziców pochodziło z naszej Gminy.

OTWARTO IZBĘ REGIONALNĄ PRZY KOŚCIELE W WITANOWICACH

Wydarzenia

Grupa parafian z Witanowic zafascynowana sztuką ludową, rękodziełem i działalnością artystyczną członków wspólnoty parafialnej, za aprobatą miejscowego proboszcza, ks. kanonika Józefa Wróbla, postanowiła utworzyć izbę regionalną przy kościele parafialnym. Działalność izby została zainaugurowana wystawą prac w kaplicy św. Józefa, wykonanych przez miejscowych artystów amatorów w różnorodnych technikach i należących do odrębnych dziedzin sztuki, jak m.in.: malarstwo, rysunek, grafika, tkanina artystyczna, rzeźba w drewnie i inne łączone, oraz rękodzieła użytkowego i artystycznego, jak plecionkarstwo, wikliniarstwo, koronkarstwo, hafciarstwo.

WIZYTA STUDYJNA SZLAKIEM PRODUKTU TURYSTYCZNEGO

Wydarzenia

W dniu wczorajszym (22.05) na zaproszenie Stowarzyszenia "Dolina Karpia" do Hotelu "Radocza Park Activ & Spa" przybyli przedstawiciele lokalnych mediów, touroperoatorów oraz biur podróży, by wziąć udział w wizycie studyjnej - "Szlakiem Produktu Turystycznego Doliny Karpia". Celem spotkania było zapoznanie ich z atrakcjami Doliny Karpia i włączenie nowych produktów do oferty firm turystycznych. Program tegorocznej wizyty studyjnej był nakierowany przede wszystkim na miejsca turystyczne naszej Gminy oraz gminy Zator.

SPRAWOZDAWCZA XXIV SESJA RADY GMINY TOMICE

Wydarzenia

17 maja br. w sali Ośrodka Kultury Gminy Tomice obradowała po raz kolejny Rada Gminy Tomice. Podczas XXIV sesji radni wysłuchali sprawozdań z działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tomicach za rok 2012, z realizacji Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii za rok 2012 oraz z działalności Ośrodka Kultury Gminy Tomice za rok 2012. Zapoznali się oni również z oceną zasobów pomocy społecznej na rok 2012 dla Gminy Tomice.

ZLIKWIDOWALI DZIKIE WYSYPISKA W NASZEJ GMINIE

Wydarzenia

W ciągu ostatnich kilku dni pracownicy publiczni zatrudnieni w Gminnym Zakładzie Komunalnym w Tomicach przeprowadzili akcję likwidacji dzikich wysypisk na terenie naszej Gminy. Udało się zebrać i wywieźć na wysypisko w Choczni 1.820 kg śmieci.
- To dwukrotnie mniej niż w roku ubiegłym - poinformował Kierownik GZK Przemysław Karski. - świadczy to o tym, że zwiększa się świadomość ekologiczna mieszkańców i coraz więcej osób zaczyna dbać o swoje środowisko.

ZAWIADOMIENIE O BRAKACH W DOSTAWIE GAZU

Wydarzenia

Górnośląska Spółka Gazownictwa - Oddział Zakład Gazowniczy w Zabrzu informuje, że w dniu 22 maja br. w godzinach 8.00-13.00 zostanie wyłączony dopływ gazu do odbiorców w miejscowości Tomice, ul. Floriańska.
Przerwa w dostawie gazu jest związana z pracami na gazociągu.

UCZNIOWIE Z NASZEJ GMINY POZYTYWNIE WPŁYNĘLI NA KARPIA

Wydarzenia

Kilkuset uczniów z siedmiu gmin: Brzeźnica, Osiek, Polanka Wielka, Przeciszów, Spytkowice, Tomice oraz Zator wzięło udział w projekcie "Karp pozytywnie wpływa na stawy" zorganizowanym przez Stowarzyszenie "Dolina Karpia". Jej celem było zachęcenie dzieci i młodzież do zapoznawania się z dziedzictwem kulturowo-przyrodniczym regionu Doliny Karpia, jak i do włączenia w swoją dietę większej ilości ryb (w tym karpia) oraz produktów rybnych. 17 maja br. w Centrum Kultury w Polance Wielkiej nastąpiło wielkie podsumowanie czterech konkursów, które zostały zaproponowane w ramach tej akcji tj. plastycznym, poetyckim, teatralnym oraz wiedzy o karpiu.

INFORMACJA WÓJTA O FUNKCJNOWANIU GMINY Z DNIA 17.05.013 R.

Wydarzenia

Na posiedzeniu Rady Gminy Tomice w dniu 17 maja br. Wójt Gminy Tomice Adam Kręcioch przedstawił radnym informację o funkcjonowaniu Gminy w okresie międzysesyjnym, tj. od 27 marca 2013 r. do 17 maja 2013 r.

Informację tą prezentujemy w czytaj więcej.

V ETAP WYŁĄCZEŃ NAZIEMNEJ TELEWIZJI ANALOGOWEJ OBEJMIE TOMICE

Wydarzenia

20 maja br. nastąpi V już etap wyłączeń naziemnej telewizji analogowej obejmujący ok. 12,4 mln osób. Wśród 754 gmin, które pozbawione zostaną sygnału analogowego, znalazła się też Gmina Tomice.
Każdy z mieszkańców powinien sprawdzić, czy posiadany przez niego sprzęt jest gotowy do odbioru cyfrowego.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie:

www.cyfryzacja.gov.pl

O JULIANIE TUWIMIE I JEGO WIERSZACH WIEDZIELI WSZYSTKO

Wydarzenia

Końcem kwietnia w Ośrodku Kultury w Tomicach, po raz piąty został zorganizowany Gminny Konkurs Czytelniczy. Z uwagi na fakt, iż rok 2013 został ogłoszony rokiem Juliana Tuwima, konkurs przeprowadzono ze znajomości wybranych wierszy poety. Uczestnikami konkursu były 4 - osobowe drużyny szkół podstawowych z gminy Tomice. Reprezentanci szkół to uczniowie klas drugich oraz trzecich. Drużyny rywalizowały ze sobą o nagrodę w postaci bonu o wartości 300 zł na zakup książek do biblioteki szkolnej jak również o nagrody indywidualne dla każdego z uczestników konkursu.

ZAWIADOMIENIE - XXIV SESJA RADY GMINY TOMICE VI KADENCJI

Wydarzenia

ROR.0002.4.2013

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) Przewodniczący Rady Gminy VI Kadencji Zygmunt Szymczak zwołuje na dzień 17 maja 2013 r. (piątek) o godz. 14.15 dwudziestą czwartą sesję VI kadencji Rady Gminy Tomice. Obrady odbędą się w budynku Ośrodka Kultury Gminy Tomice w Tomicach.

Proponowany porządek obrad w czytaj więcej.

WSPÓLNIE POSPRZĄTAJMY BOISKO W RADOCZY

Wydarzenia

Zawodnicy LKS "Orzeł" Radocza zwracają się z gorącym apelem do wszystkich, którzy chcą wesprzeć klub. W piątek (10.05) o godz. 18.00 odbędzie się wielkie sprzątanie boiska sportowego po wtorkowych ulewnych deszczach. Każdy, kto będzie chciał pomóc przy uporządkowaniu murawy powinien przynieść ze sobą różnego rodzaju akcesoria mogące ułatwić sprzątanie (grabki, łopaty itp.).

CENTRUM RADOCZY UCIERPIAŁO NAJBARDZIEJ

Wydarzenia

Wystarczyło zaledwie kilkadziesiąt minut padającego deszczu, by kilka zastępów straży z OSP Radocza, OSP Witanowice i OSP Lgota musiało walczyć z jego skutkami. Pozalewane posesje, zniszczone oba boiska przy szkole podstawowej, podtopiona remiza OSP oraz teren Kółka Rolniczego oraz zniszczone przepusty. Nikt chyba nie spodziewał się, że zapowiadane opady przyniosą tak duże straty materialne w centrum wsi. Na szczęście pogoda poprawiła się i obecnie przystąpiono do usuwania skutków nawałnicy, która podtopiła Radoczę.

ŁÓDŹ RATUNKOWA NA WYPOSAŻENIU OSP WOŹNIKI

Wydarzenia

W dniu dzisiejszym (04.05) wspominamy św. Floriana - patrona strażaków. Jest to więc święto wszystkich druhów ochotników z sześciu jednostek OSP z naszej Gminy. Druhowie strażacy z OSP Woźniki i OSP Zygodowice rozpoczęli gminne uroczystości Dnia Strażaka już w dniu wczorajszym (03.05) od uroczystej Mszy Św. odprawionej w kościele parafialnym w Woźnikach.
Tegoroczne święto było wyjątkowe zwłaszcza dla ochotników z woźnickiej jednostki. Dzięki uporowi udało im się bowiem pozyskać z własnych funduszy ratowniczą łódź płaskodenną, którą następnie odnowili, a którą podczas Mszy Św. poświęcił ks. proboszcz Tomasz Kalisz.

PROJEKT "JUŻ PŁYWAM" W NASZEJ GMINIE

Wydarzenia

Gmina Tomice po raz kolejny bierze udział w projekcie Województwa Małopolskiego pn. "Już pływam". Po złożeniu wniosku o dofinansowanie projektu o wartości 41 325 zł, na jego realizację Sejmik Województwa Małopolskiego zabezpieczył kwotę 9 000 zł, Gmina Tomice - 32 325 zł, przy czym w ramach tej kwoty, część kosztów pokryją rodzice uczniów uczestniczących w projekcie (10 200 zł).

"CZAS NA AKTYWNOŚĆ W GMINIE TOMICE" - SPRAWOZDANIE NR 28

Wydarzenia

Gmina Tomice - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tomicach realizuje projekt systemowy pn.: "Czas na aktywność w Gminie Tomice". Jest on współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, poddziałania 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej priorytetu VII POKL Promocja Integracji Społecznej.
Projekt będzie realizowany od stycznia 2013 r. do grudnia 2014 r.

DRUGI RAZ SPRZĄTALI SKAWĘ - PIERWSZEGO DNIA UZBIERALI 500 KG ŚMIECI

Wydarzenia

W sobotę (27.04) kilkudziesięciu kajakarzy postanowiło połączyć przyjemne z pożytecznym i wzięło udział w II Sprzątaniu Rzeki Skawy. Akcja zorganizowana przez firmę "Kajaki Na Skawie" miała na celu nie tylko oczyszczenie koryta rzeki z zalegających tam odpadów, ale też uświadomienie wszystkim, że Skawa w dalszym ciągu traktowana jest jak darmowy śmietnik. A widać to było już po dziesięciu kilometrach pierwszego dnia akcji, gdy kajakarze zbierali śmieci między mostem drogowym w Wadowicach, a kamienistą plażą w Woźnikach na tzw. Łęgu.

STAR 200 WYSTAWIONY NA AUKCJI INTERNETOWEJ

Wydarzenia

W roku ubiegłym druhowie z OSP Witanowice otrzymali nowy samochód pożarniczy. Tym samym pojawił się problem z wysłużonym Starem 200, który przez wiele lat służył strażakom w akcjach. Rozwiązaniem okazało się wystawienie samochodu w serwisie aukcyjnym otomoto.pl. Pozostający w niezłym stanie technicznym samochód jest do kupienia już za 15.000 zł (3.613 euro).

Link do aukcji w serwisie otomoto.pl

DROGA POWIATOWA W WITANOWICACH BĘDZIE REMONTOWANA

Wydarzenia

W dniu wczorajszym (23.04) Starosta Wadowicki Jacek Jończyk podpisał z firmą Skanska S.A. w Warszawie umowę na remont trzech odcinków dróg powiatowych, który zostanie pokryty ze środków przyznanych z rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Wśród nich znajduje się droga powiatowa 1779K w Witanowicach tj. ul. Plebańska. Według zapisów umowy zostanie na niej położona nowa nawierzchnia jezdni oraz wykonany remont poboczy i rowów. To dobra wiadomość, zwłaszcza że stan nawierzchni tej drogi był tematem wielu interpelacji składanych przez naszych radnych.

GOOGLE STREET VIEW DOTARŁY TEŻ DO NASZEJ GMINY

Wydarzenia

W maju zeszłego roku na drogach naszego powiatu można było spotkać samochody firmy Google Poland Sp. z o.o. Tajemnica ich pobytu w końcu się wyjaśniła. Wadowice i okolice, w tym też i naszą Gminę, można w końcu zwiedzać wirtualnie w usłudze Google Street View. Jak to zrobić? Wystarczy wejść na www.maps.google.pl, wybrać Wadowice, a w panelu po lewej stronie w zakładce Więcej usługę Street View. Manewrując ikoną ludzika (Pegmana) w prawnym dolnym roku docieramy do granic naszej Gminy i rozpoczynamy wędrówkę po znanych nam terenach.

MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA MAREK SOWA OTWORZYŁ SALĘ W WOŹNIKACH

Wydarzenia

Dzisiejszy dzień (17.04) z pewnością na trwale zapisze się w kronikach naszej Gminy. Jej mieszkańców oraz zaproszonych gości zgromadziła wyjątkowo radosna uroczystość - otwarcie i poświęcenie nowej sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Woźnikach.
Po Mszy Św. odprawionej w kościele parafialnym w Woźnikach przez ks. proboszcza Tomasza Kalisza, uczniowie oraz zaproszeni goście przemaszerowali do pachnącego jeszcze świeżą farbą budynku sali gimnastycznej, gdzie rozpoczęła się, od odśpiewania hymnu państwowego, część oficjalna uroczystości.

SĄ W TRÓJCE NAJLEPSZYCH DRUŻYN W POWIECIE

Wydarzenia

We wtorek (16.04) drużyny z SP Radocza i SP Witanowice wzięły udział w finale powiatowym Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Finałowe zmagania odbyły się w ZS w Wieprzu. Okazały się one szczęśliwe dla zespołu z Witanowic. Tomasz Orzechowski, Kamil Ryba i Patryk Elżbieciak zajęli w nich 3 miejsce, a reprezentanci Radoczy uplasowali się tuż za nimi na 4 miejscu. Nagrody wręczone podczas turnieju uczniom z naszej Gminy ufundował Wójt Gminy Tomice Adam Kręcioch.
Serdecznie gratulujemy sukcesów.

PRZYSZŁA WIOSNA, ZNÓW PŁONIE TRAWA

Wydarzenia

Kilka ciepłych, wiosennych dni wystarczyło, by znów coraz częściej zaczęły wyć syreny wozów strażackich pędzących do palących się traw i nieużytków w naszej Gminie. Późnym wieczorem w dniu wczorajszym (15.04) dwie jednostki OSP Woźniki zmagały się z takim właśnie pożarem, tym groźniejszym, iż płomienie dosięgały już rosnącego w pobliżu lasu.
Jest to wiosenna plaga dla strażaków, a ludzie niestety nie zdają sobie sprawy z zagrożenia jakie niesie podpalenie suchej trawy na łące czy pastwisku. Stąd też kolejny już raz prezentujemy apel Komendy Powiatowej PSP o zaniechanie szkodliwego wypalania traw.

DEKLARACJE SMIECIOWE ZOSTAŁY ZŁOŻONE

Wydarzenia

Ponad 1.600 deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wpłynęło już do Urzędu Gminy od mieszkańców w ramach nowego systemu gospodarki odpadami. W chwili obecnej na ukończeniu jest analiza zabranych deklaracji niezbędna do przygotowania postępowania przetargowego. Jednocześnie informujemy, że w przypadku niezłożenia deklaracji w wymaganym terminie Wójt Gminy Tomice określi w drodze decyzji wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami.

ICH WIEDZA O GMINE TOMICE BUDZI DUŻY SZACUNEK

Wydarzenia

Reprezentanci czterech szkół podstawowych spotkali się w piątek 12 kwietnia w Szkole Podstawowej w Witanowicach, by wziąć udział w VI Turnieju Wiedzy o Gminie Tomice. Aby wybrać najlepszych, organizatorzy przygotowali sześć zadań, które opracowała Aneta Homel z Ośrodka Kultury Gminy Tomice. Zespoły musiały w ciekawej formie przypomnieć o grach i zabawach swoich rodziców i dziadków, rozwiązać rebus i test, odnaleźć w rozsypance liter ukryte słowa, odpowiedzieć na 3 pytania o naszej Gminie oraz przygotować program wycieczki po najciekawszych jej miejscach.

OD PONAD DEKADY NIE JEŻDŻĄ TĘDY POCIĄGI

Wydarzenia

Już ponad 10 lat temu PKP zawiesiło kursy pasażerskie na linii kolejowej nr 103 (Trzebinia-Spytkowice-Wadowice). Linia została skazana na powolną likwidację, co widać m.in. na odcinku tejże linii w naszej Gminie. Najwięcej zniszczeń dokonali tu amatorzy złomu, którzy kradnąc elementy trakcji i torowiska, skutecznie przyczynili się do śmierci technicznej linii 103.

SUKCES TOMICKIEGO PORTALU WWW

Wydarzenia

Wysokie drugie miejsce w rankingu na najlepszą stronę internetową powiatu wadowickiego to olbrzymi sukces naszego portalu. Mimo, iż plebiscyt miał formę zabawy, bardzo duża liczba głosów świadczy, że nasza witryna pozytywnie wyróżnia się na tle innych stron urzędowych.
Dziękujemy więc wszystkim, którzy docenili nasz portal internetowy oddając swój głos na naszą stronę www. Jednocześnie w dalszym ciągu będziemy starać się ją rozwijać, by sprostać wszystkim oczekiwaniom internautów.

DŁUGIE POSIEDZENIE RADY GMINY TOMICE

Wydarzenia

Blisko sześć godzin trwały obrady podczas XXIII sesji Rady Gminy Tomice, która odbyła się 27 marca br. Podczas jej trwania radni wysłuchali m.in. sprawozdania z realizacji programu współpracy Gminy Tomice z organizacjami pozarządowymi za rok 2012 oraz informacji Wójta o funkcjonowaniu Gminy Tomice w okresie międzysesyjnym. Obecny na sesji Komendant Powiatowy PSP w Wadowicach mł. bryg. Paweł Kwarciak poinformował radnych o zagrożeniach pożarowych i innych miejscowych zagrożeniach na terenie Gminy Tomice w 2012 r.

INFORMACJA WÓJTA O FUNKCJONOWANIU GMINY Z DNIA 27.03.2013 R.

Wydarzenia

Na posiedzeniu Rady Gminy Tomice w dniu 27 marca br. Wójt Gminy Tomice Adam Kręcioch przedstawił radnym informację o funkcjonowaniu Gminy w okresie międzysesyjnym, tj. od 01 marca 2013 r. do 27 marca 2013 r.

Informację tą prezentujemy w czytaj więcej.

PANIE Z KGW RADOCZA NA POLAŃSKIM KIERMASZU WIELKANOCNYM

Wydarzenia

W niedziele 24 marca władze samorządowe Gminy Tomice uczestniczyły w Kiermaszu w Polance Wielkiej, podczas którego Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Radoczy wystawiły swoje potrawy na wielkanocnym stole, a artyści z naszej Gminy prezentowali swoje prace na wystawie rękodzieła artystycznego z Doliny Karpia.

FINAŁ POWIATOWY OTWP W WITANOWICACH ROZSTRZYGNIĘTY

Wydarzenia

Dziewięciu uczniów reprezentujących Gminę Tomice stanęło w czwartek 21 marca br. do rywalizacji w finale eliminacji powiatowych XXXVI edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Łącznie do turnieju zgłoszonych zostało 54 uczniów w trzech kategoriach wiekowych: I - szkoła podstawowa, II - gimnazjum i III - szkoły podstawowe.

W OŚRODKU KULTURY ZAPACHNIAŁO ŚWIĘTAMI WIELKANOCNYMI

Wydarzenia

W sobotnie popołudnie (23 marca) w Ośrodku Kultury Gminy Tomice odbył się V Pokaz Potraw Wielkanocnych. Zgromadził on bardzo wielu mieszkańców, którzy przybyli zobaczyć i skosztować tradycyjnych potraw, które znajdą się na naszych stołach już za kilka dni. Na wspólnym stole Panie z sześciu Kół Gospodyń Wiejskich naszej Gminy oraz ze Stowarzyszenia KGW "Twórczych Kobiet" z Polanki Wielkiej zaprezentowały blisko sto niezwykłych przysmaków świątecznych. Po raz pierwszy też swoje umiejętności kulinarne zaprezentowali uczniowie Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego z ZSRCKU w Radoczy.

FINAŁ POWIATOWY BRD DLA UCZNIÓW Z WITANOWIC I RADOCZY

Wydarzenia

13 marca 2013 r. w Zespolu Szkół w Łączanach odbył się kolejny turniej BRD. Tym razem do zawodów stanęły drużyny reprezentujące szkoły z Gmin: Brzeźnica, Spytkowice i Tomice. Łącznie w zawodach wzięło udział 13 szkół podstawowych. Kilkugodzinna rywalizacja w trzech konkurencjach zakończyła się sukcesem drużyny ze SP w Witanowicach, która w składzie: Kamil Ryba, Tomasz Orzechowski i Patryk Elżbieciak zajęła I miejsce. Tym samym awansowała do finału powiatowego BDR, który odbędzie się 16 kwietnia w Wieprzu. Spotkają się tam m.in. z drużyną ze SP z Radoczy, którzy również awansowali do finału.

KREATYWNI UCZNIOWIE Z WOŹNIK

Wydarzenia

Drużyna "Pisane do Szczęścia" w składzie: Aleksandra Górka, Katarzyna Mej, Natalia Knapik, Alicja Woźniak, Emilia Napora reprezentująca Szkołę Podstawową w Woźnikach, wzięła udział w tegorocznej edycji Ogólnopolskiej Olimpiadzie Kreatywności "Destination Imagination". DI to amerykański program zorientowany na kreatywne rozwiązywanie problemów, bazujący na koncepcji myślenia rozbieżnego.
Drużyna podjęła się przygotowania wyzwania C - W Przebraniu. Musiała użyć niewerbalnych technik do zaprezentowania stworzonej przez siebie sześciominutowej historii o postaci, która używa kamuflażu.

ZAWIADOMIENIE - XXIII SESJA RADY GMINY TOMICE VI KADENCJI

Wydarzenia

ROR.0002.3.2013

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) Przewodniczący Rady Gminy VI Kadencji Zygmunt Szymczak zwołuje na dzień 27 marca 2013 r. (środa) o godz. 14.15 dwudziestą trzecią sesję VI kadencji Rady Gminy Tomice. Obrady odbędą się w budynku Urzędu Gminy w Tomicach.

Proponowany porządek obrad w czytaj więcej.

O BEZPIECZEŃSTWIE W GMINIE TOMICE NA XXII SESJI RADY GMINY

Wydarzenia

Jednym z najważniejszych tematów, który znalazł się w porządku obrad XXII sesji Rady Gminy Tomice w dniu 1 marca br. była ocena stanu bezpieczeństwa publicznego na terenie Gminy Tomice w 2012 r. Informację przedstawił nowy Komendant Powiatowy w Wadowicach mł. insp. Waldemar Krężel, któremu nasi samorządowcy pogratulowali awansu i powołania na nowe stanowisko. Wraz z nim przybyli dzielnicowi: mł. asp. Tomasz Korzeniowski i mł. asp. Krzysztof Wilk.

INFORMACJA WÓJTA O FUNKCJONOWANIU GMINY Z DNIA 01.03.2013 R.

Wydarzenia

Na posiedzeniu Rady Gminy Tomice w dniu 01 marca br. Wójt Gminy Tomice Adam Kręcioch przedstawił radnym informację o funkcjonowaniu Gminy w okresie międzysesyjnym, tj. od 25 stycznia 2012 r. do 01 marca 2013 r.

Informację tą prezentujemy w czytaj więcej.

URZĘDOWE NAZWY MIEJSCOWOŚCI GMINY TOMICE I ICH CZĘŚCI

Wydarzenia

W dniu wczorajszym weszło w życie rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. ustalające wykaz urzędowych nazw miejscowości i ich części.

W czytaj więcej prezentujemy wszystkie nazwy wraz z identyfikatorami TERYT.

"CZAS NA AKTYWNOŚĆ W GMINIE TOMICE" - REGULAMIN PROJEKTU

Wydarzenia

Gmina Tomice - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tomicach realizuje projekt systemowy pn.: "Czas na aktywność w Gminie Tomice". Jest on współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, poddziałania 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej priorytetu VII POKL Promocja Integracji Społecznej.
W załączeniu regulamin do projektu pn.: "Czas na aktywność w Gminie Tomice" (styczeń 2013 - grudzień 2014).

POZNALIŚMY ZWYCIĘZCÓW ELIMINACJI GMINNYCH OTWP 2013

Wydarzenia

Ochotnicza Straż Pożarna w Zygodowicach gościła w dniu dzisiejszym (24.02) uczestników eliminacji gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". 48 osób, reprezentujących trzy kategorie wiekowe: szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna, wyłonionych zostało w eliminacjach w poszczególnych jednostkach OSP.
W pierwszym etapie finałowych rozgrywek każdy ze startujących zawodników musiał zmierzyć się z 25 testowymi pytaniami przygotowanymi przez przewodniczącego jury kpt. w st. spocz. Krzysztofa Szydło. Test ten trwał 15 minut.

PIENIĄDZE NA ORGANIZACJE POZARZĄDOWE ROZDZIELONE

Wydarzenia

W dniu dzisiejszym rozstrzygnięte zostały konkursy na realizację zadań publicznych na 2013 rok w zakresie kultury: wspierani amatorskiej twórczości artystycznej i edukacji muzycznej oraz w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej.

W czytaj więcej prezentujemy szczegółowe wyniki obu konkursów.

POZYSKANO ŚRODKI NA BUDOWĘ KANALIZACJI W RADOCZY

Wydarzenia

W dniu wczorajszym (20.02) Wójt Gminy Tomice Adam Kręcioch podpisał w Departamencie Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego umowę na dofinansowane projektu pn. "OCHRONA ZLEWNI RZEKI SKAWY GMINIE TOMICE POPRZEZ ROZBUDOWĘ KANALIZACJ SANITARNEJ W RADOCZY". Pomoc ze środków unijnych została przyznana w ramach działania 321 "Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

OŚRODEK KULTURY ZAPROSIŁ NA "WCZASY W IRANIE"

Wydarzenia

W dniu 15 lutego w Ośrodku Kultury Gminy Tomice miało miejsce spotkanie podróżnicze pt. "Wczasy w Iranie". Kraj ten po dwóch miesiącach podróżowania, stał się dla podróżników: Jagody Pietrzak i Norberta Skrzyńskiego synonimem gościnności z nieustannie napełnianą szklaneczką herbaty; niezniszczonej przyrody i misternego rękodzieła; żywej tradycji, która nie kłóci się z nowoczesnością.

KOLEJNE OWOCE WSPÓŁPRACY Z UNIWERSYTETEM ROLNICZYM

Wydarzenia

W poniedziałek, 11 lutego 2012 r. na Wydziale Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie odbyło się seminarium i warsztaty z udziałem władz, pracowników i studentów Wydziału oraz wójta i pracowników Urzędu Gminy.

RZEŹBIARZ Z TOMIC ZASŁUŻONYM DLA GMINY TOMICE

Wydarzenia

Podczas obrad XXI sesji Rady Gminy Tomice (25.01) miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Po raz trzeci w historii odbyła się uroczystość nadania tytułu "Zasłużony dla Gminy Tomice" przyznanego przez Radę Gminy uchwałą nr XX/175/2012 z dnia 28.12.2012 r. Akt nadania tytułu "Zasłużony dla Gminy Tomice" oraz pamiątkową statuetkę z rąk Przewodniczącego Rady Gminy Zygmunta Szymczaka i Wójta Gminy Adama Kręciocha odebrał znany tomicki artysta Stanisław Zachura. Przyznany tytuł to wyraz uznania dla szczególnych zasług w pracy artystycznej i działalności na rzecz upowszechniania kultury.
O zasłużonym artyście piszemy więcej >tutaj<.

UCHWAŁY W SPRAWIE ŚMIECI I BUDŻET NA 2013 ROK PRZYJĘTY

Wydarzenia

Radni, którzy przybyli na dzisiejszą (25.01) XXI sesję Rady Gminy Tomice mieli świadomość, że podczas niej podejmą kilka bardzo ważnych decyzji. W porządku obrad zapisano bowiem m.in. podjęcie szeregu uchwał dotyczących gospodarki odpadami oraz uchwalenie budżetu na 2013 rok. Po wysłuchaniu informacji Wójta o funkcjonowaniu Gminy w okresie międzysesyjnym i wręczeniu Panu Stanisławowi Zachurze statuetki "Zasłużony dla Gminy Tomice" przystąpiono do rozpatrzenia projektów uchwał.

INFORMACJA WÓJTA O FUNKCJONOWANIU GMINY Z DNIA 25.01.2013 R.

Wydarzenia

Na posiedzeniu Rady Gminy Tomice w dniu 25 stycznia br. Wójt Gminy Tomice Adam Kręcioch przedstawił radnym informację o funkcjonowaniu Gminy w okresie międzysesyjnym, tj. od 28 grudnia 2012 r. do 25 stycznia 2013 r.

Informację tą prezentujemy w czytaj więcej.

INFORMACJA O PROJEKCIE REALIZOWANYM W GOPS

Wydarzenia

Gmina Tomice - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tomicach realizuje projekt systemowy pn.: "Czas na aktywność w Gminie Tomice". Jest on współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, poddziałania 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej priorytetu VII POKL Promocja Integracji Społecznej.
Projekt będzie realizowany od stycznia 2013 r. do grudnia 2014 r.

SROGA ZIMA - STYCZEŃ 2002 ROK

Wydarzenia

Zimowe warunki, które od kilku dni panują w naszej gminie z pewnością stanowią pewne utrudnienia dla mieszkańców. Wielu z nich pamięta jednak doskonale sytuację, która miała miejsce w styczniu 2002 roku. Obfite opady śniegu w dniu 1 stycznia 2002 roku. połączone z silnym wiatrem spowodowały wtedy zadymki i zawieje. Te ostatnie, w ciągu zaledwie doby, spowodowały katastrofalną sytuację, niepamiętną od dziesiątków lat. Na drogach powstały zaspy sięgające nawet 200 cm. Większość szlaków komunikacyjnych była wtedy nieprzejezdna. Zawieszono kursy z Wadowic do Zatora i Brzeźnicy.

ARCHWIALNE NAGRANIE Z TOMICKIEGO ODPUSTU W 1969 ROKU

Wydarzenia

To prawdziwa gratka dla miłośników historii. Jeden z naszym mieszkańców - Krzysztof Kruk odnalazł w swoich archiwach 4:30 minutowy unikalny film z uroczystości odpustowych, które miały miejsce w 1969 r. przy kaplicy św. Jakuba w Tomicach z udziałem ks. Edwarda Zachera. Na filmie możemy rozpoznać także kilku mieszkańców wsi.

Link do filmu prezentujemy w czytaj więcej.

ZAWIADOMIENIE - XXI SESJA RADY GMINY TOMICE VI KADENCJI

Wydarzenia

ROR.0002.1.2013

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) Przewodniczący Rady Gminy VI Kadencji Zygmunt Szymczak zwołuje na dzień 25 stycznia 2013 r. (piątek) o godz. 14.15 dwudziestą pierwszą sesję VI kadencji Rady Gminy Tomice. Obrady odbędą się w budynku Ośrodka Kultury Gminy Tomice.

Proponowany porządek obrad w czytaj więcej.

PROMOWALI DOLINĘ KARPIA W TOMICACH

Wydarzenia

To była prawdziwa gratka dla miłośników Doliny Karpia. W piątek (18.01) w Ośrodku Kultury Gminy Tomice odbyła się wyjątkowa prezentacja trzech nowych wydawnictw Lokalnej Grupy Rybackiej Stowarzyszenia "Dolina Karpia" powstałych w ramach środków PO Ryby 2007-2013.

WITANOWICE GOŚCIŁY UCZESTNIKÓW XV POWIATOWEGO TURNIEJU MDP

Wydarzenia

Osiem drużyn zjawiło się w sobotę (19.01) w Szkole Podstawowej w Witanowicach, by wziąć udział w XV Powiatowym Turnieju Halowym Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych im. Druha Piotra Galasa. Organizatorem zawodów był Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Wadowicach. Pomoc w organizacji udzieliły też: Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Tomicach, OSP w Witanowicach, Szkoła Podstawowa w Witanowicach oraz Komenda Powiatowa PSP w Wadowicach.

NIEZWYKŁY WIECZÓR KOLĘD W WOŹNICKIEJ ŚWIĄTYNI

Wydarzenia

Padający w niedzielne popołudnie śnieg stworzył doskonałą scenerię do zaplanowanego "Wieczoru Kolęd", który odbył się w kościele parafialnym w Woźnikach. Jego organizatorem było Stowarzyszenie Orkiestra Dęta z Zygodowic. Punktualnie o godz. 16.00 mieszkańców naszej Gminy, którzy szczelnie wypełnili jeden z najpiękniejszych zabytków architektury drewnianej w naszym województwie, powitał prowadzący koncert Maciej Mrowiec.

TOMICKI ODCINEK "ŚLĄSKIE OD KUCHNI" ONLINE

Wydarzenia

19 grudnia w galerii "Bałysówka" kręcony był świąteczny odcinek popularnego programu kulinarnego "Śląskie od kuchni" emitowanego w Telewizji Silesia. Był on emitowany tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Jeżeli ktoś nie mógł obejrzeć tego wyjątkowego odcinka serdecznie zapraszamy do obejrzenia do online

>>> TUTAJ <<<

NOWE WYDAWNICTWO PROMOCYJNE GMINY TOMICE

Wydarzenia

Z przyjemnością informujemy, że nakładem Urzędu Gminy Tomice wydana została "Mapa turystyczno-przyrodnicza Gminy Tomice", która prezentuje walory oraz atrakcje turystyczne i przyrodnicze naszej Gminy. Mapę można odebrać w Urzędzie Gminy.

Wszelkie uwagi oraz propozycje zmian dotyczące nowego wydawnictwa, które zostaną uwzględnione w kolejnym wydaniu mapy, prosimy kierować na adres e-mail: sor.gmina@tomice.pl

WWW.TOMICE.PL W STATYSTYKACH

Wydarzenia

Przełom roku to tradycyjnie czas różnych podsumowań. Również portal www.tomice.pl prezentuje garść statystyk. W całym 2012 roku gminną stronę odwiedziło 98 tys. użytkowników, z czego 31.100 to nowi użytkownicy. Dokonali oni łącznie blisko 240 tys. odsłon. Trzy wydarzenia przyciągnęły największą liczbą odwiedzających: 29 maja - przekazanie wozu dla OSP Witanowice, 5 lipca - podsumowanie "Sportowych wakacji" oraz 3 września - Dożynki Gminne w Radoczy. W tych dniach stronę odwiedziło ponad 500 internautów.

XX SESJA RADY GMINY TOMICE BEZ TZW. UCHWAŁ ŚMIECIOWYCH

Wydarzenia

Pięć uchwał dotyczących gospodarki śmieciowej zostało zdjęte z porządku obrad XX sesji Rady Gminy Tomice, która odbyła się w piątek, 28 grudnia br w Ośrodku Kultury Gminy Tomice. Jednym z głównych powodów była informacja o zmianach w przepisach ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, które mają nastąpić w pierwszym tygodniu stycznia 2013 r. Radni postanowili poczekać z nowymi rozwiązaniami i jeszcze raz bardzo dokładnie przeanalizować zapisy proponowanych uchwał, by były one jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców naszej Gminy.

INFORMACJA WÓJTA O FUNKCJONOWANIU GMINY Z DNIA 28.12.2012 R.

Wydarzenia

Na posiedzeniu Rady Gminy Tomice w dniu 28 grudnia br. Wójt Gminy Tomice Adam Kręcioch przedstawił radnym informację o funkcjonowaniu Gminy w okresie międzysesyjnym, tj. od 23 listopada 2012 r. do 28 grudnia 2012 r.

Informację tą prezentujemy w czytaj więcej.

PODSUMOWANIE PROJEKTU "CZAS NA AKTYWNOŚĆ W GMINIE TOMICE"

Wydarzenia

20 grudnia 2012 r. o godzinie 10.00 w Urzędzie Gminy Tomice, odbyło się spotkanie podsumowujące tegoroczną realizację projektu systemowego pod nazwą "Czas na aktywność w Gminie Tomice". Projekt ten współfinansowany był przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

ŚWIATEŁKO BETLEJEMSKIE DOTARŁO DO TOMIC

Wydarzenia

W dniu dzisiejszym harcerze z 11 drużyny harcerskiej "Republika Zielonych Krawatów" z Tomic wraz z harcerzami 14 drużyny harcerskiej "Krople Rosy" z Woźnik przekazali na ręce Wójta Gminy Tomice Adama Kręciocha wraz z życzeniami świątecznymi "betlejemskie światełko pokoju". Jest ono symbolem miłości, pokoju, ciepła i nadziei. Tradycyjnie akcję, już po raz 22, przeprowadza Związek Harcerstwa Polskiego. W tym roku przesłanie, które towarzyszy wędrówce Światła, brzmi: "Odważ się być dobrym".

STRONA WWW ZARZĄDU ODDZIAŁU GMINNEGO ZWIĄZKU OSP RP RUSZYŁA

Wydarzenia

Z przyjemnością informujemy, że od kilku dni działa już nowa strona www Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Tomicach. Znajdą tam Państwo najważniejsze informacje dotyczące funkcjonowania Zarządu oraz gminnych jednostek OSP.

www.straz.tomice.pl

ZAWIADOMIENIE - XX SESJA RADY GMINY TOMICE VI KADENCJI

Wydarzenia

ROR.0002.8.2012

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) Przewodniczący Rady Gminy VI Kadencji Zygmunt Szymczak zwołuje na dzień 28 grudnia 2012 r. (piątek) o godz. 9.00 dwudziestą sesję VI kadencji Rady Gminy Tomice. Obrady odbędą się w budynku Ośrodka Kultury Gminy Tomice.

Proponowany porządek obrad w czytaj więcej.

RODZINNE WARSZTATY ŚWIĄTECZNE DLA DUŻYCH I MAŁYCH

Wydarzenia

Zima to także okres przygotowań do Bożego Narodzenia. Zapach pieczonego piernika, świeżo ścięta i przystrojona choinka, kolorowe kartki z życzeniami oraz starannie dobrane prezenty - to wszystko buduje magiczny klimat Świąt. Ośrodek Kultury w Tomicach w miesiącu grudniu przez dwa tygodnie zorganizował "Warsztaty Świąteczne dla Dużych i Małych" w ramach, których przeprowadzono warsztaty pieczenia ciasteczek świątecznych oraz warsztaty robienia ozdób bożonarodzeniowych. Łącznie w zajęciach wzięło udział 100 uczestników.

SMACZNY KARP KGW TOMICE Z TV SILESIA

Wydarzenia

W dniu dzisiejszym (19 grudnia), galeria sztuki "Bałysówka" gościła po raz kolejny ekipę telewizyjną. Tym razem kręcono materiał do świątecznego odcinka magazynu kulinarnego "Śląskie od kuchni" emitowanego na antenie TV Silesia (TVS). W programie, prowadzonym przez Piotra Jezutka, górala z krwi i kości rodem z Zawoi, oprócz śląskich krajobrazów, tradycji i obyczajów, prezentuje się przepisy na regionalne potrawy. Oczywiście są to zwykle śląskie przysmaki. Jednak i na Śląsku wigilijna wieczerza nie mogłyby się obejść bez karpia, oczywiście tego "prawdziwego" z Doliny Karpia.

"CZAS NA AKTYWNOŚĆ W GMINIE TOMICE" - SPRAWOZDANIE NR 27

Wydarzenia

Gmina Tomice - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tomicach realizuje projekt systemowy pn.: "Czas na aktywność w Gminie Tomice". Jest on współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, poddziałania 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej priorytetu VII POKL Promocja Integracji Społecznej. Projekt jest realizowany od czerwca 2010 r. do grudnia 2012 r.

SPRAWOZDAWCZE ZEBRANIE ZARZĄDU GMINNEGO ZWIĄZKU OSP RP

Wydarzenia

Ochotnicza Straż Pożarna w Woźnikach gościła w sobotę 15 grudnia przedstawicieli zarządów jednostek OSP z terenu naszej Gminy. Przybyli oni na sprawozdawcze zebranie Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Tomicach. Posiedzenie rozpoczęło się od minuty ciszy dla uczczenia druhów strażaków, którzy odeszli do wieczności w roku 2012 m.in. zmarłych: dh Józefa Szafrana z Woźnik i dh Mieczysława Srokosza z Witanowic.

KONSULTACJE DOTYCZĄCE PROJETÓW UCHWAŁ

Wydarzenia

OGŁOSZENIE WÓJTA GMINY TOMICE W SPRAWIE KONSULTACJI
dotyczących projektów uchwał w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi

Wójt Gminy Tomice zaprasza mieszkańców Gminy Tomice do wzięcia udziału w konsultacjach niżej wymienionych projektów uchwał związanych z gospodarką odpadami komunalnymi.
Konsultacje trwają w dniach od 13 do 21 grudnia 2012 r. Treść ww. projektów uchwał oraz formularz konsultacji jest dostępny do pobrania poniżej. Wypełnione formularze należy przesłać na adres poczty elektronicznej: e-mail: gmina@tomice.pl lub na adres: Urząd Gminy Tomice, ul. Wadowicka 51, 34-100 Tomice, lub dostarczyć osobiście do Urzędu.

SZKOLENIE JĘZYKOWE ZAKOŃCZONE

Wydarzenia

Szkoła Językowa Helper International zakończyła BEZPŁATNE warsztaty języka angielskiego pod hasłem: "Warsztaty językowe dla mieszkańców Doliny Karpia: Autoprezentacja w języku angielskim - ja i moja mała ojczyzna", które miały miejsce w 5 Gminach Doliny Karpia: Tomice, Brzeźnica, Zator, Przeciszów, Osiek. W każdej Gminie warsztaty obejmowały 40 godzin i uczestniczyło w nich łącznie 120 osób. Koordynator kursu oraz trenerzy dziękują wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i aktywny udział w w zajęciach.

WYJĄTKOWA WYSTAWA PRAC TOMICKIEGO ARTYSTY STANISŁAWA ZACHURY

Wydarzenia

Jednym z tegorocznych jubilatów obchodzących piękny jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego był znany tomicki artysta rzeźbiarz Stanisław Zachura. Mający w swoim dorobku artystycznym wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą na prośbę władz samorządowych przygotował na środową uroczystość niezwykłą wystawę kliku swych prac. Ekspozycja rzeźb przedstawiała szopkę bożonarodzeniową, światki, ginące zawody oraz zwierzęt. Każdy z gości zaproszony na uroczystość z uznaniem wypowiadał się o kunszcie artysty, którego m.in. rzeźba św. Rafała Kalinowskiego przekazana została w 1999 roku Ojcu Św. Janowi Pawłowi II.

W TOMICKIM GIMNAZJUM ZAPACHNIAŁO ŚWIĘTAMI

Wydarzenia

Od wielu już lat podczas uroczystości jubileuszu 50-lecia pożycia małżeńskiego organizowany jest pokaz potraw wigilijnych. Panie z sześciu gminnych Kół Gospodyń Wiejskich wraz z Ośrodkiem Kultury Gminy Tomice przypominają gościom o tradycjach i zwyczajach świątecznych, prezentując przeróżne potrawy, które kiedyś i dziś można znaleźć na stole przy łamaniu się opłatkiem. Wśród nich były m.in. ryby w rozmaitych formach, suszone owoce, ciasta, pierogi, barszcz, kapusta z grzybami oraz najróżniejsze rodzaje sałatek i nalewek. Od bogactwa wigilijnych dań aż uginały się stoły, a sam ich widok przenosił kosztujących potraw w klimat zbliżających się świat.

W TOMICACH ŚWIĘTOWALI SWOJE JUBILEUSZE

Wydarzenia

"Dwa serca złączone, klucz rzucony w morze, nikt nas nie rozłączy, tylko Ty, o Boże" - te piękne słowa Oskara Kolberga witały w tomickim Gimnazjum gości, którzy w środę 05 grudnia br. po uroczystej Mszy Św. odprawionej w kościele parafialnym pw. św. Joachima i Anny, przybyli, by wspólnie z ośmioma parami świętować jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego. Po przywitaniu zebranych przez prezes KGW w Tomicach Marię Zubel, głos zabrał Wójt Gminy Tomice Adam Kręcioch. Zwracając się do jubilatów pogratulował im długich wspólnych lat życia oraz życzył kolejnych w jak najlepszym zdrowiu i zadowoleniu oraz realizacji wszystkich zamierzeń i planów.

22 UCHWAŁY ROZPATRZONE NA XIX SESJI RADY GMINY TOMICE

Wydarzenia

Aż 22 projekty uchwał znalazły się w porządku obrad przesłanym radnym przez Przewodniczącego Rady Zygmunta Szymczaka. Zwołał on XIX sesję Rady Gminy Tomice na piątek 23 listopada. Po wysłuchaniu informacji Wójta o funkcjonowaniu Gminy w okresie międzysesyjnym i informacji Wójta o stanie realizacji zadań oświatowych Gminy Tomice w roku szkolnym 2011/2012 Rada przystąpili do rozpatrywania kolejnych projektów uchwał.

OD 80 LAT DZIAŁAJĄ W TOMICACH

Wydarzenia

13 listopada 1932 roku z inicjatywy Sekretarza Kółka Rolniczego Pana Józefa Wiktora i delegata Okręgowego Towarzystwa Rolniczego Pana Józefa Śliwy, kierowniczka Szkoły Podstawowej w Tomicach Pani Wiktoria Sapińska założyła Koło Gospodyń Wiejskich w Tomicach.
W ostatnią sobotę, 24 listopada br., 68 członkiń KGW w Tomicach świętowało jubileusz 80-lecia najstarszego w naszej Gminie Koła.

"STARYMI BUSAMI PRZEZ HIMALAJSKIE PRZEŁĘCZE" Z OŚRODKIEM KULTURY

Wydarzenia

W piątkowy wieczór w Ośrodku Kultury w Tomicach miało miejsce spotkanie z podróżnikiem Bartłomiejem Szaro - laureatem konkursu Blog 2011.
Ci, którzy chcieli dowiedzieć się czegoś nowego o kulturze północnych Indii, buddyjskich klasztorach, górskich wioskach, czy nieprzewidywalnym stylu prowadzenia pojazdów przez hinduskich kierowców, z całą pewnością nie nudzili się. Podróżnik, ze swoją bogatą kolekcją zdjęć z wyprawy, wprowadził licznie zebraną tomicką publiczność w świat dalekich Indii - kraju, gdzie mieszka ponad miliard ludzi i miesza się ze sobą wiele kultur oraz języków.

INFORMACJA WÓJTA O FUKNCJONOWANIU GMINY Z DNIA 23.11.2012 R.

Wydarzenia

Na posiedzeniu Rady Gminy Tomice w dniu 23 listopada br. Wójt Gminy Tomice Adam Kręcioch przedstawił radnym informację o funkcjonowaniu Gminy w okresie międzysesyjnym, tj. od 05 października 2012 r. do 23 listopada 2012 r.

Informację tą prezentujemy w czytaj więcej.

"CZAS NA AKTYWNOŚĆ W GMINIE TOMICE" - SPRAWOZDANIE NR 26

Wydarzenia

Gmina Tomice - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tomicach realizuje projekt systemowy pn.: "Czas na aktywność w Gminie Tomice". Jest on współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, poddziałania 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej priorytetu VII POKL Promocja Integracji Społecznej. Projekt jest realizowany od czerwca 2010 r. do grudnia 2012 r.

"O-TWÓRZ SIĘ!" - O PROJEKCIE EDUKACYJNYM GIMNAZJUM W TOMICACH

Wydarzenia

Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Tomicach zostało zaproszone do współpracy w ramach projektu edukacyjnego "O-Twórz się! Szkolne Festiwale Twórczości jako narzędzie rozwoju potencjału uczniów" realizowanego w ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej"ŻyjMy z Pasją". Szkoła została zaproszona do udziału jako ta, która umożliwia swoim uczniom twórczy rozwój i ma potencjał, żeby zostać lokalnym liderem innowacyjnych form nauczania i wychowania.

KOLEJNA OSOBA UKARANA ZA ZAŚMIECANIE

Wydarzenia

W ciągu ostatnich kilku dni po raz kolejny udało się zidentyfikować właściciela śmieci, który porzucił je w zagajniku w Zygodowicach. Okazał się nim mieszkaniec Woźnik, który został ukarany mandatem w wysokości 150 zł oraz zobowiązany do ich usunięcia. Niestety śmieciarze są nadal wśród nas. Co chwila słychać o śmieciach pojawiających się w rowach przy drogach i w zagajnikach. Można mieć nadzieję, że nowe rozwiązania dotyczące gospodarki śmieciami z korzyścią wpłyną na porządek i czystość naszego środowiska.

NOWE ZASADY GOSPODAROWANIA ODPADAMI

Wydarzenia

Przypominamy, że od 1 lipca 2013 roku zaczną obowiązywać nowe zasady odbioru odpadów. Obowiązek podpisania umowy z firmą wywozową przejmie Gmina Tomice. Wyłoni ona w konkurencyjnym przetargu firmy, które będą odbierać odpady od wszystkich właścicieli nieruchomości. Za odbiór odpadów wszyscy mieszkańcy gminy uiszczać będą opłatę opartą na określonej przez gminę podstawowej stawce, a wyjątek stanowić będą osoby segregujące odpady - ekologiczni płacą mniej - obowiązkowo.

Więcej informacji w zakładce Gospodarka odpadami

ZAWIADOMIENIE - XIX SESJA RADY GMINY TOMICE VI KADENCJI

Wydarzenia

ROR.0002.7.2012

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) Przewodniczący Rady Gminy VI Kadencji Zygmunt Szymczak zwołuje na dzień 23 listopada 2012 r. (piątek) o godz. 14.15 dziewiętnastą sesję VI kadencji Rady Gminy Tomice. Obrady odbędą się w budynku Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Tomicach.

Proponowany porządek obrad w czytaj więcej.

PORANNA AWARIA SIECI WODOCIĄGOWEJ W WOŹNIKACH

Wydarzenia

Od godzin porannych w dniu dzisiejszym - 10 listopada, trwa naprawa, uszkodzonej w wyniku prowadzonych prac budowlanych, sieci wodociągowej w Woźnikach. Jak informuje Kierownik Gminnego Zakładu Komunalnego w Tomicach Przemysław Karski prace nad przywróceniem sprawności sieci powinny zakończyć się ok. godz. 14.00.

ODBLASKOWO W WITANOWICACH

Wydarzenia

Od września 2012 roku w Szkole Podstawowej w Witanowicach realizowany był projekt "Odblaskowa Szkoła". Głównym celem wszelkich zadań wykonywanych zgodnie z programem było m.in.: uwrażliwienie dzieci na bezpieczeństwo poruszania się w ruchu drogowym.
Wszyscy uczniowie, począwszy od tych najmłodszych z oddziałów przedszkolnych, a skończywszy na klasie VI wraz z wychowawcami i nauczycielami, bardzo aktywnie zaangażowali się we wszelkie działania związane z celami programu. W ciągu dwóch miesięcy trwania projektu, w szkole podjęto wiele działań związanych z tą tematyką.

W WOŹNIKACH GONIONO ZA LISEM

Wydarzenia

"Hubertus" to święto myśliwych, jeźdźców i leśników. Obchodzone jest na pamiątkę świętego Huberta - patrona polowań. Tradycję tą kultywują właściciele Gospodarstwa Agroturystycznego "Stajnia Grudki" w Woźnikach. 3 listopada gościli oni miłośników jeździectwa na corocznym "Biegu Świętego Huberta" za lisem.

WOŹNICKIE POCZTÓWKI Z WAKACJI NAJPIĘKNIEJSZE

Wydarzenia

Co chwila dowiadujemy się o kolejnych sukcesach przedszkolaków z Woźnik. 28 października miłe wieści napłynęły z Klubu Kultury Zastów z Warszawy, organizatora IX Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Pocztówka z wakacji". Jurorzy, spośród 3291 pocztówek, które wypłynęły na konkurs, jako najładniejsze w kategorii wiekowej "3-4 latki" wybrali prace Olgi Dereniowskiej (I miejsce) i Gabrieli Mikołajczyk (II miejsce). Oceniając te prace stwierdzili, że są to "małe dzieła sztuki". Dziewczynki to zaledwie 4-latki i podopieczne pani Agnieszki Sienkiewicz.

"PRZYJAZNY URZĄD" GMINY TOMICE

Wydarzenia

W piątek, 26 października w Krakowie, w czasie konferencji pt. "Przyjazny Urząd - dostęp do informacji publicznej na wniosek w urzędach gmin i miast woj. małopolskiego", Urząd Gminy Tomice został wyróżniony dyplomem za zajęcie II miejsca w rankingu przejrzystości gmin województwa małopolskiego (I miejsce - Urząd Miejski w Andrychowie). Konferencja została zorganizowana przez Fundację Instytutu Myśli Obywatelskiej im. Stańczyka w Krakowie.

"CZAS NA AKTYWNOŚĆ W GMINIE TOMICE" - SPRAWOZDANIE NR 25

Wydarzenia

Gmina Tomice - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tomicach realizuje projekt systemowy pn.: "Czas na aktywność w Gminie Tomice". Jest on współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, poddziałania 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej priorytetu VII POKL Promocja Integracji Społecznej. Projekt jest realizowany od czerwca 2010 r. do grudnia 2012 r.

ZAKOŃCZONA SUKCESEM ZBIÓRKA ZUŻYTYCH OPON

Wydarzenia

Sukcesem zakończyła się dwudniowa zbiórka zużytych opon na terenie naszej Gminy. Z sześciu wyznaczonych punktów firma ""Jurand" z Wadowic wywiozła bezpłatnie 20 ton zużytych opon tj. 167 szt. opon ciężarowych i rolniczych oraz 1333 szt. opon samochodowych.

WYROBY ZAWIERAJĄCE AZBEST ODEBRANE Z POSESJI

Wydarzenia

Zakończyła się tegoroczna zbiórka wyrobów zawierających azbest. Firma Remontowo - Budowlana "RAGAR" z Krakowa z terenu 27 posesji zebrała 66,500 ton (Mg) materiałów konstrukcyjnych zawierających azbest - kod odpadu 170605. Zostały one przekazane na składowisko odpadów "Środowisko i Innowacje" Sp. z o.o. w Dobrowie. Koszt transportu i składowania został pokryty przez Gminę Tomice i wyniósł 24.737,68 zł.

BEZPIECZEŃSTWO NUMEREM JEDEN W TOMICKIM GIMNAZJUM

Wydarzenia

Minęły już trzy lata, odkąd Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Tomicach przystąpiło do projektu "Zintegrowana Polityka Bezpieczeństwa". Efektem było uzyskanie Certyfikatu "Szkoła Promująca Bezpieczeństwo". W środę, 10 października, przedstawiciele Rady Uczniowskiej - Dominika Madej i Kamil Klimeczko wraz z Zastępcą Dyrektora Bożeną Moskała odebrali z rąk Komendant Powiatowej Policji w Wadowicach Marii Łopusińskiej certyfikat przedłużający ważność dokumentu, który został nadany szkole dwa lata wcześniej.

JESIENNE INWESTYCJE REALIZOWANE W GMINIE TOMICE

Wydarzenia

Tegoroczny okres jesienny sprzyja realizacji kolejnych inwestycji na terenie naszej Gminy. Trwa budowa chodnika w Zygodowicach, na odcinku 713 m w centrum wsi. Wraz z chodnikiem powstaje też kanalizacja deszczowa oraz remontowane są zjazdy. Prace prowadzi firma F.H.U. WOLF z Brzeźnicy za kwotę 413.949,42 zł. Planowany termin zakończenia budowy to połowa listopada br.
Praktycznie na ukończeniu są zaś prace przy budowie ogólnodostępnego parkingu przy kościele p.w. Wniebowzięcia N.M.P. w Woźnikach wykonywane przez firmę DROTECH z Tomic (kosz realizacji ok. 68.000 zł) oraz prace remontowe remizy OSP w Woźnikach. Ich wykonawcą jest firma H. Dębskiego z Bachowic oraz firma TMT z Wadowic (koszt realizacji 68.000 zł).

PLACÓWKA POCZTY POLSKIEJ W TOMICACH JUŻ OTWARTA

Wydarzenia

Informujemy, że od dnia dzisiejszego tj. 15 października, swoją placówkę w Tomicach otwarła Poczta Polska.

Punkt pocztowy mieści się z tyłu budynku sklepu GS naprzeciwko Urzędu Gminy i jest otwarty w godz. 8.00-16.00.

"CHRZANÓWKA (NA MAŚLANCE) PO ZYGODOWSKU" NAJSMACZNIEJSZA

Wydarzenia

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Zygodowicach zdobyły Puchar Starosty Oświęcimskiego za swoją chrzanówkę, którą przygotowały specjalnie na "Kulinaria 2012" zorganizowane 7 października przez Stowarzyszenie Dolina Karpia w Zatorze.

Zachęcamy do samodzielnego przygotowania tej wyśmienitej zupy.

DODATKOWE ŚRODKI NA PUNKTY PRZYGOTOWYWANIA POSIŁÓW W SZKOŁACH

Wydarzenia

Małopolski Urząd Wojewódzki pozytywnie zweryfikował wniosek na doposażenie punktów przygotowywania i wydawania posiłków, opracowany przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tomicach. Zgodnie z przedstawionymi we wniosku potrzebami, dofinansowaniem w ramach programu wieloletniego "Pomoc państwa w zakresie dożywiania" objęte zostaną cztery szkoły podstawowe w naszej Gminie. Środki w wysokości 44.809 zł (kwota dofinansowania - 35.847 zł) przeznaczone będą na zakup sprzętu kuchennego.
Programem "Pomoc państwa w zakresie dożywiania" w 2012 roku objętych zostało 110 dzieci.

SUKCESY W I POWIATOWYM RAJDZIE MDP - ZAGÓRNIK 2012

Wydarzenia

29 września br. w Zagórniku odbył się I Powiatowy Rajd Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, zorganizowany przez Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Wadowicach. Z naszej Gminy do zawodów zgłoszone zostały dwie najlepsze ekipy: MDP Witanowice i MDP Lgota. Po rezygnacji lgockiej drużyny szansę startu w rajdzie otrzymała MDP z Woźnik, która wykorzystała ją w 100% zajmując I miejsce.

Relację z I Rajdu MDP prezentujemy w czytaj więcej.

GMINNE ĆWICZENIA TAKTYCZNO-BOJOWE OSP "RADOCZA 2012"

Wydarzenia

"Dyżurny operacyjny KP PSP w Wadowicach otrzymał informację o zauważeniu na drodze powiatowej w centrum Radoczy wypadku drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych. Według informacji poszkodowane zostały cztery osoby, z których dwie nie mogły opuścić aut o własnych siłach. Przekazano również, że w najbliższym sąsiedztwie płonie sucha trawa i nieużytki rolne, a unoszący się dym utrudnia widoczność. Ze zgłoszenia wynikało też, że z rozbitych pojazdów na jezdnię i do pobliskiego potoku wycieka paliwo i płyny eksploatacyjne".

GMINA TOMICE BEZKONKURENCYJNA PODCZAS "KULINARII 2012" W ZATORZE

Wydarzenia

W dniu 7 października w Regionalnym Ośrodku Kultury w Zatorze miały miejsce Wielkie Zatorskie Żniwa Karpiowe kończące Festiwal Doliny Karpia 2012. Na imprezie, organizowanej przez Stowarzyszenie "Dolina Karpia", prezentowano rękodzieło, bibułkarstwo oraz paczworki. Na scenie wystąpiły zespoły artystyczne z gmin wchodzących w skład Doliny Karpia. Naszą gminę reprezentowała Orkiestra Dęta z Zygodowic, która pod czujnym okiem kapelmistrza Daniela Mruczka wykonała kilka utworów ze swojego repertuaru. Publiczność zgromadzona w zatorskim ROK-u sowicie wynagrodziła występ orkiestry gromkimi brawami. Oczywiście nie mogło obejść się bez bisów.

KGW ZYGODOWICE NA ŚWIĘCIE RYBAKA

Wydarzenia

W słoneczną sobotę, 6 października, na stawach w Podolszu odbyła się impreza plenerowa pod nazwą "Święto Rybaka". Podczas imprezy miejscowi rybacy oraz lokalni rękodzielnicy prezentowali swoje produkty. Mieszkańcy oraz turyści, niezwiązani z rybactwem, mieli szansę poszerzyć swoją wiedzę oraz nabyć nowe umiejętności na przeróżnych warsztatach oraz pokazach m.in. wystawie sprzętu rybackiego, wystawie ryb hodowlanych i plenerowych warsztatach rękodzieła artystycznego. Miłośnicy wędkowania mogli zaś spróbować swoich sił w zawodach wędkarskich.

INFORMACJA Z-CY WÓJTA O FUNKCJONOWANIU GMINY Z DNIA 05.10.2012 R.

Wydarzenia

Na posiedzeniu Rady Gminy Tomice w dniu 05 października br. Zastępca Wójta Ryszard Góralczyk przedstawił radnym informację o funkcjonowaniu Gminy w okresie międzysesyjnym, tj. od 10 sierpnia 2012 r. do 05 października 2012 r.

Informację tą prezentujemy w czytaj więcej.

NOWE JEDNOMANDATOWE OKREGI WYBORCZE UCHWALONE

Wydarzenia

Kilka ważnych projektów uchwał znalazło się w porządku obrad XVIII sesji Rady Gminy Tomice, zwołanej na dzień 5 października. Radni uchwalili m.in. przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectw Tomice i Radocza oraz określili założenia do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla Gminy Tomice. Zgodzili się także na pozbawienie statutu pomnika przyrody lipy drobnolistnej rosnącej w Witanowicach z uwagi na utratę jej wartości przyrodniczych.

NAJŁADNIEJ NAMALOWAŁ JACKA I AGATKĘ

Wydarzenia

Radosław Dębski czteroletni przedszkolak ze Szkoły Podstawowej w Woźnikach, podopieczny pani Agnieszki Sienkiewicz, został laureatem I miejsca w wyjątkowym konkursie plastycznym z okazji 50 rocznicy emisji pierwszej polskiej dobranocki "Jacek i Agatki". Organizatorem było Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie. Wręczenie nagród odbyło się 2 października w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie podczas uroczystej gali, której gościem specjalnym była Wanda Chotomska - pisarka i autorka scenariuszy tej dobranocki.

"WIDOCZNY PRZEDSZKOLAK" NA DROGACH GMINY TOMICE

Wydarzenia

Co roku Gmina Tomice wraz z Komendą Powiatową Policji przeprowadzają wśród dzieci z terenu naszej Gminy akcję informacyjną dotyczącą bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego. 2 października, podczas spotkania z maluchami asp. sztab. Paweł Migdałek z KPP Wadowice tłumaczył zasady poruszania się po drodze, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Zastępca Wójta Ryszard Góralczyk 250 dzieciom (3-4 i 5-6 latki) z czterech szkół podstawowych wręczył odblaskowe chusty, które ufundowane zostały przez Urząd Gminy. Z pewnością przyczynią się one do poprawy ich widoczności na drodze.

PILNE - AWARIA SIECI WODOCIĄGOWEJ W WITANOWICACH

Wydarzenia

Gminny Zakład Komunalny w Tomicach informuje o awarii w dniu dzisiejszym (2.10) sieci wodociągowej, która ma miejsce w Witanowicach. Przysiółek "Nowy Świat " i ul. Jana Pawła II pozbawione są w tym momencie wody. Trwają prace naprawcze.

ZAWIADOMIENIE - XVIII SESJA RADY GMINY TOMICE VI KADENCJI

Wydarzenia

ROR.0002.6.2012

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) Przewodniczący Rady Gminy VI Kadencji Zygmunt Szymczak zwołuje na dzień 05 października 2012 r. (piątek) o godz. 14.15 osiemnastą sesję VI kadencji Rady Gminy Tomice. Obrady odbędą się w budynku Ośrodka Kultury Gminy Tomice.

Proponowany porządek obrad w czytaj więcej.

"CZAS NA AKTYWNOŚĆ W GMINIE TOMICE" - SPRAWOZDANIE NR 24

Wydarzenia

Gmina Tomice - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tomicach realizuje projekt systemowy pn.: "Czas na aktywność w Gminie Tomice". Jest on współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, poddziałania 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej priorytetu VII POKL Promocja Integracji Społecznej. Projekt jest realizowany od czerwca 2010 r. do grudnia 2012 r.

PAMIĘTALI O LOTNIKACH AMERYKAŃSKICH Z "HELL'S ANGEL"

Wydarzenia

Pieszo, rowerami i autokarem - takimi środkami poruszało się kilkudziesięciu uczestników XXII Rajdu Lotników "Hell's Angel", by przed południem 14 września stawić się pod obeliskiem upamiętniającym poległych lotników amerykańskich. Dzieci i młodzież reprezentowała Szkołę Podstawową w Woźnikach, Gimnazjum w Tomicach oraz szkoły ponadgimnazjalne z terenu powiatu wadowickiego.

"WYPRAWKA SZKOLNA 2012" PRZYZNANA UPRAWNIONYM UCZNIOM

Wydarzenia

Zakończyła się weryfikacja wniosków o dofinansowanie zakupu podręczników w ramach Rządowego programu pomocy uczniom w 2012 r. "Wyprawka szkolna". W naszej Gminie z tej formy pomocy skorzystało 62 uczniów z klas I-IV szkół podstawowych i klasy I szkoły ponadgimnazjalnej. Kwota wypłat z tytułu dofinansowania zakupu podręczników wyniesie 12.956 zł. Ponadto kwotą 420,00 zł zostanie dofinansowany zakup podręczników dla 2 uczniów niepełnosprawnych.

"WOŹNICZANKI" NA DNIU OTWARTYM TVP KRAKÓW

Wydarzenia

8 września 2012 roku na krakowskich "Krzemionkach" miał miejsce Dzień Otwarty TVP Kraków, w którym wzięli udział Partnerzy krakowskiego oddziału Telewizji Polskiej. Dzień Otwarty w tym roku związany był z obchodami jubileuszu 60-lecia TVP oraz 50-lecia istnienia Telewizji Kraków. Na scenie przed budynkiem TVP Kraków swoje lokalne atrakcje pokazały gminy współpracujące z telewizją. Na imprezie nie mogło zabraknąć reprezentantów gminy Tomice, dla zebranych w ośrodku telewizyjnych gości wystąpił ze swoim bogatym repertuarem Zespół Śpiewaczy "Woźniczanki" z Woźnik.

REKORDOWA LICZBA DRUŻYN NA ZAWODACH STRAŻACKICH W WITANOWICACH

Wydarzenia

Aż 21 drużyn zostało zgłoszonych do gminnych zawodów sportowo-pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Tomice, które zostały rozegrane w niedzielę, 9 września, na placu sportowym przy remizie w Witanowicach. Reprezentowały one sześć gminnych jednostek OSP. W zawodach wzięła również udział Szkolna Drużyna Pożarnicza z ZSRCKU w Radoczy, której opiekunem jest st. kap. Mirosław Matusik.

CO Z TĄ WODĄ ? SYTUACJA W GMINIE TOMICE

Wydarzenia

Od pewnego czasu wszystkie media w naszym regionie informują o brakach w dostawach wody oraz o coraz częstszych apelach o jej oszczędzanie. Patrząc na poziom Skawy każdy zastanawia się z pewnością, jaki jest stan wody w naszej Gminie. Jak informuje Kierownik Gminnego Zakładu Komunalnego w Tomicach Przemysław Karski sytuacja wygląda rzeczywiście poważnie. W Radoczy utrzymywane jest w dalszym ciągu ostrzeżenie o konieczności oszczędnego korzystania z wody. Cały czas trwa pobór wody z dodatkowego źródła zasilania w wodę z Gminy Wieprz.

UKRAIŃSKA DELEGACJA Z JUSKIWCI GOŚCIŁA W NASZEJ GMINIE

Wydarzenia

W dniach 2-4 września w naszej Gminie gościli członkowie Orkiestry Dętej i grupy Mażoretek z Gminy Juskiwci oraz przedstawiciele władz tej Gminy oraz Rejonu Łanowce na Ukrainie. Przybyli oni na zaproszenie Dyrektora Gimnazjum Andrzeja Zielińskiego oraz Orkiestry Dętej z Zygodowic. Podczas trzydniowej wizyty goście uczestniczyli w Dożynkach Gminnych, zwiedzili muzeum Auschwitz w Oświęcimiu oraz Dom Papieża w Wadowicach, złożyli także wiązanki kwiatów na cmentarzu wojskowym w Wadowicach przy mogiłach poległych, bezimiennych żołnierzy ukraińskich, a także spotkali się z młodzieżą gimnazjalną.

DOTACJA NA REMONT REMIZY OSP W WOŹNIKACH PRZYZNANA

Wydarzenia

28 sierpnia w Rzykach odbyło się drugie posiedzenie Konwentu Burmistrzów, Wójtów i Starosty Wadowickiego. Spotkanie zdominowała dyskusja nad aktualnym stanem dróg powiatu wadowickiego i możliwością dofinansowania rozbudowy szpitala powiatowego. Na zakończenie Konwentu odbyła się uroczystość podpisania umów dotyczących przyznania dotacji w ramach programu "Małopolskie Remizy 2012". Z rąk Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy dotację na remont remizy OSP Woźniki w kwocie 30.100 zł odebrali przedstawiciele naszej Gminy: Zastępca Wójta Ryszard Góralczyk oraz Prezes OSP Woźniki Krzysztof Szydło.

NOWY ROK SZKOLNY Z TRZEMA PROJEKTAMI UNIJNYMI

Wydarzenia

W dniu wczorajszym w pięciu tomickich placówkach oświatowych rozbrzmiał pierwszy dzwonek nowego roku szkolnego 2012/2013. Będzie on rekordowy, gdyż naukę rozpocznie aż 1036 uczniów. Wśród nich 91 to przedszkolaki, a do zerówki uczęszczać będzie 148 pięcio- i sześciolatków. W czterech szkołach podstawowych uczyć się będzie 505 uczniów, zaś w trzech klasach Gimnazjum im. Noblistów Polskich - 292 gimnazjalistów. Dla bardzo wielu z nich ten rok szkolny będzie z pewnością wyjątkowy, gdyż trzy projekty unijne, w których wezmą udział, przyczynią się do ich lepszego rozwoju edukacyjnego.

ŚWIĘTO PLONÓW W GMINIE TOMICE - DOŻYNKI GMINNE 2012

Wydarzenia

Tradycją już stało się, że w pierwszą niedzielę września w naszej Gminie, obchodzone jest uroczyste zakończenie żniw - Dożynki Gminne. W tym roku, 2 września, uroczystości zostały zorganizowane w sołectwie Radocza. Miały one wyjątkowy charakter. Po raz pierwszy bowiem wzięli w nim udział goście z zagranicy - przedstawiciele władz lokalnych Rejonu Lanowce i Gminy Juskiwci na Ukrainie oraz Orkiestra Dęta i grupa Mażoretek z tej miejscowości.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

URZĄD GMINY DRUGI W RANKINGU PRZEJRZYSTOŚCI MAŁOPOLSKICH URZĘDÓW

Wydarzenia

W pierwszej połowie 2012 r. Fundacja Instytut Myśli Obywatelskiej im. Stańczyka w Krakowie przeprowadziła monitoring dostępu do informacji publicznej na wniosek w urzędach gmin i miast województwa małopolskiego.

Działanie to było pierwszym etapem projektu pn. "Przyjazny Urząd - dostęp do informacji publicznej na wniosek w urzędach gmin i miast woj. śląskiego i małopolskiego", który Fundacja realizuje wspólnie ze Stowarzyszeniem Wzajemnej Pomocy "Bona Fides" przy wsparciu Szwajcarii w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

"CZAS NA AKTYWNOŚĆ W GMINIE TOMICE" - SPRAWOZDANIE NR 23

Wydarzenia

Gmina Tomice - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tomicach realizuje projekt systemowy pn.: "Czas na aktywność w Gminie Tomice". Jest on współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, poddziałania 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej priorytetu VII POKL Promocja Integracji Społecznej. Projekt jest realizowany od czerwca 2010 r. do grudnia 2012 r.

WAKACYJNA SESJA RADY GMINY TOMICE VI KADENCJI

Wydarzenia

W piątek 10 sierpnia w Urzędzie Gminy w Tomicach odbyła się kolejna, XVII sesja Rady Gminy Tomice. Pierwszym punktem, nad którym debatowali radni, była informacja Dyrektora Gimnazjum Pana Andrzeja Zielińskiego o planowanej wizycie przedstawicieli Rejonu Lanowce i Gminy Juskiwci z Ukrainy i chęci strony ukraińskiej do zacieśnienia współpracy z naszą Gminą. Radni z zadowoleniem przyjęli możliwość nawiązania partnerstwa ze wschodnim sąsiadem Polski. Taka możliwość będzie już podczas dożynek gminnych, na których m.in. zaprezentuje się orkiestra dęta z Juskiwci oraz grupa mażoretek z tej niewielkiej gminy wiejskiej.

INFORMACJA Z-CY WÓJTA O FUNKCJONOWANIU GMINY Z DNIA 10.08.2012 R.

Wydarzenia

Na posiedzeniu Rady Gminy Tomice w dniu 10 sierpnia br. Zastępca Wójta Ryszard Góralczyk przedstawił radnym informację o funkcjonowaniu Gminy w okresie międzysesyjnym, tj. od 29 czerwca 2012 r. do 10 sierpnia 2012 r.

Informację tą prezentujemy w czytaj więcej.

KOLEJNE TONY ZEBRANYCH ELEKTROŚMIECI

Wydarzenia

W dniach 25 i 26 lipca została przeprowadzona przez firmę Elektrozłom sp z o.o. ze Ślemienia zbiórka odpadów elektronicznych i elektrycznych. Mieszkańcy naszej Gminy mogli w sześciu miejscach oddawać niepotrzebny i zużyty sprzęt. Łącznie udało się zebrać blisko 5 ton odpadów. Były to głównie lodówki, monitory, drukarki, telewizory, duże i małe agd, elementy oświetleniowe oraz sprzęt audio.

PIERWSZY MIESIĄC WAKACJI DLA DZIECI Z OŚRODKIEM KULTURY

Wydarzenia

Ośrodek Kultury Gminy Tomice w miesiącu lipcu zorganizował szereg atrakcji dla małych mieszkańców gminy Tomice. Przez cały miesiąc każdy z pewnością znalazł coś interesującego dla siebie. Wakacje rozpoczęły się od Turnieju Piłkarskiego XIV Sportowe Wakacje w Radoczy. Podobnie jak w poprzednich latach rywalizowano w trzech dyscyplinach: piłce nożnej, koszykówce i siatkówce. Do XIV edycji przystąpiło 21 drużyn (12 piłkarskich, 5 koszykarskich, 4 siatkarskie).

PRZEGLAD PRAC BUDOWLANO-REMONTOWYCH W GMINIE TOMICE

Wydarzenia

Termomodernizacja trzech szkół podstawowych: w Woźnikach, w Witanowicach i w Radoczy, budowa sali gimnastycznej w Woźnikach oraz remont dróg gminnych to w chwili obecnej najważniejsze inwestycje, które są realizowane w naszej Gminie.

W czytaj więcej prezentujemy zdjęcia z poszczególnych prac remontowo-budowlanych.

ZAWIADOMIENIE - XVII SESJA RADY GMINY TOMICE VI KADENCJI

Wydarzenia

ROR.0002.5.2012

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) Przewodniczący Rady Gminy VI Kadencji Zygmunt Szymczak zwołuje na dzień 10 sierpnia 2012 r. (piątek) o godz. 14.15 siedemnastą sesję VI kadencji Rady Gminy Tomice. Obrady odbędą się w budynku Urzędu Gminy w Tomicach.

Proponowany porządek obrad w czytaj więcej.

OSZCZĘDNA GMINA TOMICE W WYDATKACH NA ADMINISTRACJĘ

Wydarzenia

Już kolejny raz Pismo Samorządu Terytorialnego "Wspólnota" ogłosiło ranking jednostek samorządu terytorialnego pod kątem wydatków ponoszonych na administrację. Numer 29/30 z 27 lipca br. tego pisma zawiera zestawienie urzędów, które wydają na administrację najmniej i najwięcej w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Zestawienie obejmuje wydatki bieżące w 2011 roku.

Zestawienie gmin o najniższych wydatkach na administrację w czytaj więcej.

PODPISANIE UMOWY PARTNERSKIEJ Z FIRMĄ "TECHMASTER"

Wydarzenia

27 lipca Gmina Tomice, wraz z Gminami Lanckorona, Skała, Gorlice i Krościenko nad Dunajcem, podpisała umowę partnerską z firmą TechMaster z Żywca na rzecz realizacji projektu "Droga do lepszego zarządzania" w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Umowa określa zasady współpracy i odpowiedzialności stron, firmy TechMaster - lidera projektu i gmin - partnerów projektu, za prawidłową realizację umowy o dofinansowanie projektu, która zostanie zawarta przez lidera projektu z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji (MAiC).

"CZAS NA AKTYWNOŚĆ W GMINIE TOMICE" - SPRAWOZDANIE NR 22

Wydarzenia

Gmina Tomice - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tomicach realizuje projekt systemowy pn.: "Czas na aktywność w Gminie Tomice". Jest on współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, poddziałania 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej priorytetu VII POKL Promocja Integracji Społecznej. Projekt jest realizowany od czerwca 2010 r. do grudnia 2012 r.

DZIELNICOWI DOCENIENI PODCZAS ŚWIĘTA POLICJI

Wydarzenia

20 lipca w restauracji "Arkadia" w Kleczy Górnej odbyły się powiatowe uroczystości Święta Policji. Wśród wielu zaproszonych gości znalazł się także Zastępca Wójta Ryszard Góralczyk, który w imieniu władz samorządowych dziękował za dotychczasową współpracę z Komendą Powiatową Policji w Wadowicach. Jednocześnie doceniając pracę naszych dzielnicowych: mł. asp. Tomasza Korzeniowskiego i mł. asp. Krzysztofa Wilka, wręczył im listy gratulacyjne oraz nagrody za ofiarną służbę. Warto też odnotować fakt, iż poprzedni dzielnicowi pracujący na terenie naszej gminy otrzymali podczas uroczystości awanse: asp. Piotr Nosal i asp. Paweł Płotek zostali mianowani na stopnie starszych aspirantów.

PIĘĆ DEKAD LKS "SKAWA" WITANOWICE

Wydarzenia

50 lat temu trzech mieszkańców Witanowic: Mieczysław Ficek, Stanisław Michalski i Aleksander Kwarciak postanowiło powołać do życia Ludowy Klub Sportowy "SKAWA" Witanowice. Przez pięć dekad klub wychowywał kolejne pokolenia sportowców reprezentujących lokalną społeczność i naszą Gminę. W niedzielę, 22 lipca, wspólnie wspominano ten czas, świętując 50-lecie witanowickiego LKS-u. Organizatorzy postarali się, aby ten wyjątkowy dzień na długo pozostał w pamięci jego uczestników.

INTERWENCJA W SPRAWIE CHOREGO BOCIANA

Wydarzenia

Od trzech dni mieszkańcy jednej z tomickich posesji obserwowali w swoim ogrodzie bociana. Zaniepokojeni faktem, iż ptak nie może samodzielnie odlecieć do pobliskiego gniazda, w którym poza drugim dorosłym osobnikiem znajduje się też najprawdopodobniej trójka młodych, poinformowali pracowników naszego Urzędu o tej sytuacji. Sprawa została zgłoszona do firmy Kaban z Krakowa, której przedstawiciele mają zbadać zwierzę i podjąć decyzję o jego dalszym losie. Jeżeli okaże się, że stan bociana wymaga leczenia, zostanie on przewieziony do Schroniska dla Dzikich Zwierząt w Mikołowie.

PIERWSZY PLENEROWY ZAWRÓT GŁOWY W RADOCZA PARKU

Wydarzenia

W sobotę 14 lipca Hotel Park Active&Spa przygotował dla mieszkańców naszej Gminy moc atrakcji podczas Pierwszego Plenerowego Zawrotu Głowy. Każdy, kto przybył na teren dawnej jednostki radarowej, na pewno nie czuł się rozczarowany. Mimo, iż pogoda nie rozpieszczała, kilkaset osób doskonale się bawiło, korzystając z atrakcji przygotowanych przez organizatorów. A ich ilość przyprawiała o prawdziwy "zawrót głowy".

NOWY DYREKTOR ZESPOŁU SZKOLNO-PRZEDSZKOLNEGO W TOMICACH

Wydarzenia

3 lipca br. w Urzędzie Gminy Tomice zebrała się Komisja Konkursowa w celu przeprowadzenia konkursu na stanowisko dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tomicach. Dotychczasowa dyrektor jednostki Pani Maria Barankiewicz złożyła bowiem w dniu 31 maja rezygnację z zajmowanego stanowiska. W wyniku prac Komisji, w głosowaniu tajnym, nowym dyrektorem ZSP w Tomicach został Pan Józef Żegliński. Wybór ten został zatwierdzony przez Wójta Gminy Tomice.

STYPENDIA ZA WYNIKI W NAUCE PRZYZNANE

Wydarzenia

Aż 18 uczniów z klas IV-VI szkół podstawowych i 10 uczniów z klas I-III gimnazjum spełniło wymogi zatwierdzone przez Radę Gminy Tomice w "Regulaminie udzielania stypendiów za wyniki w nauce oraz za osiągnięcia naukowe, sportowe i artystyczne dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum". Dzięki uzyskaniu odpowiednio średniej ocen w II semestrze 5,15 i 5,10, otrzymali przyznane przez Wójta Gminy Tomice stypendium naukowe za wyniki w nauce w wysokości 200 zł (szkoła podstawowa) i 250 zł (gimnazjum). Daje to ogólną kwotę 6.100 zł.

PRACE BUDOWLANO-REMONTOWE W GMINIE TOMICE IDĄ PEŁNĄ PARĄ

Wydarzenia

Okres letni to najlepsza pora na prowadzenie prac remontowo-budowlanych. W naszej Gminie trwają inwestycje na drogach, jak i na obiektach publicznych. Po zakończeniu termomodernizacji i nadbudową budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tomicach przez firmę Quadraplan ze Skawy za kwotę 484.581,48 zł, rozpoczęły się także prace termomodernizacyjne kolejnych szkół. W Woźnikach ociepleniem obiektu zajmuje się firma Budmix z Bachowic, w Witanowicach - Handrem-Brzeszcze z Brzeszcz, a w Radoczy - Interplan z Krakowa. Koszt prac to kwota blisko 900 tys zł.

LETNIA OFENSYWA ATRAKCJI OŚRODKA KULTURY GMINY TOMICE

Wydarzenia

Wycieczką turystyczną na Turbacz 1 lipca Ośrodek Kultury Gminy Tomice zainaugurował początek wakacji i szereg atrakcji, jakie przygotował dla mieszkańców naszej Gminy. Przez najbliższe dwa miesiące i duży i mały z pewnością znajdzie coś interesującego dla siebie.

W czytaj więcej prezentujemy ofertę OKGT na lipiec i sierpień.

OSTATNIE TABLICZKI ADRESOWE DO ODBIORU W URZĘDZIE GMINY

Wydarzenia

Informujemy, że w Urzędzie Gminy pozostało 8 tabliczek adresowych zakupionych w ramach wprowadzenia nazewnictwa ulic w Gminie.. Zwracamy się z prośbą do właścicieli nieruchomości o ich odbiór w Urzędzie Gminy Tomice.

Wykaz tabliczek w czytaj więcej.

TARYFY ZA WODĘ I ŚCIEKI PRZEGŁOSOWANE

Wydarzenia

W piątek, 29 czerwca odbyła się przedwakacyjna XVI sesja Rady Gminy Tomice. Przedstawiony przez jej Przewodniczącego Pana Zygmunta Szymczaka porządek obrad przewidywał m.in. rozpatrzenie dwóch projektów uchwał. Dotyczyły one zmian uchwały budżetowej i zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie Gminy Tomice dla odbiorców usług świadczonych przez Wadowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Wadowicach.

INFORMACJA Z-CY WÓJTA O FUNKCJONOWANIU GMINY Z DNIA 29.06.2012 R.

Wydarzenia

Na posiedzeniu Rady Gminy Tomice w dniu 29 czerwca br. Zastępca Wójta Ryszard Góralczyk przedstawił radnym informację o funkcjonowaniu Gminy w okresie międzysesyjnym, tj. od 25 maja 2012 r. do 29 czerwca 2012 r.

Informację tą prezentujemy w czytaj więcej.

ZAPYTANIE OFERTOWE Z DNIA 29 CZERWCA 2012 ROKU

Wydarzenia

Urząd Gminy w Tomicach składa zapytanie ofertowe na:

- pełnienie funkcji inspektora nadzoru nad robotami drogowymi (usługi).

Pełna treść zapytania ofertowego w czytaj więcej.

AKTUALIZACJA: ogłoszenie o wyborze oferty.

SENTYMENTALNE POŻEGNANIA ROKU W SZKOŁACH FILILANYCH

Wydarzenia

To były wyjątkowe zakończenia roku w obu szkołach filialnych w Zygodowicach i Lgocie. Po raz ostatni mury placówek opuścili uczniowie klas 0-III. Decyzją Rady Gminy Tomice obie jednostki zakończyły bowiem swoją działalność. Uroczyste apele w obu filiach zgromadziły mieszkańców, emerytowanych nauczycieli, władze samorządowe oraz kadrę pedagogiczną. Od września 18 uczniów z Lgoty uczęszczać będzie do Szkoły Podstawowej w Witanowicach, zaś 11 uczniów z Zygodowic - do Szkoły Podstawowej w Woźnikach. Najmłodsi uczniowie będą mieć zapewniony transport do swych szkół.

"SREBRNA PŁYTA CHODNIKOWA" ODEBRANA

Wydarzenia

27 czerwca 2012 r. w siedzibie Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski w Krakowie odbyło się wręczenie Tytułów V Konkursu "Bezpieczne drogi w Małopolsce - budujemy chodniki i ścieżki rowerowe". Wśród laureatów, obok gmin: Czorsztyn i Połaniec, znalazła się Gmina Tomice z 3245 mb chodników wybudowanych w 2011 r. Dyplom z rąk przewodniczącego SGiPM Kazimierza Barczyka oraz dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich Grzegorza Stecha odebrał obecny na uroczystości Zastępca Wójta Ryszard Góralczyk.

ORKIESTRA DĘTA Z ZYGODOWIC NA SPYTKOWICKIM FESTIWALU

Wydarzenia

24 czerwca br. na stadionie LKS "Orzeł" w Ryczowie odbył się I Festiwal Orkiestr Dętych Doliny Karpia. W przeglądzie, na zaproszenie Wójta Gminy Spytkowice i tamtejszego Gminnego Ośrodka Kultury, wzięła udział Orkiestra Dęta z Zygodowic pod batutą Daniela Mruczka. Festiwal rozpoczął się od przemarszu wszystkich zaproszonych orkiestr i wspólnego wykonania utworu "Orkiestry Dęte". Następnie na scenie zaprezentowało się 6 zespołów, tj. Orkiestry Dęte z Ryczowa (gospodarze festiwalu), Zatora, Osieka, Zygodowic oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Sosnowic i Amatorska Orkiestra Dęta z Głębowic.

AFRYKAŃSKA WIOSKA W KARPIOWYM MIASTECZKU GMINY TOMICE

Wydarzenia

Przez całe niedzielne popołudnie 24 czerwca br. mieszkańcy naszej Gminy mieli możliwość odwiedzenia Karpiowego Miasteczka, które powstało na placu przy Gimnazjum w Tomicach. Dla tłumnie przybyłych gości organizatorzy: Ośrodek Kultury Gminy Tomice we współpracy z Gimnazjum w Tomicach przygotował szereg darmowych atrakcji. Były więc pokazy gigantycznych baniek mydlanych, konkurs wiedzy o Dolinie Karpia oraz zajęcia animacyjne dla najmłodszych z klaunem.

"CZAS NA AKTYWNOŚĆ W GMINIE TOMICE" - SPRAWOZDANIE NR 21

Wydarzenia

Gmina Tomice - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tomicach realizuje projekt systemowy pn.: "Czas na aktywność w Gminie Tomice". Jest on współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, poddziałania 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej priorytetu VII POKL Promocja Integracji Społecznej. Projekt jest realizowany od czerwca 2010 r. do grudnia 2012 r.

GIMNAZJALIŚCI ODWIEDZILI KONGO

Wydarzenia

Blisko 200 uczniów Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Tomicach skorzystało w zaproszenia Ośrodka Kultury Gminy Tomice i 21 czerwca br. wzięło udział w bardzo ciekawym spotkaniu podróżniczym "Obyczaje w Kongo". Pan Yuga Buassa - kongijczyk, mieszkający ponad 14 lat w Polsce, przybliżył gimnazjalistom zwyczaje i tradycje panujące w jego ojczyźnie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się mało znane w naszym kraju tradycyjne dla afrykańskiego kontynentu instrumenty muzyczne.

ZAWIADOMIENIE - XVI SESJA RADY GMINY TOMICE VI KADENCJI

Wydarzenia

ROR.0002.4.2012

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) Przewodniczący Rady Gminy VI Kadencji Zygmunt Szymczak zwołuje na dzień 29 czerwca 2012 r. (piątek) o godz. 14.15 szesnastą sesję VI kadencji Rady Gminy Tomice. Obrady odbędą się w budynku Urzędu Gminy w Tomicach.

Proponowany porządek obrad w czytaj więcej.

GMINA TOMICE NA VIII WARSZAWSKICH SPOTKANIACH CERAMICZNYCH

Wydarzenia

16 czerwca 2012 roku, w parku Centrum Promocji Kultury Pragi-Południe w Warszawie, odbyły się 8 Warszawskie Spotkania Ceramiczne, których głównym organizatorem był Związek Ceramików Polskich. Jest to coroczna międzynarodowa wystawa ceramików. W tym roku uczestniczyło ok. 60 pracowni z całej Polski i goście zagraniczni z Litwy, Ukrainy i Białorusi. Tomicka Galeria Sztuki "Bałysówka" prezentowała ceramikę Miry Sabatowicz oraz zachęcała do odwiedzenia pięknych okolic Gminy Tomice. Na stoisku Galerii zaaranżowano miejsce, gdzie można było zaznajomić się z atrakcjami naszej okolicy i otrzymać katalogi i ulotki.

INWESTYCJE DROGOWE W GMINIE TOMICE NAGRODZONE

Wydarzenia

Od pięciu lat Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski w Krakowie organizuje konkurs "Bezpieczne drogi w Małopolsce - budujemy chodniki i ścieżki rowerowe". Głównym jego celem jest wyróżnienie gmin za inicjatywy podnoszące bezpieczeństwo ruchu drogowego, ze szczególnym uwzględnieniem budowy chodników przy drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich oraz ścieżek rowerowych. Wśród tegorocznych laureatów znalazła się Gmina Tomice, która zajęła III miejsce w kategorii - gminy, które zbudowały najwięcej chodników w roku na 1 mieszkańca i otrzymała "Srebrną Płytę Chodnikową".

PROFILAKTYCZNE BADANIA MAMMOGRAFICZNE WYKONANE

Wydarzenia

14 czerwca przez cały dzień przy Urzędzie Gminy w Tomicach ustawiony był mammobus specjalnie zaprojektowany dla potrzeb wykonywania mobilnych badań mammograficznych i wyposażony w najnowszy sprzęt diagnostyczny. Z bezpłatnych badań wykonywanych w nim przez wyspecjalizowany personel NZOZ Mammo-Med Centrum Diagnostyki i Usług Medycznych skorzystało 98 pań - mieszkanek naszej Gminy.

KONKURS NA DYREKTORA ZSP W TOMICACH OGŁOSZONY

Wydarzenia

Wójt Gminy ogłasza konkurs na stanowisko Dyrektora Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Tomicach.

Pełna treść ogłoszenia konkursowego w czytaj więcej.

DRUGI RAZ PŁYNĘLI DOLINĄ KARPIA

Wydarzenia

W sobotę 9 czerwca mimo nie najlepszej aury i ciemnych chmur przykrywających niebo na Skawie w okolicach mostu drogowego w Wadowicach zrobiło się bardzo kolorowo. Na rzece pojawiło się 39 kajaków, w których zasiadło łącznie 71 uczestników II Otwartego Spływu Doliną Karpia zorganizowanego przez firmę "Kajaki-na-Skawie". Pierwszy etap spływu prowadził do mostu w Witanowicach. Tu też po krótkim odpoczynku rozpoczął się wyścig kajakowy. Metą był most kolejowy w Woźnikach.

BUDOWA SALI GIMNASTYCZNEJ W WOŹNIKACH ROZPOCZĘTA

Wydarzenia

Zaledwie 28 maja przekazano firmie "GRESMAR" z Wielkich Dróg plac budowy przy Szkole Podstawowej w Woźnikach, a już widać pierwsze efekty prac przy, tak wyczekiwanej przez mieszkańców Woźnik, inwestycji. Budowa sala gimnastyczna będzie z pewnością, po jej oddaniu do użytkowania, służyć dzieciom uczęszczającym do szkoły w Woźnikach i lokalnej społeczności

Pierwsze zdjęcia z budowy oraz charakterystyka sali w czytaj więcej.

DEKADA DZIAŁAŃ EKOLOGICZNYCH W WOŹNIKACH

Wydarzenia

Już po raz dziesiąty uczniowie Szkoły Podstawowej w Woźnikach promowali w naszej Gminie działania proekologiczne. Tegoroczne Gminne Dni Ekologii, które odbyły się 5 czerwca br., poświęcono zdrowemu odżywianiu i aktywnemu spędzaniu czasu. Podczas warsztatów dzieci poznawały zasady właściwego komponowania posiłków oraz sprawdzały wartości odżywcze różnych jego składników, układając prawidłową piramidę zdrowego żywienia. Nie zabrakło też informacji na temat właściwego trybu życia. Dzieci dowiedziały się jak ważne jest, aby swój wolny czas spędzać na świeżym powietrzu, na grach i zabawach.

RADOSNY DZIEŃ DZIECKA W GMINIE TOMICE

Wydarzenia

3 czerwca w Ośrodku Kultury w Tomicach został zorganizowany Dzień Dziecka. W imprezie wzięła udział liczna grupa dzieci wraz z rodzicami. Aby uczcić święto dzieci, zaproszono do Tomic Iluzjonistę, który wprowadził wszystkich uczestników imprezy w świat magii.
W tym dniu dzieci mogły skorzystać z wspaniałej zabawy na dmuchanej zjeżdżalni, zamku oraz trampolinie. Chętnych nie brakowało do przejażdżek na kucyku czy malowania twarzy.

KAJAKOWE ATRAKCJE W GMINIE TOMICE

Wydarzenia

Już 9 czerwca serdecznie zapraszamy na II Otwarty Spływ Doliny Karpia organizowany przez firmę "Kajaki-na-Skawie", a któremu patronuje Gmina Tomice. Na uczestników czeka moc atrakcji, a na zakończenie piknik w Radocza Park Hotel Active&Spa.
Nie jest to jedyna atrakcja dla wszystkich fanów kajaków. Do lipca trwa nabór do młodzieżowej szkółki kajakowej działającej pod patronatem Gminy Tomice i Ośrodka Kultury Gminy Tomice, której bezpłatne zajęcia odbywać się będą do końca wakacji. Więcej informacji na:

www.kajaki-na-skawie.pl

UDANE PIERWSZE TARGI TURYSTYCZNE W DOLNIE KARPIA

Wydarzenia

Przez całą słoneczną niedzielę 27 maja br. na zatorskim rynku prezentowało się siedem gmin Doliny Karpia podczas I Targów Turystycznych. Każda z nich zachęcała, licznie przybyłych mieszkańców oraz turystów, do odwiedzania pięknych zakątków Doliny i skorzystania z wielu atrakcji na nich czekających. Gminę Tomice podczas targów reprezentowali pracownicy Ośrodka Kultury, Koło Gospodyń Wiejskich z Tomic i zespół śpiewaczy "Woźniczanki". W naszej Gminie na turystów z "paszportem Doliny Karpia" czekały zaś w tym dniu z promocyjną ofertą": galeria "Bałysówka", firma "Kajaki-na-Skawie", hotel "RadoczaPark" Active&SPA oraz "Stajnia Grudki".

INFORMACJA Z-CY WÓJTA O FUNKCJONOWANIU GMINY Z DNIA 25.05.2012 R.

Wydarzenia

Na posiedzeniu Rady Gminy Tomice w dniu 25 maja br. Zastępca Wójta Ryszard Góralczyk przedstawił radnym informację o funkcjonowaniu Gminy w okresie międzysesyjnym, tj. od 30 marca 2012 r. do 25 maja 2012 r.

Informację tą prezentujemy w czytaj więcej.

NAJWYŻSZE ODZNACZENIE KORPORACYJNE DLA DH. WŁADYSŁAWA SKOCZYLASA

Wydarzenia

Podczas obchodów Dnia Strażaka w Witanowicach miało miejsce wyjątkowe w dziejach naszej Gminy wydarzenie. Dh. Władysław Skoczylas - jeden z ostatnich żyjących założycieli OSP Lgota, uchwałą Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP odznaczony został najwyższym medalem korporacyjnym "Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza". Medal ten nadawany jest za zasługi dla rozwoju i umacniania Związku OSP RP oraz Ochotniczych Straży Pożarnych.

KOLEJNY SAMOCHÓD POŻARNICZO-GAŚNICZY PRZEKAZANY

Wydarzenia

Ostatnim punktem uroczystych majowych obchodów Dnia Strażaka w naszej Gminie było poświęcenie i przekazanie samochodu pożarniczo-gaśniczego dla OSP Witanowice w sobotę 26 maja br. Po Mszy Św. odprawionej w intencji strażaków w kościele parafialnym w Witanowicach przez proboszcza ks. kanonika Józefa Wróbla, strażacy przemaszerowali na plac przy szkole podstawowej. Tam punktualnie o godz. 16.00 rozpoczęła się oficjalna część uroczystości.

ABSOLUTORYJNA SESJA RADY GMINY TOMICE

Wydarzenia

Minutą ciszy, dla uczczenia pamięci ś.p. Józefa Szafrana - wieloletniego sołtysa wsi Woźniki, rozpoczęła się piętnasta sesja Rady Gminy Tomice. Zgromadzeni w komplecie radni otrzymali bardzo bogaty porządek sesji, której najważniejszym punktem było udzielenie absolutorium Wójtowi Gminy Tomice z tytułu wykonania budżetu Gminy za rok 2011. Po zapoznaniu się ze stosownym dokumentami oraz przedstawieniu przez Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Pana Witolda Grabowskiego pozytywnie zaopiniowanego przez RIO wniosku o udzielenie absolutorium, Rada Gminy Tomice jednogłośnie przychyliła się do wniosku Komisji.

STUDENCI Z UNIWERSYTETU ROLNICZEGO PONOWNIE W TOMICACH

Wydarzenia

W dniu wczorajszym, 25 maja mieszkańcy naszej Gminy z pewnością mogli zaobserwować grupki studentów przemierzających teren sześciu sołectw ubranych w odblaskowe kamizelki, którzy co chwila wstukiwali dane do swych przenośnych urządzeń GPS. Byli to studenci III roku Geodezji i Kartografii Uniwersytetu Rolniczego, którzy przybyli do Tomic z dr Tomaszem Salatą. Ta kolejna już wizyta to efekt współpracy z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie, która ma pomóc w budowie gminnego systemu informacji przestrzennej.

MŁODZI WOŹNICZANIE JUŻ W STANACH ZJEDNOCZONYCH

Wydarzenia

Już od kliku dni uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Woźnikach przebywają w Stanach Zjednoczonych na światowych finałach "Destination Imagination 2012". Dzięki wielu sponsorom oraz wspraciu Wójta Gminy Tomice młodzi woźniczanie przeżywają w USA przygodę swojego życia. Serdecznie zapraszamy do oglądnięcia filmików z pobytu w Knoxville, które w serwisie youtube udostępnili organizatorzy finałów.

NOWY SAMOCHÓD STRAŻACKI PRZEKAZANY W RADOCZY

Wydarzenia

Tegoroczne obchody Dnia Strażaka w naszej Gminie mają wyjątkowe oprawy. Po 65-leciu OSP Woźniki, również w Radoczy druhowie z tej jednostki mieli swój wielki dzień. 19 maja br. odbyło się bowiem uroczyste poświęcenie i przekazanie samochodu pożarniczego dla OSP Radocza. Po uroczystej Mszy Świętej, którą odprawił ks. kanonik Henryk Młynarczyk, dowódca uroczystości kpt. Bartłomiej Kowalski przeprowadził kolumnę strażaków z pocztami i orkiestrą na plac przed remizą. Uroczysty apel rozpoczęło wciągnięcie flagi państwowej na masz i odśpiewanie hymnu.

UNIA EUROPEJSKA NIE MIAŁA PRZED NIMI TAJEMNIC

Wydarzenia

"Radości głos i serca śpiew słychać teraz wszędzie! Europa wspólnym domem dla nas była, jest i będzie!" - tym okrzykiem uczniowie zgromadzeni 17 maja br. w Szkole Podstawowej w Radoczy zagrzewali uczestników II gminnego turnieju wiedzy o Unii Europejskiej "Unia bez tajemnic". Zawodników, uczniów oraz zaproszonych gości powitał zespół "Metrum" złożony z krakowskich artystów, który zabrał wszystkich w muzyczną podróż po krajach unijnych.

OSTATNIE POŻEGNANIE DŁUGOLETNIEGO SOŁTYSA WSI WOŹNIKI

Wydarzenia

Z głębokim żalem żegnamy
Ś. P.
Józefa Szafrana
Sołtysa Woźnik w latach 1994 - 2010

Rodzinie i najbliższym składamy wyrazy wielkiego współczucia

Wójt Gminy Tomice
wraz ze współpracownikami
Przewodniczący Rady Gminy Tomice
wraz z radnymi

ZAWIADOMIENIE - XV SESJA RADY GMINY TOMICE VI KADENCJI

Wydarzenia

ROR.0002.3.2012

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) Przewodniczący Rady Gminy VI Kadencji Zygmunt Szymczak zwołuje na dzień 25 maja 2012 r. (piątek) o godz. 14.15 piętnastą sesję VI kadencji Rady Gminy Tomice. Obrady odbędą się w budynku Ośrodka Kultury w Tomicach.

Proponowany porządek obrad w czytaj więcej.

"CZAS NA AKTYWNOŚĆ W GMINIE TOMICE" - SPRAWOZDANIE NR 20

Wydarzenia

Gmina Tomice - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tomicach realizuje projekt systemowy pn.: "Czas na aktywność w Gminie Tomice". Jest on współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, poddziałania 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej priorytetu VII POKL Promocja Integracji Społecznej. Projekt jest realizowany od czerwca 2010 r. do grudnia 2012 r.

NIEZWYKŁA NAGRODA DLA UCZESTNIKÓW KONKURSU WIEDZY O NASZEJ GMINIE

Wydarzenia

W dniu 9 maja grupa uczniów ze szkół podstawowych z gminy Tomice - uczestników konkursu "Wiedzy o Gminie Tomice", który miał miejsce 20 kwietnia, odwiedziła w ramach nagrody Park Active w Radocza Park w Radoczy. Nagroda została ufundowana prze Ośrodek Kultury w Tomicach. Uczniowie spędzili słoneczny dzień, pełen niezapomnianych wrażeń w Radoczy, gdzie skorzystali z atrakcji Hotelu.

ROZPOCZYNAJĄ SIĘ POZIMOWE REMONTY NA DROGACH GMINNYCH

Wydarzenia

W ciągu najbliższych dni na drogach gminnych pojawią się pracownicy Gminnego Zakładu Komunalnego, który rozpoczną ich pozimowe naprawy. Związane one będą z remontami cząstkowymi nawierzchni bitumicznych mieszankami mineralno - bitumicznymi, z oskardowaniem, oczyszczeniem i skropieniem emulsją.

Wykaz dróg przeznaczonych do remontu w czytaj więcej.

DOFINANSOWANA BUDOWA SALI GIMNASTYCZNEJ W WOŹNIKACH

Wydarzenia

"Budowa sali gimnastycznej w Woźnikach" to jedno z 19 zadań, które zostało wsparte dofinansowaniem z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Stosowną uchwałę w tej sprawie podjął 23 kwietnia 2012 r. Sejmik Województwa Małopolskiego. W uzasadnieniu do uchwały można przeczytać, iż Ministerstwo Sportu i Turystyki przyznało naszemu województwu ponad 12 mln zł. na zadania dotyczące rozwoju bazy sportowej. Na 56 złożonych wniosków tylko 19 spełniło zasady wyboru, a wśród nich wniosek Gminy Tomice (jedyny pozytywnie zweryfikowany wniosek z powiatu wadowickiego). Budowa sali to koszt 1.100 tys. zł, zaś dofinansowanie zadania wyniesie ok. 20% wartości kosztorysowej tj. 220 tys. zł.

SPRZĄTANIE GMINY Z DZIKICH WYSYPISK ZAKOŃCZONE

Wydarzenia

Ostatnie kilka tygodni pracownicy Gminnego Zakładu Komunalnego w ramach prac interwencyjnych spędzili na likwidacji nielegalnych składowisk odpadów.

Na terenie gminy sołtysi wskazali bardzo wiele dzikich wysypisk - poinformował Kierownik Gminnego Zakładu Komunalnego Przemysław Karski. Dzięki tej akcji zebrano łącznie 4.400 kg śmieci, które następnie wywieziono na składowisko odpadów komunalnych do Choczni.

UROCZYSTE OBCHODY DNIA STRAŻAKA W OSP WOŹNIKI

Wydarzenia

Tegoroczne obchody dnia strażaka miały w woźnickiej jednostce szczególny charakter. Zbiegły się bowiem z 65-leciem powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Woźnikach. Uroczystości rozpoczęły się 3 maja od przemarszu jednostek gminnych wraz z pocztami sztandarowymi, prowadzonymi przez Orkiestrę Dętą z Zygodowic do kościoła parafialnego pw. Wniebowzięcia N.M.P. i Mszy Św. odprawionej przez ks. kanonika Tomasza Kalisza. Następnie zaproszeni goście oraz druhowie ochotnicy udali się na plac manewrowy przy remizie, gdzie miała odbyć się dalsza część obchodów tego wyjątkowego święta.

"MŁODZIEŻ PAMIĘTA" - 221. ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3-GO MAJA

Wydarzenia

Już dwudziesty raz Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana - Młodzieżowy Ośrodek Edukacji Obywatelskiej i Młodzieżowe Centrum Edukacji "MEC" w Krakowie zachęcają młodzież do uczczenia w sposób wyjątkowy kolejnej już 221. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. W akcję, jak co roku włącza się również gmina Tomice. Poprzez rozpowszechnienie w dniu dzisiejszym materiałów - symboli patriotycznych m.in. w Urzędzie Gminy, chcemy zachęcić najmłodszych mieszkańców do kultywowania tradycji narodowych i działalności na rzecz Ojczyzny.

NIEZWYKŁE PEJZAŻE W GALERII "BAŁYSÓWKA"

Wydarzenia

Adam Gorczyński - poeta, pisarz, dziennikarz, fundator szkół, rolnik a przede wszystkim malarz, twórca pejzażu. To ten niezwykle wrażliwy i zarażający innych tą wrażliwością na piękno przyrody naszych polskich gór człowiek został duchowym patronem pierwszego w tym roku wernisażu zorganizowanego w Galerii "Bałysówka" w Tomicach. Nieprzypadkowo Jacek Pacek i Mirosława Sabatowicz - właściciele Galerii wybrali tą niezwykłą postać. Był on bowiem, jak pisał w jednym ze swych artykułów Roman Kucharczyk, jednym z pierwszych którzy odkryli piękno polskiego krajobrazu i był jego gorącym zwolennikiem i propagatorem.

KAJAKARZE SPRZĄTALI SKAWĘ - PIERWSZEGO DNIA ZEBRANO 780 KG ŚMIECI

Wydarzenia

"Nie pływam w śmieciach" to motto kajakarzy, którzy w sobotę 28 kwietnia, przez kilka godzin sprzątali ponad 10 kilometrowy odcinek Skawy, znajdujący się między mostem drogowym w Wadowicach ("Wenecja"), a kamienistą plażą w Woźnikach.
"I Sprzątanie Rzeki Skawy" zorganizowała firma "Kajaki na Skawie", której szczególnie na sercu leży to, w jakim stanie znajduje się nasza rzeka bo wraz z nastaniem wiosny oraz przez całe lato pływają na niej, organizując spływy i wypożyczając kajaki.

PROMOCJA GMINY TOMICE I DOLINY KARPIA W TVP KRAKÓW

Wydarzenia

"W krainie karpia" to tytuł cyklu reportaży z pobytu, zaproszonej przez Stowarzyszenie, ekipy TVP na terenie siedmiu gmin Doliny Karpia". Widzom krakowskiego oddziału TVP zareklamowane zostaną atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca odwiedzone przez dziennikarzy. Z pewnością będzie to kolejny element promocyjny także i naszej gminy. Cztery odcinki będzie można zobaczyć w kolejne czwartki tj. 26.04, 03.05, 10.05 i 17.05 na TVP Kraków o godz. 17.55.

ROZPOCZĘTO OZNAKOWANIE ULIC W GMINIE TOMICE

Wydarzenia

W poniedziałek, 23 kwietnia wbity został pierwszy znak z nazwą ulicy, który stanowić będzie kolejny element tworzonego od zeszłego roku Systemu Informacji Gminnej. Przez najbliższe dni Gmina pokryta zostanie siecią 260 oznaczeń z informacją ulicową i informacją kierunkową do ważnych obiektów zlokalizowanych w poszczególnych sołectwach. Docelowo zakłada się także wprowadzenie do Systemu tablic informacyjnych z mapami sześciu miejscowości.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE GMINY TOMICE ZNÓW W TELEWIZJI

Wydarzenia

Wyraz zdziwienia mógł zagościć na twarzach mieszkańców, którzy w piątkowe popołudnie ujrzeli wóz telewizyjny jeżdżący po terenie naszej gminy. Okazało się, że dzięki staraniom Stowarzyszenia "Dolina Karpia" o atrakcjach czekających na turystów w Tomicach znów będzie głośno w telewizji. Telewizja Polska kręci bowiem w siedmiu "karpiowych" gminach cykl reportaży o miejscach ciekawych, wartych zobaczenia.

O NASZEJ GMINIE WIEDZĄ WSZYSTKO

Wydarzenia

Wierszem "Skawo" wielkiego popularyzatora wiedzy o naszym regionie, nieżyjącego już Andrzeja Busia, rozpoczął się Konkurs Wiedzy o Gminie Tomice, który już po raz piąty zorganizowany został w Szkole Podstawowej w Witanowicach.
Trzyosobowe zespoły reprezentujące poszczególne szkoły podstawowe w tym roku zmagały się z zadaniami przygotowanymi przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Tomicach: Marcina Ogiegło i Paulinę Wijasińską. A że poszczególne konkurencje nie były proste, jury i obserwujący zmagania zaproszeni goście i uczniowie, byli pod wrażeniem sporej wiedzy uczestników.

GŁOŚNO O KREATYWNYCH UCZNIACH Z WOŹNIK

Wydarzenia

O ich wyczynie rozpisywała się lokalna prasa. Swą pomysłowością zadziwili jurorów. Po czterech latach ocierania się o najwyższe miejsce, w tym roku okazali się bezkonkurencyjni i wygrali. Mowa o piątce szóstoklasistów ze Szkoły Podstawowej w Woźnikach, którzy podczas tegorocznego polskiego finału Turnieju Kreatywności "OczyMa Wobraźni...(a)" w Otwocku, mimo, iż rywalizowali w grupie gimnazjalnej, nie mieli sobie równych.

UL. CZARNY LAS W TOMICACH BĘDZIE MODERNIZOWANA

Wydarzenia

Uzupełnienie podbudowy materiałem kamiennym oraz położenie nakładki bitumicznej o grubości ok. 12 cm - to prace, które zostaną przeprowadzone w dniach 1.06 - 31.07 na odcinku 540 mb ul. Czarny Las w Tomicach za kwotę 61 tys. zł. Część tej kwoty tj. 21 tys. zł Gmina Tomice otrzymała z środków budżetu województwa małopolskiego na modernizację/remont dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Złożony przez Urząd wniosek o dofinansowanie prac remontowych został zaakceptowany przez Zarząd Województwa Małopolskiego 12 kwietnia br.

"CZAS NA AKTYWNOŚĆ W GMINIE TOMICE" - SPRAWOZDANIE NR 19

Wydarzenia

Gmina Tomice - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tomicach realizuje projekt systemowy pn.: "Czas na aktywność w Gminie Tomice". Jest on współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, poddziałania 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej priorytetu VII POKL Promocja Integracji Społecznej.
Projekt jest realizowany od czerwca 2010 r. do grudnia 2012 r.

POEZJA KRYSTYNY JACEK WYDANA NAKŁADEM URZĘDU GMINY TOMICE

Wydarzenia

Nakładem Urzędu Gminy w Tomicach wydany został tomik poezji Krystyny Jacek, wieloletniej kierowniczki Zespołu Śpiewczego "Wesołe Gosposie", autorki piosenek, skeczy, wierszy i monologów wykonywanych przez Zespół, od urodzenia związanej z rodzinnymi Witanowicami. "Krajobraz miłości i wiary" to wybór, z bogatej kolekcji, wierszy pogrupowanych w trzech ważnych dla autorki tematach: krajobraz, miłość i wiara.

PLAN ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO GMINY TOMICE W SIECI

Wydarzenia

W dniu dzisiejszym na portalu gminnym pod linkiem www.tomice.pl/mpzp/ zamieszczony został miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego naszej Gminy. Plan z pewnością pomoże wszystkim zainteresowanym wyszukać interesującą działkę oraz sprawdzić w jakim leży terenie.

Przypominamy jednocześnie, że prezentowany plan ma charakter wyłącznie poglądowy i w żadnym razie nie może być traktowany jako dokument oficjalny. Nie może też stanowić podstawy do jakichkolwiek czynności administracyjnych czy urzędowych.

Z MAŁEJ SZKOŁY W WIELKI ŚWIAT

Wydarzenia

Już szósty raz drużyna ze Szkoły Podstawowej w Woźnikach brała udział w Ogólnopolskim Turnieju Kreatywności DI w Otwocku. Pierwsze zwycięstwo i wyjazd do USA na Finały Światowe zdobyła drużyna w 2007 roku. Przez kolejne lata uczniowie byli blisko sukcesu, bo na II i III miejscu. Wreszcie rok 2012 okazał się szczęśliwy dla piątki uczniów z klasy VI: Patryka Barana, Aleksandry Boby, Kingi Łabaj, Natalii Ogiegło i Dawida Żyrka.

ZATWIERDZONA LIKWIDACJA SZKÓŁ FILIALNYCH W LGOCIE I ZYGODOWICACH

Wydarzenia

Na ostatni piątek marca zwołana została XIV sesja Rady Gminy Tomice. Termin nie był przypadkowy. Do końca miesiąca Rada musiała bowiem podjąć decyzję w sprawach funduszu sołeckiego oraz Programu opieki nad bezdomnymi zwierzętami i zapobiegania bezdomności. Nie mniej jednak najważniejszym punktem obrad miała okazać się kwestia szkół filialnych w Lgocie i Zygodowicach, których projekty likwidacji znalazły się w porządku obrad.

KGW LGOTA NA POKAZIE POTRAW WIELKANOCNYCH W POLANCE WIELKIEJ

Wydarzenia

Okres przedświąteczny to czas, gdy miejscowe Koła Gospodyń Wiejskich zapraszane są na pokazy potraw wielkanocnych. W sobotę w tomickim Ośrodku Kultury odbył się IV Gminny Pokaz Potraw. Dzień później panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Lgoty zostały zaproszone do Polanki Wielkiej, gdzie uczestniczyły w Prezentacji Potraw Regionalnych "Stół Wielkanocny".

Relacja z imprezy oraz galeria zdjęć na:
kultura.tomice.pl

TRADYCJE WIELKANOCNE PRZYPOMNIANE W RADOCZY

Wydarzenia

Od kilku już lat, dla zachowania starych miejscowych tradycji, Koło Gospodyń Wiejskich z Radoczy wystawia w sali miejscowej remizy OSP swój stół wielkanocny, na którym prezentowany jest bogaty wybór tradycyjnych świątecznych potraw. Dzięki współpracy ze Szkołą Podstawową oraz Radą Rodziców również w tym roku, 1 kwietnia w niedzielę palmową, mieszkańcy sołectwa zaproszeni zostali na degustację połączoną z występami oraz pokazem stroików, pisanek i kart świątecznych przygotowanych przez dzieci z radockiej placówki.

UGINAJĄCE SIĘ STOŁY NA IV POKAZIE POTRAW WIELKANOCNYCH

Wydarzenia

Faszerowane jajka, mazurki wielkanocne, tarty chrzan, swojska kiełbasa, babka - to tylko niektóre z 88 potraw, które pojawiły się na stołach podczas Gminnego Pokazu Potraw Wielkanocnych w Gminie Tomice. Panie reprezentujące Koła Gospodyń Wiejskich z Lgoty, Radoczy, Tomic, Witanowic, Woźnik i Zygodowic oraz zaprzyjaźnionej Polanki Wielkiej już po raz czwarty przybliżyły mieszkańcom naszej Gminy zwyczaje, obrzędy i potrawy związane z nadchodzącymi Świętami Wielkanocnymi. Któż bowiem lepiej jak nie one przechowują i pielęgnują, przekazywane z pokolenia na pokolenie, tradycje.

INFORMACJA WÓJTA O FUNKCJONOWANIU GMINY Z DNIA 30.03.2012 R.

Wydarzenia

Na posiedzeniu Rady Gminy Tomice w dniu 30 marca br. Wójt Gminy Adam Kręcioch przedstawił radnym informację o funkcjonowaniu Gminy w okresie międzysesyjnym, tj. od 03 lutego 2012 r. do 30 marca 2012 r.

Informację tą prezentujemy w czytaj więcej.

"CZAS NA AKTYWNOŚĆ W GMINIE TOMICE" - SPRAWOZDANIE NR 18

Wydarzenia

W ramach projektu systemowego pn.: "Czas na aktywność w Gminie Tomice" realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tomicach finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, poddziałania 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej priorytetu VII POKL Promocja Integracji Społecznej odbyło się szkolenie "Trening kompetencji i umiejętności społecznych".

ZAWIADOMIENIE - XIV SESJA RADY GMINY TOMICE

Wydarzenia

ROR.0002.2.2012

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) Przewodniczący Rady Gminy VI Kadencji Zygmunt Szymczak zwołuje na dzień 30 marca 2012 r. (piątek) o godz. 14.15 czternastą sesję VI kadencji Rady Gminy Tomice. Obrady odbędą się w budynku Urzędu Gminy w Tomicach.

Proponowany porządek obrad w czytaj więcej.

STRAŻACY GASILI DZIKIE WYSYPISKO PRZY UL. RZYCZKI

Wydarzenia

Mimo wielokrotnych apeli o niewypalanie traw, prawie codziennie słychać syreny gminnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych wyjeżdżających do płonących nieużytków i traw. Tym razem wskutek nieostrożności, a może i celowego działania, spłonęło pół hektara traw przy ul. Rzyczki na granicy Tomic i Wadowic.

Pełna informacja oraz zdjęcia z akcji gaśniczej, w której brali udział strażacy Tomic i Radoczy na:
www.wadowiceonline.pl

DOTACJA NA USUWANIE SKUTKÓW POWODZIOWYCH PRZYZNANA

Wydarzenia

200 tys. zł. to kwota dotacji, jaka została przyznana Gminie Tomice w ramach I transzy środków na usuwanie skutków klęsk żywiołowych w infrastrukturze komunalnej. Zostanie ona przeznaczona na pokrycie wydatków związanych z remontem czterech dróg zniszczonych przez powódź w 2011 roku.

Wykaz realizowanych zadań prezentujemy w czytaj więcej.

"RYŻ I MAKARON" W OŚRODKU KULTURY W TOMICACH

Wydarzenia

W czwartek 8 marca sala Ośrodka Kultury w Tomicach zamieniła się w Socjalistyczną Republikę Wietnamu. Piotr Mojżyszek, podróżnik z Cieszyna, opowiadał o swojej wyprawie do tego kraju.

Spotkanie podróżnicze odbyło się w Dniu Kobiet, dlatego też przybyły na nie licznie przedstawicielki płci pięknej. Prezentacja pt. "Ryż i makaron, czyli Sajgon w Wietnamie" ubarwiona została licznymi fotografiami, filmami, wietnamską muzyką a także prawdziwymi rekwizytami z życia codziennego Wietnamczyków.

SUKCESY W POTYCZKACH MATEMATYCZNYCH

Wydarzenia

Już po raz czwarty doszło do matematycznej konfrontacji uczniów klas pierwszych gimnazjów z gmin Brzeźnica, Spytkowice i Tomice. 6 marca w Gminnym Ośrodku Kultury w Spytkowicach 15 dwuosobowych zespołów wzięło udział w konkursie "Potyczki Matematyczne". Uczniowie reprezentowali gimnazja w Brzeźnicy, Łączanach, Ryczowie, Spytkowicach oraz Tomicach.

ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W PROJEKCIE

Wydarzenia

Ośrodek Kultury Gminy Tomice im. Wincentego Bałysa w Tomicach zaprasza do udziału w projekcie "Edukacja dla bezpieczeństwa mieszkańców Gminy Tomice".
Projekt jest przedsięwzięciem współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego - Program Operacyjny Kapitał Ludzki.
Projekt adresowany jest do kobiet i mężczyzn - pełnoletnich członków Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Tomice.
Celem projektu jest podniesienie kwalifikacji i kompetencji członków OSP z terenu Gminy Tomice.

"JAK NAS WIDZĄ, TAK NAS MALUJĄ" - ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU

Wydarzenia

28 lutego br. rozstrzygnięty został etap gminny XIV edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży "20 lat państwowej straży pożarnej - jak nas widzą tak nas malują". Komisja konkursowa w składzie: przewodniczący - Anna Janik-Lempart oraz członkowie - Marcin Ogiegło i Grzegorz Łopatecki po dokonaniu oceny 110 prac uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjum przyznała nagrody w trzech kategoriach wiekowych.

ZIMA Z OŚRODKIEM KULTURY W TOMICACH - PODSUMOWANIE FERII

Wydarzenia

W okresie od 13 do 24 lutego w Ośrodku Kultury w Tomicach odbywały się zajęcia dla dzieci zorganizowane w ramach ferii zimowych. OKGT przygotował ciekawą ofertę kulturalno-rekreacyjną dla dzieci z gminy Tomice. Uczestnicy ferii skorzystali m.in. z: ciekawych zajęć plastycznych, tanecznych, muzycznych oraz wycieczek.

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z Ferii Zimowych 2012.

UDANA ZBIÓRKA ELEKTROZŁOMU W GMINIE TOMICE

Wydarzenia

Aż 2,7 ton różnych elektrośmieci tj. baterii, akumulatorów, urządzeń zawierających freon oraz zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych zebrała firma GLOBAL ELEKTRO TRADING SA z Krakowa. Akcja odbioru tych urządzeń miała miejsce w dniu 3 lutego br. Podczas zbiórki mieszkańcy naszej gminy mogli w czterech ogłoszonych wcześniej miejscach zostawić zepsuty lub niepotrzebny sprzęt elektryczny, który zalegał w piwnicach lub na strychach.

PIENIĄDZE NA REALIZACJĘ ZADAŃ PUBLICZNYCH W GMINIE TOMICE PODZIELONE

Wydarzenia

W dniu dzisiejszym rozstrzygnięte zostały konkursy na realizację zadań publicznych w zakresie upowszechniania kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w 2012 r., w zakresie upowszechniania kultury fizycznej w 2012 r. oraz w zakresie przeciwdziałania patologiom społecznym w 2012 r.

W czytaj więcej prezentujemy szczegółowe wyniki obu konkursów.

O REALIZACJI PROGRAMU PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W 2012 ROKU

Wydarzenia

W Gminie Tomice ruszył kolejny rok realizacji programu przeciwdziałania przemocy i problemom społecznym.
W program zaangażowane są szkoły podstawowe i gimnazjum, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Ośrodek Kultury Gminy Tomice. Adresatami są: młodzież szkolna, rodzice - mieszkańcy Gminy Tomice.

FERIE 2012 - ZIMA Z OŚRODKIEM KULTURY GMINY TOMICE

Wydarzenia

W dniu dzisiejszym rozpoczął się w naszej Gminie dwutygodniowy okres ferii zimowych. Nie wszystkie dzieci wyjadą jednak na zimowiska i obozy. Dla tych, które pozostaną w domu Ośrodek Kultury Gminy Tomice im. Wincentego Bałysa przygotował szereg rozmaitych atrakcji. Każdy z pewnością znajdzie coś ciekawego dla siebie.

Pełny program zimowych ferii z Ośrodkiem Kultury w czytaj więcej.

"CZAS NA AKTYWNOŚĆ W GMINIE TOMICE" - SPRAWOZDANIE NR 17

Wydarzenia

W ramach projektu systemowego pn.: "Czas na aktywność w Gminie Tomice" realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tomicach finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, poddziałania 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej priorytetu VII POKL Promocja Integracji Społecznej zostało zrekrutowanych 12 Beneficjentów Ostatecznych (10 kobiet i 2 mężczyzn). Są to osoby zamieszkałe na terenie Gminy Tomice, w wieku aktywności zawodowej, bezrobotne, nieaktywne zawodowo, rolnicy, korzystające z pomocy społecznej. Rekrutacja trwała od 2 do 31 stycznia 2012 r.

WYNIKI ELIMINACJI GMINNEGO TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ

Wydarzenia

Szkoła Podstawowa w Woźnikach gościła w niedzielę 5 lutego br. uczestników finału eliminacji gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Tegorocznym organizatorem turnieju była Ochotnicza Straż pożarna w Woźnikach, która zapewniła pełną obsługę, a jej prezes kpt. st. spocz. Krzysztof Szydło odpowiedzialny był za testy i pytania. Po eliminacjach szczebla podstawowego, w których wzięło łącznie udział 122 zawodników, w finale gminnym znalazło się 42 uczestników podzielonych na 3 kategorie wiekowe: w grupie I (szkoły podstawowe) - 14 osób, w grupie II (szkoły gimnazjalne) - 16 osób, zaś w grupie III (szkoły ponadgimnazjalne) - 12 osób.

WAŻNE DECYZJE NA XIII SESJI RADY GMINY TOMICE

Wydarzenia

Niezwykle ważne decyzje zapadły podczas obrad XIII sesji Rady Gminy Tomice, którą Przewodniczący Rady Zygmunt Szymczak zwołał 3 lutego 2012 r. w sali Ośrodka Kultury Gminy Tomice. Radni wysłuchali na niej wniosków z posiedzenia Komisji Oświaty i Polityki Społecznej przedstawionych przez jej przewodniczącego Marka Busslera oraz informacji Wójta ze spotkań, które odbyły się z rodzicami dzieci uczęszczających do szkół filialnych w Zygodowicach i Lgocie oraz dyrektorami ich placówek macierzystych.

OCENA BEZPIECZEŃSTWA NA TERENIE GMINY TOMICE W 2011 ROKU

Wydarzenia

Komendant Policji w Wadowicach insp. mgr Maria Łopusińska oraz I Zastępca Komendanta mł. insp. mgr inż. Waldemar Krężel wraz z dzielnicowymi obsługującymi tomicką gminę mł. asp. Tomaszem Korzeniowskim i mł. asp. Krzysztofem Wilkiem zostali zaproszeni na XIII sesję Rady Gminy Tomice, by przedstawić radnym ocenę stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie naszej Gminy w roku 2011.

INFORMACJA WÓJTA O FUNKCJONOWANIU GMINY Z DNIA 03.02.2012 R.

Wydarzenia

Na posiedzeniu Rady Gminy Tomice w dniu 3 lutego br. Wójt Gminy Adam Kręcioch przedstawił radnym informację o funkcjonowaniu Gminy w okresie międzysesyjnym, tj. od 29 grudnia 2011 r. do 03 lutego 2012 r.

Informację tą prezentujemy w czytaj więcej.

SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ GMINY TOMICE

Wydarzenia

W poniedziałek, 30 stycznia 2012 roku, po kilku miesiącach współpracy z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie, przedstawiciele Urzędu Gminy wzięli udział w seminarium poświęconym podsumowaniu pierwszej części projektu.
Przypomnijmy, 20 maja 2011 r. Wójt Gminy Tomice, upoważniony przez Radę Gminy stosowną uchwałą, podpisał porozumienie o współpracy z Uniwersytetem Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, reprezentowanym przez Dziekana Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji - prof. dr hab. Jana Pawełka.

ZAWIADOMIENIE - XIII SESJA RADY GMINY TOMICE VI KADENCJI

Wydarzenia

ROR.0002.1.2012

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) Przewodniczący Rady Gminy VI Kadencji Zygmunt Szymczak zwołuje na dzień 3 lutego 2012 r. (piątek) o godz. 14.15 trzynastą sesję VI kadencji Rady Gminy Tomice. Obrady odbędą się w budynku Ośrodka Kultury w Tomicach.

Proponowany porządek obrad w czytaj więcej.

NOWA STRONA WWW GMINNEGO ZAKŁADU KOMUNALNEGO

Wydarzenia

Na początku tego roku uruchomiona została strona internetowa Gminnego Zakładu Komunalnego w Tomicach. Znajdują się tam podstawowe informacje dotyczące działalności jednostki, opisy budynków należących do GZK, aktualne stawki taryfowe, wyniki badań wody i ścieków oraz najważniejsze numery telefonów. Serdecznie zapraszamy.

www.gzk.tomice.pl

GMINNY MISTRZ ORTOGRAFII ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W RADOCZY

Wydarzenia

Dwunastu uczniów z kl. IV-VI rywalizowało w dniu dzisiejszym, tj. 24 stycznia br. w Woźnikach w III Gminnym Konkursie Ortograficznym o Złote Pióro Wójta Gminy Tomice zorganizowanym przez nauczycielki woźnickiej placówki oświatowej Teresę Kolber i Martę Spisak. Uczestnicy zostali wcześniej wyłonieni z eliminacji szkolnych i stanowili najlepsze trójki z poszczególnych szkół podstawowych. W tym roku zmierzyli się z dyktandem przygotowanym przez metodyk Panią Małgorzatę Dudę. Tekst mimo, iż był trudny, nie sprawił problemów piszącym, a o ostatecznym zwycięstwie zadecydowały minimalne różnice punktowe.

TOMICCY GIMNAZJALIŚCI PODRÓŻOWALI PO ALBANII

Wydarzenia

W dniu 20 stycznia br. w Ośrodku Kultury im. Wincentego Bałysa w Tomicach miało miejsce spotkanie podróżnicze z podróżnikiem Andrzejem Pasławskim pt. "Albania - piękna nieznajoma". W spotkaniu uczestniczyło ok. 200 osób - uczniów tomickiego gimnazjum wraz z nauczycielami.

O PROGRAMACH REALIZOWANYCH PRZEZ BIBLIOTEKĘ PUBLICZNĄ W TOMICACH

Wydarzenia

Od ponad dwóch lat Biblioteka Publiczna w Tomicach, by uatrakcyjnić swą ofertę dla czytelników, realizuje dwa projekty. Są to: Program Biblioteki Narodowej "Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek" oraz Program Fundacji Orange "Akademia Orange Dla Bibliotek".

Informacje o obu programach w czytaj więcej.

SUKCESY WYCHOWANKÓW ŚWIETLICY PRZY ZSP W TOMICACH

Wydarzenia

W zorganizowanym przez Świetlicę Szkoły Podstawowej Nr 2 w Ełku Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Prezentacja świetlicy"uczennice ZSP w Tomicach Oliwia Sikora z kl. I, Martyna Łopatecka z kl. II oraz Małgorzata Tłomak i Wiktora Synowiec z kl. IIIb zdobyły I miejsce za plakat wykonany techniką collage pod opieką Pani Teresy Giermek.

"GMINA TOMICE - KROK PO KROKU..." - NOWE WYDAWNICTWO URZĘDU GMINY

Wydarzenia

Nakładem Urzędu Gminy w Tomicach ukazało się 32-stronicowe wydawnictwo promocyjne "GMINA TOMICE - KROK PO KROKU..." będące pierwszym w historii swoistym kompendium wiedzy o naszej "Małej Ojczyźnie".

Folder oraz pozostałe ulotki promocyjne można nieodpłatnie otrzymać w Urzędzie Gminy.

KOLEJNE TABLICZKI ADRESOWE DO ODBIORU

Wydarzenia

Urząd Gminy w Tomicach informuje, że od dnia dzisiejszego w pokoju nr 15 Urzędu Gminy można odbierać tabliczki adresowe, których zamówienia zostały złożone do końca listopada 2011 roku.
Po odbiorze tej partii tablic adresowych liczba oznakowanych nieruchomości na terenie Gminy Tomice wzrośnie do blisko 1600 budynków.

ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W PROJEKCIE

Wydarzenia

Gminny Ośrodek pomocy Społecznej w Tomicach
zaprasza do udziału w projekcie
"Czas Na Aktywność W Gminie Tomice"
realizowanego w ramach "Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki" działanie 7.1 "Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji", poddziałanie 7.1.1 "Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej".

REWOLUCJA ŚMIECIOWA W GMINACH

Wydarzenia

Zaczyna się przygotowana przez Ministerstwo Środowiska tzw. rewolucja śmieciowa, czyli nowe zarządzanie odpadami komunalnymi, w którym gminy odpowiadają za zbiórkę śmieci we współpracy z wyłonionymi w przetargach firmami wywożącymi odpady.
Już 1 stycznia rozpoczęło się obowiązywanie nowej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, czyli rewolucji śmieciowej - przypomina Ministerstwo Środowiska. Jak czytamy na stronie internetowej resortu, kiedy tylko gminy wprowadzą nowe systemy zagospodarowania odpadów - każdy z nas ma szansę na niezaśmiecony krajobraz za oknem.

PORTAL WWW.TOMICE.PL W STATYSTYKACH ZA ROK 2011

Wydarzenia

Przełom roku to czas podsumowań. Również portal www.tomice.pl postarał się o garść statystyk. W ubiegłym roku strona zanotowała blisko 90 tys. odwiedzin, w tym 28 tys. osób to unikalni użytkownicy. Dokonano 260 tys. odsłon naszej witryny spędzając w niej średnio 3 min. 30 s. Poza użytkownikami z Polski zanotowano również odwiedziny z większości krajów europejskich oraz Stanów Zjednoczonych, Rosji, Kanady, a nawet z Egiptu i Iranu. Osoby przeglądające nasz portal oprócz bezpośrednich wejść, korzystały z linków i banerów umieszczonych na innych stronach gminnych oraz m.in. ze stron www: Starostwo Powiatowe, WadowiceOnline, MojaSiatkówka i PSP Wadowice.

SPRAWCY KRADZIEŻY NA PLEBANII W WITANOWICACH UJĘCI

Wydarzenia

Jak poinformowała rzecznik KPP w Wadowicach Elżbieta Goleniowska-Warchał w dniu 28 grudnia 2011 r. w wyniku czynności operacyjno - rozpoznawczych, policjanci Wydziału Kryminalnego KPP w Wadowicach zatrzymali trzy osoby - mieszkańców Wadowic, w wieku od 17 do 20 lat, którzy w nocy 24/25 grudnia w godzinach nocnych dokonali kradzieży z włamaniem do obu plebanii w Witanowicach. Wykorzystując nieobecność księży, przy użyciu łomu dokonywali wyłamania drzwi i okien, przedostając się do wnętrza budynków, a następnie po dokonaniu splądrowania pomieszczeń i zniszczenia mienia dokonywali zaboru pieniędzy i sprzętu elektronicznego.

INFORMACJA WÓJTA O FUNKCJONOWANIU GMINY Z DNIA 29.12.2011 R.

Wydarzenia

Na posiedzeniu Rady Gminy Tomice w dniu 29 grudnia br. Wójt Gminy Adam Kręcioch przedstawił radnym informację o funkcjonowaniu Gminy w okresie międzysesyjnym, tj. od 30 listopada 2011 r. do 29 grudnia 2011 r.

Informację tą prezentujemy w czytaj więcej.

BUDŻET GMINY TOMICE NA 2012 ROK PRZYJĘTY JEDNOGŁOŚNIE

Wydarzenia

XII sesja Rady Gminy Tomice, która odbyła się 29 grudnia br. w Ośrodku Kultury Gminy Tomice miała szczególny charakter. Głównym jej tematem było bowiem uchwalenie budżetu Gminy Tomice na rok 2012. Radni jednogłośnie poparli projekt przedstawiony przez Wójta Gminy Adama Kręciocha. Po zatwierdzeniu uchwały Wójt podkreślił, że jednomyślność w głosowaniu to efekt przede wszystkim bardzo rzetelnie przeprowadzonej analizy projektu budżetu przez członków Komisji Budżetowej i Rewizyjnej.

ZAWIADOMIENIE - XII SESJA RADY GMINY TOMICE VI KADENCJI

Wydarzenia

ROR.0002.9.2011

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) Przewodniczący Rady Gminy VI Kadencji Zygmunt Szymczak zwołuje na dzień 29 grudnia 2011 r. (czwartek) o godz. 14.15 dwunastą sesję VI kadencji Rady Gminy Tomice. Obrady odbędą się w budynku Ośrodka Kultury w Tomicach.

Proponowany porządek obrad w czytaj więcej.

"CZAS NA AKTYWNOŚĆ W GMINIE TOMICE" - SPRAWOZDANIE NR 16

Wydarzenia

W ramach projektu systemowego pn.: "Czas na aktywność w Gminie Tomice" realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tomicach finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, poddziałania 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej priorytetu VII POKL Promocja Integracji Społecznej w 2011 roku zostało zorganizowanych siedem szkoleń, w tym trzy zawodowe.

"ODBLASKOWY PRZEDSZKOLAK" WIDOCZNY W GMINIE TOMICE

Wydarzenia

Już szósty raz Gmina Tomice wraz z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach zorganizowała, jedyną w skali powiatu, akcję "Odblask". W tym roku nosiła ona nazwę "ODBLASKOWY PRZEDSZKOLAK". Wójt Gminy Tomice Adam Kręcioch oraz asp. sztab. Paweł Migdałek odwiedzili ponad 250 najmłodszych uczniów szkół podstawowych, by uczyć właściwego poruszania się po drodze i wręczyć maluchom specjalne zastawy odblasków. Z pewnością zdobyta wiedza oraz otrzymane gadżety przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa wśród tej grupy uczestników ruchu drogowego.

TEGOROCZNE JUBILEUSZE MAŁŻEŃSKIE W WITANOWICACH

Wydarzenia

"Jesteście dla Nas ludźmi, którym należy się szacunek i cześć za Waszą wzajemną służbę i wzajemną wierność oraz świadectwo dawane innym, szczególnie młodym" - tymi słowami ks. kanonik Józef Wróbel zwrócił się, podczas uroczystej Mszy św., do zebranych Jubilatów, którzy w dniu dzisiejszym tj. 8 grudnia br. odchodzili jubileusze 50, 60 i 65- lecia pożycia małżeńskiego. Po niej zaproszeni goście udali się do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Witanowicach, gdzie odbyła się dalsza część tych wyjątkowych dla 13 par i ich rodzin uroczystości.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

"POZWÓLMY ZWIERZĘTOM PRZETRWAĆ ZIMĘ" - ZBIÓRKA KARMY W ZSP TOMICE

Wydarzenia

Zima to bardzo ciężka pora dla zwierzyny leśnej. Z tego też powodu dzieci z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego postanowiły zadbać o zapasy do paśników. Na ogłoszoną w szkole zbiórkę żołędzi odpowiedzieli wszyscy uczniowie z wielkim zaangażowaniem. Nad akcją czuwali członkowie koła przyrodniczego wraz z paniami: Dorotą Bilińską i Elżbietą Książek. W zbiórce wyróżnili się: Sebastian Dubel (68 kg zebranych żołędzi), Rafał Kolec, Katarzyna Kasprzak, Gabriela Koman i Kamila Jarosz oraz wszyscy uczniowie klasy IIIa.

SPROSTOWANIE PRZEWODNICZĄCEGO RADY GMINY TOMICE

Wydarzenia

W związku z rozpowszechnianą w mediach informacją o tym, że Rada Gminy Tomice przyjęła uchwałę o udzieleniu pomocy finansowej dla Powiatu Wadowickiego na rozbudowę Szpitala Powiatowego im. Jana Pawła II w Wadowicach informuję, że Rada nie podejmowała takiej uchwały. Rada Gminy zapoznała się z informacją Starosty Wadowickiego o planowanej rozbudowie i ewentualnym udziale okolicznych gmin w tym przedsięwzięciu. Rada przychyliła się do udzielenia pomocy finansowej przez aklamację i oczekuje na stosowny projekt uchwały oraz wyrażenie jasnego stanowiska przez pozostałe gminy powiatu wadowickiego.

Przewodniczący Rady Gminy Tomice
Zygmunt Szymczak

O PODATKACH NA 2012 ROK NA XI SESJI RADY GMINY TOMICE

Wydarzenia

Program XI sesji Rady Gminy Tomice VI kadencji, przedstawiony przez Przewodniczącego Rady Zygmunta Szymczaka na sesji w dniu 30 listopada br., przewidywał przede wszystkim rozpatrzenie projektów uchwał w sprawie nowych podatków na terenie Gminy Tomice na 2012 rok. Propozycje zostały wcześniej przedstawione oraz zaakceptowane przez członków Komisji Budżetowej i Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Rozwoju Gospodarczego. Radni podczas sesji przyjęli wszystkie stawki.

PODATKI I OPŁATY LOKALNE
W GMINIE TOMICE NA 2012 ROK
>>>>tutaj<<<

INFORMACJA WÓJTA O FUNKCJONOWANIU GMINY Z DNIA 30.11.2011 R.

Wydarzenia

Na posiedzeniu Rady Gminy Tomice w dniu 30 listopada br. Wójt Gminy Adam Kręcioch przedstawił radnym informację o funkcjonowaniu Gminy w okresie międzysesyjnym, tj. od 28 października 2011 r. do 30 listopada 2011 r.

Informację tą prezentujemy w czytaj więcej.

"CZAS NA AKTYWNOŚĆ W GMINIE TOMICE" - SPRAWOZDANIE NR 15

Wydarzenia

W ramach projektu systemowego pn.: "Czas na aktywność w Gminie Tomice" realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tomicach finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, poddziałania 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej priorytetu VII POKL Promocja Integracji Społecznej w dniach od 2 do 30 listopada 2011 r. trwa kurs gastronomiczny z elementami cateringu.

"MAROKO - U WRÓT AFRYKI" W OŚRODKU KULTURY GMINY TOMICE

Wydarzenia

W środę 23 listopada na sali Ośrodka Kultury w Tomicach miało miejsce spotkanie z podróżnikiem Bartoszem Piziakiem. Na spotkanie licznie przybyli gimnazjaliści, chcący dowiedzieć się interesujących szczegółów na temat Maroka.
Pokaz przybliżył jeden z muzułmańskich krajów północnej Afryki - Maroko, który jest przedsionkiem Czarnego Lądu. Królestwo Maroka to zarówno piękne plaże nad Oceanem Atlantyckim, majestatyczne góry Atlas oraz nieokiełznane tereny Sahary.

ZAWIADOMIENIE - XI SESJA RADY GMINY TOMICE VI KADENCJI

Wydarzenia

ROR.0002.8.2011

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) Przewodniczący Rady Gminy VI Kadencji Zygmunt Szymczak zwołuje na dzień 30 listopada 2011 r. (środa) o godz. 14.15 jedenastą sesję VI kadencji Rady Gminy Tomice. Obrady odbędą się w budynku Urzędu Gminy w Tomicach.

Proponowany porządek obrad w czytaj więcej.

GMINA TOMICE W RANKINGU "WYDATKI GMIN NA ADMINISTRACJĘ"

Wydarzenia

W tygodniku samorządu terytorialnego "Wspólnota" z 19 listopada 2011 roku opublikowano wzorem lat poprzednich kolejny ranking samorządów, których wydatki na administrację (w przeliczeniu na jednego mieszkańca) są najniższe. Jednostki samorządowe zostały podzielone na grupy, a ranking przeprowadzony dla każdej z tych grup oddzielnie, gdyż wydatki na administrację są ściśle związane z wielkością samorządu - im liczba ludności jest niższa, tym wydatki w przeliczeniu na mieszkańca wyższe. Niesprawiedliwe byłoby porównywanie w jednym rankingu na przykład dwóch gmin wiejskich, z których jedna liczy niespełna 3 tys., a druga ponad 15 tys. mieszkańców.

"DOLINA KARPIA" WEDŁUG JAROSŁAWA KRETA

Wydarzenia

Jarosław Kret - znany prezenter pogody, dziennikarz, podróżnik, autor licznych filmów dokumentalnych i reportaży gościł w niedzielę 20 listopada br. z ekipą telewizyjną krakowskiego TVP Info w gminach Doliny Karpia, by nakręcić kolejny odcinek popularnego programu podróżniczego "Polska według Kreta", w którym odkrywa on najciekawsze miejsca w naszym kraju. Tym razem zawędrował do Zatora, Osieka i Tomic, by zaprezentować główne atrakcje turystyczne regionu.

PODIUM W KONKURSIE PLASTYCZNYM DLA UCZNIÓW SP WITANOWICE

Wydarzenia

4 listopada br. w Wadowickim Centrum Kultury rozstrzygnięty został konkurs plastyczny "Siatkówka Oczami Dziecka". którego pomysłodawcą i organizatorem było Stowarzyszenie na Rzecz Upowszechniania Kultury Fizycznej i Sportu "ALPS" w Wadowicach. Wśród 96 przesłanych prac plastycznych z 9 placówek oświatowych, jury w kategorii "szkoły podstawowe" przyznało I miejsce Dawidowi Kwarciakowi, a II miejsce Kamili Szczerbik reprezentujących Szkołę Podstawową w Witanowicach. Serdecznie gratulujemy.

PROJEKT "MŁODZIEŻ PAMIĘTA" W GMINIE TOMICE

Wydarzenia

Po raz dziewiętnasty Małopolskie Centrum Edukacji "MEC" i Centrum Młodzieży im. H. Jordana w Krakowie realizuje projekt "Młodzież Pamięta". Także w tym roku w akcję włączyła się Gmina Tomice. W Urzędzie Gminy można odbierać śpiewniki patriotyczne, okolicznościowe ulotki i naklejki oraz biało-czerwone chorągiewki stanowiące elementy kampanii. Zachęcamy zwłaszcza młodych mieszkańców naszej Gminy do włączenia się w akcję, która ma zwrócić uwagę, jak ważna jest narodowa pamięć i patriotyczna tradycja.

O ROZBUDOWIE SZPITALA POWIATOWEGO NA X SESJI RADY GMINY TOMICE

Wydarzenia

Na zaproszenie Przewodniczącego Rady Zygmunta Szymczaka na X sesji Rady Gminy Tomice gościł Starosta Wadowicki Jacek Jończyk. Wraz z nim przybyli: Wicestarosta Marta Królik, Przewodniczący Rady Powiatu Józef Łasak oraz członek Zarządu Powiatu Wadowickiego Bartosz Kaliński. Ich wizyta wiązała się z przedstawieniem tomickim radnym informacji o rozbudowie Szpitala Powiatowego im. Jana Pawła II w Wadowicach o pawilon łóżkowy "E". Starosta Wadowicki Jacek Jończyk w swym wystąpieniu poruszył tematy dotychczasowego zarządzania szpitalem, historii planowanej rozbudowy i kolejnych działań dotyczących usprawnienia jego funkcjonowania, w tym m.in. poprawy jakości usług i wizerunku placówki..

INFORMACJA WÓJTA O FUNKCJONOWANIU GMINY Z DNIA 28.10.2011 R.

Wydarzenia

Na posiedzeniu Rady Gminy Tomice w dniu 28 października br. Wójt Gminy Adam Kręcioch przedstawił radnym informację o funkcjonowaniu Gminy w okresie międzysesyjnym, tj. od 3 października 2011 r. do 28 października 2011 r.

Informację tą prezentujemy w czytaj więcej.

PEREGRYNACJA OBRAZU JEZUSA MIŁOSIERNEGO W TOMICKICH PARAFIACH

Wydarzenia

Z tłuczańskiej parafii w godzinach popołudniowych w dniu dzisiejszym, tj. 20 października, przybył do naszej Gminy obraz Jezusa Miłosiernego wraz z relikwiami błogosławionego Jana Pawła II oraz świętej siostry Faustyny Kowalskiej. Kopia cudownego obrazu pobłogosławiona przez Ojca Świętego Benedykta XVI przewożona w specjalnym samochodzie - kaplicy, odwiedzi cztery nasze parafie: 20.10-21.10 - Witanowice, 21.10-22.10 - Woźniki, 22.10-23.10 - Tomice oraz 26.10-27.10 - Radocza. Podczas każdego dnia peregrynacji w parafiach przewidziano dla wiernych liczne nabożeństwa i adoracje.

NOWA GALERIA ZDJĘĆ

72 TONY AZBESTU ZEBRANE W GMINIE TOMICE

Wydarzenia

Zakończona została coroczna zbiórka odpadów zawierających azbest na terenie naszej Gminy. Z 36 posesji firma remontowo - budowlana "RAGAR" z Krakowa przekazała na składowisko odpadów "Środowisko i Innowacje" Sp. z o.o. w Dobrowie 73,120 ton (Mg) materiałów konstrukcyjnych zawierających azbest (kod - 160605). Urząd Gminy Tomice pokrył koszty transportu i składowania odpadów, które wyniosły 28.000 zł.

"CZAS NA AKTYWNOŚĆ W GMINIE TOMICE" - SPRAWOZDANIE NR 14

Wydarzenia

W ramach projektu systemowego pn.: "Czas na aktywność w Gminie Tomice" realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tomicach finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, poddziałania 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej priorytetu VII POKL Promocja Integracji Społecznej w dniach 3 - 7 października 2011 r. odbyło się szkolenie: kurs obsługi kasy fiskalnej. Wzięło w nim udział 4 Beneficjentów Ostatecznych.

WIZYTA STUDENTÓW UNIWERSYTETU ROLNICZEGO W KRAKOWIE

Wydarzenia

W ramach współpracy z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie, grupa 48 studentów z kierunku Gospodarka Przestrzenna Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji pod opieką dr inż. Tomasza Salaty - pracownika Katedry Planowania, Organizacji i Ochrony Terenów Rolniczych przeprowadziła w dniu 12 października na terenie gminy Tomice pomiary terenowe związane z budowanym dla gminy systemem informacji przestrzennej. Przed wyjazdem w teren studenci spotkali się z przedstawicielami gminy, wójtem i sekretarzem.

WYNIKI WYBORÓW PARLAMENTARNYCH 2011 W GMINIE TOMICE

Wydarzenia

Punktualnie o 21.00 zakończyły się w dniu dzisiejszym, 9 października 2011 r., wybory do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Spośród 5861 uprawnionych do głosowania w czterech obwodowych komisjach wyborczych na terenie naszej Gminy głos oddało 2581 mieszkańców, co stanowi 44,04 %.

W czytaj więcej prezentujemy zbiorcze wyniki wyborów w Gminie Tomice.

FREKWENCJA WYBORCZA W WYBORACH PARLAMENTARNYCH W GMINIE TOMICE

Wydarzenia

O godz. 7.00 rozpoczęły się w dniu dzisiejszym, tj. 9 października, wybory do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Mieszkańcy naszej Gminy wybierać będą 8 posłów i 1 senatora.
Jak podała Państwowa Komisja Wyborcza frekwencja wyborcza wyniosła:
- na godz. 09.00 - 4,57% (z 5.848 uprawnionych głosowało 267 osób);
- na godz. 14.00 - 23,65% (z 5.855 głosowało 1385 osób);
- na godz. 18.00 - 37,32% (z 5.858 głosowało 2186 osób).

PRZYJĘTE SPRAWOZDANIE WÓJTA Z WYKONANIA BUDŻETU ZA I PÓŁROCZE

Wydarzenia

Tradycją stało się, że obrady Rady Gminy Tomice odbywają się w odnowionej sali Ośrodka Kultury Gminy Tomice. Także tam, 3 października o godz. 14.15, rozpoczęła się IX sesja, na której radni, po wcześniejszej bardzo dokładnej analizie na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej i Komisji Budżetowej, przyjęli przez aklamację sprawozdanie Wójta z wykonania budżetu za I półrocze 2011 r. Ponadto radni wysłuchali informację Wójta z funkcjonowania Gminy w okresie międzysesyjnym oraz podjęli kilka istotnych uchwał.

INFORMACJA WÓJTA O FUNKCJONOWANIU GMINY Z DNIA 03.10.2011 R.

Wydarzenia

Na posiedzeniu Rady Gminy Tomice w dniu 3 października br. Wójt Gminy Adam Kręcioch przedstawił radnym informację o funkcjonowaniu Gminy w okresie międzysesyjnym, tj. od 26 sierpnia 2011 r. do 3 października 2011 r.

Informację tą prezentujemy w czytaj więcej.

GMINNE DRUŻYNY OSP Z SUKCESAMI W ZAWODACH POŻARNICZYCH

Wydarzenia

W niedzielę, 25 września, stadion sportowy Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej gościł uczestników VI Powiatowych Zawodów Sportowo - Pożarniczych OSP z terenu powiatu wadowickiego. W rywalizacji, nad przebiegiem której czuwała komisja sędziowska złożona ze strażaków z Komendy Powiatowej PSP Wadowice, uczestniczyło łącznie 30 drużyn. Wśród nich znalazło się też 5 ekip z naszej Gminy. Nadawały one ton rywalizacji i w klasyfikacji generalnej w swoich grupach wszystkie znalazły się na podium.

"WYPRAWKA SZKOLNA 2011" W GMINIE TOMICE

Wydarzenia

W ramach tegorocznego programu "Wyprawka Szkolna 2011" 65 uczniów(ok. 20% uczniów z klas biorących udział w programie) z terenu naszej Gminy otrzyma pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników w rozpoczynającym się roku szkolnym 2011/12. Ogólna kwota dotacji dla uczniów z klas I-III szkół podstawowych, klasy III gimnazjum oraz uczniów niepełnosprawnych, którzy zostali uprawnieni do objęcia tym programem wyniosła 14.050 zł.

"CZAS NA AKTYWNOŚĆ W GMINIE TOMICE" - SPRAWOZDANIE NR 13

Wydarzenia

W ramach projektu systemowego pn.: "Czas na aktywność w Gminie Tomice" realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tomicach finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, poddziałania 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej priorytetu VII POKL Promocja Integracji Społecznej w dniach 1 - 14 września 2011 r. odbyło się szkolenie - kurs: "opiekun osób starszych i niepełnosprawnych". Wzięło w nim udział 3 Beneficjentów Ostatecznych.

PODSUMOWANIE AKCJI - TABLICZKI ADRESOWE

Wydarzenia

Zakończyło się przyjmowanie przez sołtysów zamówień na tabliczki adresowe nieruchomości. W wyniku przeprowadzonej akcji, spośród 1900 nieruchomości na terenie gminy, aż 1380, czyli prawie 73% zostanie oznakowanych jednolitymi tabliczkami. W poszczególnych sołectwach sytuacja będzie następująca: Lgota - 83%, Radocza - 73%, Tomice - 60%, Witanowice - 78%, Woźniki - 87%, Zygodowice - 81%.
Składamy podziękowanie właścicielom nieruchomości i sołtysom za zaangażowanie się w akcję. Jej wyniki świadczą o silnej identyfikacji ze społecznością lokalną. Są przejawem integracji mieszkańców wokół spraw ważnych i współodpowiedzialności za ład przestrzenny.

SKUTECZNIE GASILI KOTŁOWNIE W TOMICACH

Wydarzenia

Teren zakładu handlowo - produkcyjno - usługowego "Kolmar" w Tomicach był miejscem tegorocznych gminnych ćwiczeń taktyczno - bojowych sił i środków krajowego systemu ratowniczo - gaśniczego oraz podmiotów współdziałających z ksr-g.
W niedzielne popołudnie 11 września rozpoczęto działania strażackie pod nazwą "KOLMAR 2011". Ich organizatorem był Komendant Gminny Związku OSP RP w Tomicach dh st. asp. w st. spocz. Piotr Biliński.

Przebieg ćwiczeń prezentujemy w czytaj więcej.

UCZCZONO PAMIĘĆ POLEGŁYCH LOTNIKÓW AMERYKAŃSKICH W ZYGODOWICACH

Wydarzenia

W 67 rocznicę bohaterskiej śmierci lotników amerykańskich, Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze oddział "ZIEMIA WADOWICKA" oraz Ośrodek Kultury Gminy Tomice zorganizowały XXI Rajd Lotników "HELL'S ANGEL". Odbył się on 9 września br. pod honorowym patronatem Wójta Gminy Tomice Adama Kręciocha.
Od godzin przedpołudniowych w stronę zygodowickiego obelisku trasami pieszymi, rowerowymi i autokarami podążało ponad 150 dzieci i młodzieży reprezentujących szkołę podstawową w Woźnikach, gimnazjum w Tomicach i szkoły ponadgimnazjalne z Wadowic.

SPRAWCY KRADZIEŻY W TOMICKIEJ STRAŻNICY ZATRZYMANI

Wydarzenia

Jak poinformowała KPP w Wadowicach w dniu 09.09.2011 r. funkcjonariusze wydziału kryminalnego KPP dokonali zatrzymania dwóch mężczyzn w wieku 30 i 36 lat mieszkańców gminy Babice podejrzanych o dokonanie kradzieży.
Mężczyźni w miesiącu wrześniu br dokonali kradzieży z włamaniem do klubu sportowego w Bachowicach jak również do OSP w Tomicach i Kleczy Dolnej, gdzie skradli między innymi komputer, drukarkę, DVD, instrumenty muzyczne, pompę wodną, elektronarzędzia i szereg innych rzeczy, oraz dokonali uszkodzenia mienia w budynku "klubu sportowego" w Babicy.

LISTY KANDYDATÓW W WYBORACH PARLAMENTARNYCH 2011

Wydarzenia

W zaplanowanych na dzień 9 października br. wyborach do Sejmu RP w okręgu chrzanowskim nr 12 zarejestrowanych zostało 8 komitetów wyborczych. 123 kandydatów ubiegać się będzie o 8 mandatów poselskich.
W wyborach do Senatu RP o 1 mandat, który otrzyma kandydat z największą liczbą oddanych głosów, walczyć będzie 5 osób zgłoszonych w okręgu chrzanowskim nr 30.

W czytaj więcej prezentujemy kandydatów z poszczególnych list wyborczych.

ŚWIĘTO PLONÓW GMINY TOMICE - DOŻYNKI GMINNE 2011

Wydarzenia

Sześć wyjątkowych wieńców dożynkowych bardzo pięknie wkomponowało się w ołtarz kościoła parafialnego pw. św. Mikołaja w Witanowicach, gdzie uroczystą Mszą Świętą odprawioną przez ks. kanonika Józefa Wróbla, zainaugurowano Dożynki Gminy Tomice, które odbyły się 4 września br. w Witanowicach. Po niej wszyscy w kolorowym i rozśpiewanym korowodzie dożynkowym, prowadzonym przez Orkiestrę Dętą z Zygodowic, udali się na teren boiska przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej. Tam też odbyły się centralne uroczystości.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

PEŁNA WYSZUKIWARKA ADRESÓW "STARY-NOWY" URUCHOMIONA

Wydarzenia

Po okresie prac przygotowawczych uruchomiona została wyszukiwarka adresowa dla wszystkich miejscowości w naszej gminie. Po wpisaniu starego numeru posesji dla właściwej miejscowości, wyświetlony zostanie nowy adres wraz z ulicą i obecnym numerem posesji. Wyszukiwarka adresowa dostępna jest pod adresem:

WYSZUKIWARKA ADRESÓW
>>>kliknij tutaj<<<

NOWE PRZEDSZKOLE SAMORZĄDOWE W TOMICACH UROCZYŚCIE OTWARTE

Wydarzenia

Tegoroczne rozpoczęcie roku szkolnego w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Tomicach miało wyjątkowo uroczysty charakter. Do użytku oddano bowiem budynek nowego przedszkola.
Dzisiejsze uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego i otwarcia przedszkola rozpoczęła Msza Św. w kościele parafialnym pw. śśw. Joachima i Anny, sprawowana przez proboszcza tomickiej parafii ks. Edwarda Dalekiego. Po niej zaproszeni goście, grono pedagogiczne, rodzice i uczniowie udali się do Zespołu Szkolno - Przedszkolnego, gdzie w auli nowego skrzydła szkolnego odbyła się dalsza część inauguracji zajęć szkolnym.

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO W GMINNYCH JEDNOSTKACH OŚWIATOWYCH

Wydarzenia

Od wczesnego poranka do czterech szkół podstawowych i ich dwóch filii oraz do gimnazjum zmierzały grupki dzieci i młodzieży, by uroczystymi akademiami dokonać inauguracji nowego roku szkolnego 2011 - 2012. W tym roku do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych rodzice będą przyprowadzać 234 dzieci, do szkół podstawowych uczęszczać będzie 517 uczniów, zaś w tomickim gimnazjum wiedzę będzie zgłębiać 294 uczniów.
Wszystkim uczniom życzymy sukcesów w nauce oraz realizacji marzeń i pasji. Nauczycielom zaś życzymy zadowolenia z trudnej i odpowiedzialnej pracy oraz sukcesów w życiu zawodowym.

ŚWIĘTO PLONÓW W RADOCZY - DOŻYNKI SOŁECKIE 2011

Wydarzenia

Tradycyjnie już w ostatnią niedzielę sierpnia we wsi Radocza Koło Gospodyń Wiejskich organizuje Dożynki. Święto plonów to moment dziękczynny wobec Boga za zakończone żniwa i zbiory, rozpoczęła je zatem uroczysta Msza Święta dziękczynna, którą odprawił Gospodarz tutejszej parafii, ks Henryk Młynarczyk. Podczas mszy zostały pobłogosławione plony, chleb oraz wieniec dożynkowy. W kazaniu ksiądz Proboszcz przypomniał, że "(..) rolnikom należy się wdzięczność i uznanie za ich ciężką pracę, ale najbardziej wdzięczni powinniśmy być Bogu, bo to On daje wszystkim stworzeniom na ziemi wzrost i to On darzy nas łaskami, którzy o to prosimy".

"CZAS NA AKTYWNOŚĆ W GMINIE TOMICE" - SPRAWOZDANIE NR 12

Wydarzenia

W ramach projektu systemowego pn.: "Czas na aktywność w Gminie Tomice" realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tomicach finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, poddziałania 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej priorytetu VII POKL Promocja Integracji Społecznej w dniach 11 -25 sierpnia 2011r. odbyło się szkolenie kurs komputerowy I i II stopnia. Wzięło w nim udział 12 Beneficjentów Ostatecznych.

OFICJALNE STANOWISKO STAROSTWA W SPRAWIE DROGI POWIATOWEJ

Wydarzenia

AKTUALIZACJA - 01.09.2011 r.
W związku z rozpoczęciem roku szkolnego w Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie przedstawicieli wykonawcy robót prowadzonych na drodze powiatowej 1768K Brzeźnica-Tomice z pracownikami Wydziału Dróg Powiatowych. Celem usprawnienia dojazdu dzieci i młodzieży do szkół dopuszczono możliwość przejazdu, za wyjątkiem okresów układania warstw bitumicznych, pojazdów komunikacji zbiorowej na modernizowanym odcinku. O czasowym, całkowitym zamknięciu drogi w związku z wyżej wymienionymi pracami przewoźnicy zostaną poinformowani.

Z OBRAD VIII SESJI RADY GMINY TOMICE

Wydarzenia

W dniu 26 sierpnia 2011 r. w sali Ośrodka Kultury Gminy Tomice odbyła się, pierwsza po przerwie wakacyjnej, sesja Rady Gminy Tomice. Podczas ósmego w tej kadencji posiedzenia radni m.in. rozpatrzyli i podjęli kilka istotnych uchwał. Po wysłuchaniu pozytywnej opinii Zespołu ds. Opiniowania Kandydatów Na Ławnika Sądowego (w składzie: M. Kwarciak, A. Garus i H. Fielek) Rada w głosowaniu tajnym 15-stoma głosami za jednogłośnie powołała na ławnika Sądu Rejonowego Pana Rafała Bogusława Muszyńskiego.

KAJAKIEM Z OKGT PRZEZ DOLINĘ KARPIA

Wydarzenia

W słoneczną sobotę 27 sierpnia został zorganizowany spływ kajakowy z Witanowic do Zatora. Spływ był znakomitą okazją do poznania walorów turystycznych i przyrodniczych Doliny Karpia, a w szczególności Doliny Dolnej Skawy. Udział w wyprawie kajakowej dostarczył uczestnikom niezapomnianych wrażeń. Spływ rozpoczął się spod mostu w Witanowicach, gdzie po uprzednim zapoznaniu się z regulaminem spływu oraz zasadami bezpieczeństwa, wypłynęło 18 osad.

INFORMACJA WÓJTA O FUNKCJONOWANIU GMINY Z DNIA 26.08.2011 R.

Wydarzenia

Na posiedzeniu Rady Gminy Tomice w dniu 26 sierpnia br. Wójt Gminy Adam Kręcioch przedstawił radnym informację o funkcjonowaniu Gminy w okresie międzysesyjnym, tj. od 17 czerwca 2011 r. do 26 sierpnia 2011 r.

Informację tą prezentujemy w czytaj więcej.

UWAGA KIEROWCY - OD PIĄTKU 26.08 UŁATWIENIA KOMUNIKACYJNE

Wydarzenia

Starostwo Powiatowe w Wadowicach poinformowało o zamknięciu z dniem 22 sierpnia br. drogi powiatowej z Wysokiej do Wadowic w związku z planowaną przebudową mostu na potoku Kleczanka w Kleczy Dolnej (k. Młyna). Objazd dla samochodów o ciężarze całkowitym do 12 ton będzie możliwy drogą przez Kleczę Dolną - POM. Objazd dla samochodów powyżej 12 ton będzie drogami krajowymi nr 28 i 44. Przewidywany termin otwarcia drogi - 30.11.2011 r.

WAKACYJNE REMONTY NA DROGACH GMINNYCH I POWIATOWYCH

Wydarzenia

Letnie miesiące sprzyjają natężeniu prac remontowych. W tym roku na terenie całej naszej gminy prowadzone są remonty dróg gminnych oraz budowane są chodniki przy drogach powiatowych.

W chwili obecnej rozstrzygnięty został przetarg na budowę kolejnego fragmentu chodnika w ciągu drogi powiatowej przy ul. Floriańskiej w Tomicach o długości 470 mb. Wykona go firma "JANMAR" z Choczni za 292.000 zł.

AWANSE PODCZAS TEGOROCZNEGO ŚWIĘTA POLICJI

Wydarzenia

W piątek, 29 lipca br., odbyły się powiatowe uroczystości z okazji Święta Policji. Stróże prawa otrzymali medale, odznaczenia i akty mianowania na wyższe stopnie policyjne. Wśród awansowanych znalazł się dzielnicowy z naszej gminy st. sierż. Tomasz Korzeniowski, który z rąk I zastępcy małopolskiego komendanta policji Mariusza Dąbka otrzymał awans na stopień młodszego aspiranta. Wraz z mł. asp. Krzysztofem Wilkiem otrzymali podziękowania od Wójta Gminy Tomice Adama Kręciocha. Wręczył on obu dzielnicowym nagrody za dotychczasową służbę na rzecz naszej gminnej społeczności.

BĘDĄ ŚRODKI UNII EUROPEJSKIEJ NA TERMOMODERNIZACJĘ SZKÓŁ

Wydarzenia

Gmina Tomice zawarła z Zarządem Województwa Małopolskiego umowę o dofinansowanie projektu pn. Termomodernizacja budynków szkół podstawowych w Tomicach, Radoczy, Witanowicach i Woźnikach z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, Oś Priorytetowa 7. Infrastruktura ochrony środowiska, Działanie 7.2. Poprawa jakości powietrza i zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

KOLEJNE UTRUDNIENIA NA DRODZE POWIATOWEJ W WITANOWICACH

Wydarzenia

Starostwo Powiatowe w Wadowicach informuje, że od 8 sierpnia planowane jest zamknięcie i dalsza modernizacja drogi Tomice - Brzeźnica na odcinku od mostu na Skawie do skrzyżowania z drogą Witanowice - Bachowice - Spytkowice.
W efekcie, w ramach modernizacji zostanie położona nowa nawierzchnia drogi na długości ponad 2 km oraz wybudowany chodnik długości ponad 700 m. Wykonawcą robót jest Przedsiębiorstwo Robót Drogowo - Mostowych z Wadowic, całkowity koszt modernizacji wyniesie około 3,7 mln zł, a zakończenie robót przewidziane jest na koniec października br.

ZABEZPIECZONY ARTYLERYJSKI NIEWYBUCH W "ŚREDNIM LESIE"

Wydarzenia

W wyniku obfitych opadów deszczu, które w ostatnim okresie czasu nawiedziły teren naszej gminy, odsłoniony został w tomickim lasie zwanym "Średni Las" niewybuch artyleryjski w czasów II wojny światowej. Fakt ten zgłosił do Komendy Powiatowej Policji w dniu wczorajszym grzybiarz. Obszar został natychmiast zabezpieczony przez patrol policji, zaś w dniu dzisiejszym , tj. 27 lipca br. na miejsce przybyli żołnierze z 16 batalionu powietrzno-desantowego, którzy zabezpieczyli i wywieźli pocisk celem jego późniejszej detonacji.

OPŁATY ZA WYDANIE PRAWA JAZDY I DOWODU REJESTRACYJNEGO ZMNIEJSZONE

Wydarzenia

Rada Powiatu Wadowickiego przychyliła się do wniosków Wójta Gminy Tomice Adama Kręciocha oraz pozytywnego stanowiska Zarządu Powiatu w sprawie obniżenia opłat za prawo jazdy i dowód rejestracyjny. Uchwałą Nr VII/91/11 z dnia 25 lipca 2011 r. zmniejszono o kwotę 25 zł opłaty za wydanie nowego prawa jazdy (z 84 zł do 59 zł) i dowodu rejestracyjnego (z 86 do 61 zł) do osób zamieszkałych na terenie Gminy Tomice, które do 31 grudnia br. złożą w Starostwie stosowne wnioski.

Obniżki te będą obowiązywały po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego.

ROBOCZA WIZYTA POSŁA ARKITA W URZĘDZIE GMINY

Wydarzenia

W piątkowe południe, 22 lipca br., do Urzędu Gminy Tomice z roboczą wizytą przybył poseł naszego okręgu Tadeusz Arkit. Spotkał się on z Wójtem Gminy Tomice Adamem Kręcioch, członkami prezydium Rady Gminy Tomice: Zygmuntem Szymczakiem oraz Stanisławem Zającem oraz z kierownikiem GZK Przemysławem Karskim. Podczas spotkania poruszono tematy m.in. związane z skutkami środowej nawałnicy i pomocą finansową ze strony władz wojewódzkich oraz omówiono możliwości pozyskania środków unijnych na budowę kanalizacji sanitarnej w Radoczy w ramach PROW.

SKUTECZNA AKCJA POSZUKIWAWCZA ZAGINIONEGO CHŁOPCA

Wydarzenia

W sobotę ok. godz. 18.20 dyżurny KPP Wadowice odebrał informację od zaniepokojonego mieszkańca Zygodowic o zaginięciu jego 18-miesięcznego syna, który wcześniej bawił się na podwórku posesji. Z uwagi na zbliżający się wieczór na miejsce natychmiast zostały skierowane patrole policji, jednostki straży z PSP oraz członkowie gminnych OSP, którzy przystąpiły do poszukiwań. Ok. godz. 19.00 w niedalekiej odległości (400-500 m) od zabudowań, gdzie bawiło się dziecko, mieszkaniec Woźnik zbierający grzyby odnalazł w zbożu zagubionego chłopca, który został cały i zdrowy przekazany rodzicom.

"CZAS NA AKTYWNOŚĆ W GMINIE TOMICE" - SPRAWOZDANIE NR 11

Wydarzenia

W ramach projektu systemowego pn.: "Czas na aktywność w Gminie Tomice" realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tomicach finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, poddziałania 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej priorytetu VII POKL Promocja Integracji Społecznej w dniach 18-20 lipca 2011 r. odbyło się szkolenie pn.: "Trening kompetencji życiowych". Wzięło w nim udział 12 Beneficjentów Ostatecznych.

GWAŁTOWNA NAWAŁNICA SIEJE ZNISZCZENIA - GROŹNA ZYGODÓWKA

Wydarzenia

Połamane drzewa, zablokowane drogi, lokalne podtopienia oraz uszkodzenia linii energetycznych i telefonicznych to obraz po gwałtownej nawałnicv, która przeszła przez Gminę Tomice w dniu dzisiejszym, 20 lipca br., w godzinach południowych. Zagrożeniem stała się także "Zygodówka" w Woźnikach, której wody przelały się przez korony wałów podtapiając kilka domów.

Do akcji wkroczyły wszystkie gminne zastępy Ochotniczych Staży Pożarnych oraz pracownicy Gminnego Zakładu Komunalnego, którzy będą sukcesywnie naprawiać powstałe zniszczenia.

NOWA ULOTKA PROMOCYJNA FIRMY "KAJAKi-NA-SKAWIE"

Wydarzenia

"Kajaki na Skawie" to jeden z pierwszych wniosków dofinansowanych w ramach LSR Stowarzyszenia "Dolina Karpia" dla działania "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw". W tym roku oprócz organizacji I Otwartego Spływu Doliną Karpia i zaangażowania się w Dni Karpia w Zatorze firma wydała ciekawą ulotkę promocyjną, którą prezentujemy w czytaj więcej.

Informacje o kolejnych naborach w ramach LSR Stowarzyszenia "Dolina Karpia" na

www.dolinakarpia.org"

APEL O JEDNOLITE OZNAKOWANIE NIERUCHOMOŚCI

Wydarzenia

Szanowni Mieszkańcy i Przedsiębiorcy w Gminie Tomice!
W związku z nadaniem nazw ulic i ustaleniem nowego oznaczenia nieruchomości na obszarze Gminy Tomice mamy niepowtarzalną okazję, aby uporządkować oznakowanie posesji dla poprawy estetyki, ładu przestrzennego i bezpieczeństwa nas wszystkich. Brak takiego oznakowania powoduje trudności z dojazdem do posesji dla służb ratowniczych: pogotowia, straży, policji czy też służb technicznych, a w sytuacji zagrożenia życia, każda minuta spóźnienia, każda chwila stracona na poszukiwanie właściwego domu, może kogoś kosztować życie.

WYSZUKIWARKA ADRESÓW "STARY -> NOWY" URUCHOMIONA

Wydarzenia

Od 1 lipca w sołectwie Tomice nastąpiło administracyjne wprowadzenie nazw ulic z jednoczesną zmianą numeracji porządkowej nieruchomości. Aby ułatwić posługiwanie się nowymi adresami uruchomiona została wyszukiwarka. Po wprowadzeniu dotychczasowego numeru posesji i kliknięciu "szukaj" pojawi się nowy, już obowiązujący adres nieruchomości.

WYSZUKIWARKA ADRESÓW - TOMICE
>>>tutaj<<<

NARODOWY SPIS POWSZECHNY LUDNOŚCI I MIESZKAŃ 2011 ZAKOŃCZONY

Wydarzenia

Trwający od 1 kwietnia do 30 czerwca narodowy spis powszechny został w naszej Gminie zakończony. Podczas jego trwania trójka rachmistrzów odwiedziła 421 punktów adresowych wylosowanych przez GUS do spisu.
Informujemy, że do dnia 11 lipca br. zostanie przeprowadzony SPIS KONTROLNY. Będzie on realizowany tylko i wyłącznie w drodze wywiadów telefonicznych. Jego celem jest sprawdzenie kompletności spisu oraz poprawności uzyskania danych i ich zgodności ze stanem faktycznym. Weryfikację ankieterów będzie można przeprowadzić pod nr telefonu: 800-800-800 lub (22) 44-44-777 od poniedziałku do piątku w godz. 8-20 i w weekendy w godz. 8-18.

"CHRZANÓWKA" Z ZYGODOWIC OCZAROWAŁA WADOWICE

Wydarzenia

Wielkim sukcesem zakończył się udział Koła Gospodyń Wiejskich z Zygodowic w VII Małopolskim Festiwalu Smaku, którego półfinałowa edycja odbyła się w dniu dzisiejszym, tj. 26 czerwca w Wadowicach. Komisja konkursowa, w skład której weszli m.in. Dariusz Gnatowski, Zbigniew Kurletto, Marta Bizon i Sebastian Wątroba doceniła smak zygodowickiej "chrzanówki na serwatce" i przyznała naszemu KGW wysokie II miejsce. Na scenie Panie odebrały gratulacje oraz nagrodę z rąk Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy i Burmistrz Wadowic Ewy Filipiak.

Nagrodzony przepis prezentujemy w czytaj więcej, zaś pełna relacja z imprezy wraz z fotogalerią na:
www.wadowiceonline.pl

URZĄD GMINY TOMICE PRZYSTĄPIŁ DO PROJEKTU CAF

Wydarzenia

Urząd Gminy przystąpił do projektu systemowego "Przygotowanie jednostek samorządu terytorialnego do stosowania Wspólnej Metody Oceny (CAF) w procesie mierzenia potencjału i dokonań poprzez szkolenia pracowników i pomoc doradczą". Projekt jest realizowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w partnerstwie z firmą F5 Konsulting Sp. z o.o. ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach POKL, priorytet V. "Dobre zarządzanie" Działanie 5.2 "Wzmocnienie potencjału administracji samorządowej", Poddziałanie 5.2.2 "Systemowe wsparcie funkcjonowania administracji samorządowej".

DOMINACJA OSP WITANOWICE NA GMINNYCH ZAWODACH POŻARNICZYCH

Wydarzenia

W niedzielnych zawodach sportowo - pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych w terenu Gminy Tomice, rozegranych 19 czerwca br. na stadionie LKS "Orzeł" w Radoczy, wzięła udział rekordowa liczba drużyn - 20 ekip reprezentujących sześć jednostek OSP. Niespodziewanie zmagania poprzedziły krótkie, ale silne opady deszczu. Z tego też powodu sędzia główny zawodów st. kpt. Jacek Kolber odwołał część konkurencji przygotowanych dla młodzieżowych drużyn pożarniczych w wieku 12-16 lat.

NAZEWNICTWO ULIC W CAŁEJ GMINIE ZATWIERDZONE

Wydarzenia

Blisko sześć godzin trwały obrady VII sesji Rady Tomice, która obyła się 17 czerwca br. w sali Ośrodka Kultury Gminy Tomice. Było to spowodowane bardzo bogatym porządkiem obrad przedstawionym przez Przewodniczącego Rady Zygmunta Szymczaka. Radni mogli zapoznać się z rocznymi sprawozdaniami z działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i Ośrodka Kultury Gminy Tomice oraz sprawozdaniem z realizacji Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii. Zostały one przyjęte przez radnych przez aklamację.

"SREBRNE KRZYŻE ZASŁUGI" NA 75-LECIE KGW ZYGODOWICE

Wydarzenia

Proboszcz woźnickiej parafii ks. kanonik Tomasz Kalisz oraz ks. dr Tadeusz Nosek odprawili w kościele parafialnym p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Woźnikach uroczystą Mszę Św. w intencji członkiń Koła Gospodyń Wiejskich w Zygodowicach, które w sobotę 18 czerwca br. obchodziły jubileusz 75-lecia istnienia Koła. W homilii skierowanej do zebranych ks. dr Tadeusz Nosek życzył, aby Panie z KGW były radością dla swoich rodzin i swego środowiska.

PIKNIK DOŚWIADCZALNY NA ZAKOŃCZENIE PROJEKTU "W PODRÓŻY PO ŚWIECIE"

Wydarzenia

"Piknik Doświadczalny" zorganizowany 15 czerwca br. kończył projekt unijny "W podróży po świecie", który realizowany był w Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Witanowicach. Podczas pikniku maluchy zaprezentowały rodzicom i zaproszonym gościom kilka eksperymentów, umiejętności czytania oraz otrzymały nagrody i dyplomy za uczestnictwo w projekcie.

O szczegółach projektu unijnego w czytak więcej.

JEDNOGŁOŚNE ABSOLUTORIUM DLA WÓJTA GMINY TOMICE ZA ROK 2010

Wydarzenia

W komplecie stawili się radni na VII sesji Rady Gminy Tomice, aby podjąć uchwałę w sprawie absolutorium z tytułu wykonania budżetu Gminy Tomice za rok 2010. Zapoznali się oni najpierw z opinią Komisji Rewizyjnej w sprawie wykonania budżetu oraz odczytaną przez Skarbnik Barbarę Targosz uchwałą RIO pozytywnie opiniującą sprawozdanie z wykonania budżetu Gminy za 2010 r. Następnie głos zabrał Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Witold Grabowski, który przedstawił Wysokiej Radzie pozytywnie zaopiniowany przez RIO wniosek udzielenie absolutorium Wójtowi Gminy Tomice Adamowi Kręciochowi z tytułu wykonanie budżetu za 2010 r. Radni w głosowaniu poparli go jednogłośnie.

INFORMACJA WÓJTA O FUNKCJONOWANIU GMINY Z DNIA 17.06.2011 R.

Wydarzenia

Na posiedzeniu Rady Gminy Tomice w dniu 17 czerwca br. Wójt Gminy Adam Kręcioch przedstawił radnym informację o funkcjonowaniu Gminy w okresie międzysesyjnym, tj. od 01 kwietnia 2011 r. do 17 czerwca 2011 r.

Informację tą prezentujemy w czytaj więcej.

SŁONECZNY FESTYN SZKOLNY PRZY GIMNAZJUM W TOMICACH

Wydarzenia

Piękna słoneczna pogoda towarzyszyła tegorocznemu festynowi szkolnemu, który odbył się w niedzielę 12 czerwca br. przy Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Tomicach. W tym roku organizatorzy zapewnili szereg atrakcji zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Już od 14.00 na scenie ulokowanej na dziedzińcu szkoły swoje umiejętności prezentowali: grupa instrumentalna z OKGT "Wiolinki",uczniowskie koło teatralne "WAT", chór szkolny i zaproszona z Zygodowic Orkiestra Dęta. Nie zabrakło przejażdżek bryczką, zabaw na trampolinie, elementach dmuchanych oraz strzelnicy. O tych i innych atrakcjach opowiadał prowadzący imprezę Maciej Mrowiec.

KAMPANIA SPOŁECZNA NA RZECZ PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY

Wydarzenia

10 czerwca był dla młodzieży gimnazjalnej dniem promującym "życie bez przemocy" oraz "szkołę bez przemocy". Na korytarzach Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Tomicach zostały rozwieszone plakaty mówiące o przemocy oraz rozprowadzano ulotki, z których można było się dowiedzieć czym jest przemoc, jakie niesie ze sobą konsekwencje, jak reagować w sytuacji przemocy, gdzie szukać pomocy i co mogą zrobić poszczególne instytucje wspierające osoby wychodzące z przemocy. Pedagog szkolny Pani Renata Gierek wspólnie z grupą gimnazjalistów przygotowała krótkie przedstawienie nawiązujące do zjawiska przemocy pod tytułem "Trędowaty niekochany".

PIKNIK DOŚWIADCZALNY NA ZAKOŃCZENIE PROJEKTÓW UNIJNYCH W ZSP TOMICE

Wydarzenia

"Piknik Doświadczalny" zorganizowany w dniu wczorajszym , tj. 06 czerwca kończył dwa projekty unijne "Poczytaj Mi Misiu!" i "W podróży przez świat", które realizowane były w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Tomicach. Do udziału w nim dzieci z oddziałów przedszkolnych zaprosiły swoich rodziców oraz gości: Wójta Gminy Tomice Adama Kręciocha i Dyrektora Szkoły w Witanowicach Tadeusza Kasperka. Podczas pikniku maluchy zaprezentowały rodzicom kilka eksperymentów oraz otrzymały nagrody i dyplomy za uczestnictwo w projekcie.

O realizacji projektów w czytaj więcej.

UŚMIECHNIĘTE BUZIE NA DNIU DZIECKA W OŚRODKU KULTURY

Wydarzenia

Przez dwa dni świętowano Dzień Dziecka w gminie Tomice. Najpierw 1 czerwca w Ośrodku Kultury zostały zorganizowane zajęcia edukacyjne "ANGIELSKI NA WESOŁO", następnie 3 czerwca najmłodsi mieszkańcy gminy uczestniczyli w kolejnym programie zabaw jaki zaproponował Ośrodek Kultury, by uczcić święto maluchów.

KONSULTACJE SPOŁECZNEJ ODNOŚNIE NAZEWNICTWA ULIC ZAKOŃCZONE

Wydarzenia

Informacja Wójta Gminy Tomice
z dnia 2 czerwca 2011 roku
w sprawie nazw ulic na terenie Gminy Tomice

Urząd Gminy Tomice zakończył prace nad projektami nazw ulic w Lgocie, Witanowicach, Woźnikach i Zygodowicach. W wyniku konsultacji z mieszkańcami wymienionych miejscowości wprowadzono niektóre z proponowanych zmian.

MAJOWE UROCZYSTOŚCI STRAŻACKIE W OSP LGOTA

Wydarzenia

Dowódca uroczystości mł. kpt. Krzysztof Zając wprowadził Orkiestrę Dętą z Zygodowic, poczty sztandarowe oraz delegacje Ochotniczych Straży Pożarnych do kościoła p.w. św. Mikołaja w Witanowicach, gdzie Mszą Św. odprawioną przez proboszcza parafii ks. kanonika Józefa Wróbla rozpoczęły się 28 maja br. uroczystości związane z 55-leciem lgockiej jednostki OSP oraz poświęceniem i przekazaniem druhom z Lgoty nowego, ciężkiego samochodu pożarniczego GCBA 3,5/16 IVECO EURO CARGO. Po jej zakończeniu strażacy oraz zaproszeni goście udali się do lgockiej remizy.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

DZIAŁANIA PROEKOLOGICZNE W SP WOŹNIKI PO RAZ DZIEWIĄTY

Wydarzenia

Proekologicznych postaw człowieka wobec otaczającej nas przyrody w Szkole Podstawowej w Woźnikach uczą już od dziewięciu lat. W dniu wczorajszym tj. 26 maja w placówce tej podsumowano IX Gminne Dni Ekologii, których hasłem było "CHROŃMY ZWIERZĘTA". Na zaproszenie dyrekcji do szkoły przybyli: Wójt Gminy Tomice Adam Kręcioch, Przewodniczący Rady Gminy Zygmunt Szymczak, radni Rady Gminy Tomice: Ireneusz Bałys i Zygmunt Ochocki, sołtys wsi Jerzy Rzepa, proboszcz parafii w Woźnikach ks. Tomasz Kalisz oraz przedstawiciele woźnickich organizacji społecznych.

O ŻYCIU I NAUCZANIU JANA PAWŁA II PAMIĘĆ W ZSP TOMICE

Wydarzenia

Wiele wysiłku włożyły organizatorki: Dorota Bilińska i Monika Biłka w przygotowanie kolejnego, czwartego już turnieju "Wiedzy o Życiu i Nauczaniu Błogosławionego Jana Pawła II". W tym roku Zespół Szkolno - Przedszkolny w Tomicach gościł reprezentacje gospodarzy turnieju oraz uczniów ze Szkoły Podstawowej w Woźnikach. Jury, w którym zasiadł m.in. proboszcz tomickiej parafii ksiądz Edward Daleki, było pod dużym wrażeniem posiadanej wiedzy oraz znajomości życia i nauczania naszego Wielkiego Rodaka.

PODWÓJNE UROCZYSTOŚCI W TOMICKIEJ JEDNOSTCE OSP

Wydarzenia

Uroczystym przemarszem pocztów sztandarowych oraz przedstawicieli jednostek gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych i przybyłej na zaproszenie jednostki OSP z Brodów rozpoczęły się 14 maja uroczystości 15-lecia tomickiej jednostki oraz poświęcenia nowego samochodu pożarniczego. Zakupiony on został ze składek mieszkańców, lokalnych firm oraz środków własnych jednostki na potrzeby druhów strażaków z Tomic.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

KOMENDA POWIATOWA POLICJI WZBOGACIŁA SIĘ O NOWE KOMPUTERY

Wydarzenia

We wtorek 10 maja w Urzędzie Gminy Tomice nastąpiło oficjalne przekazanie nowego sprzętu zakupionego przez Urząd Gminy, który wykorzystany będzie przez policjantów KPP w Wadowicach m.in. do walki z przestępczością. Uroczystego przekazania dwóch zestawów komputerowych na ręce Komendanta Powiatowego mgr inż. Marii Łopusińskiej oraz Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego podinsp. mgr inż. Franciszka Kwaśniewskiego dokonał Wójt Gminy Adam Kręcioch.

"CZAS NA AKTYWNOŚĆ W GMINIE TOMICE" - SPRAWOZDANIE NR 9

Wydarzenia

W ramach projektu systemowego pn.: "Czas na aktywność w Gminie Tomice" realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tomicach finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, poddziałania 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej priorytetu VII POKL Promocja Integracji Społecznej odbyły się dwa szkolenia.

MŁODZI DZIENNIKARZE "DROPSIKA" NA WARSZTATACH W BIELSKU-BIAŁEJ

Wydarzenia

Podczas obchodów 10-lecia pisma szkolnego "Dropsik" Wójt Gminy Tomice Adam Kręcioch wręczył młodym dziennikarzom ze Szkoły Podstawowej w Woźnikach zaproszenie na warsztaty dziennikarskie w redakcji tygodników "Kronika Beskidzka" i "Małopolska Kronika Beskidzka".
11 maja br. cała redakcyjna piętnastka, wraz ze swoimi opiekunkami: Renatą Kraską i Iwoną Bobik, udała się do Bielska-Białej, by na miejscu poznać pracę profesjonalnych dziennikarzy z "Kroniki". Swoich młodszych kolegów i koleżanki przywitali redaktor naczelna "Małopolskiej Kroniki Beskidzkiej" Anna Bobowska oraz sekretarz redakcji Łukasz Górny.

DRUŻYNA Z SP WITANOWICE NAJLEPIEJ PODRÓŻOWAŁA PO EUROPIE

Wydarzenia

Dwie bardzo ważne daty: 09.05 - dzień Unii Europejskiej oraz 01.07 - rozpoczęcie prezencji Polski w UE towarzyszyły I Gminnemu Konkursowi Wiedzy O Unii Europejskiej "Wspólnie podróżujemy po krajach Unii Europejskiej", który 10 maja został rozegrany w Szkole Podstawowej w Radoczy. Szkoła, która od wejścia Polski do UE (01.05.2004 r.) organizuje różne imprezy związane z naszą obecnością w Unii, postanowiła w tym roku zaprosić do tej swoistej "podróży po Europie" pozostałe gminne jednostki oświatowe. Zmaganiom przyglądali się goście: Wójt Gminy Tomice Adam Kręcioch, Przewodniczący Rady Gminy Tomice Zygmunt Szymczak oraz radni z sołectwa Radocza - Elżbieta Janik i Adam Kukuła.

NOWA ZAKŁADKA NA STRONIE WWW - "KALENDARZ WYDARZEŃ GMINNYCH"

Wydarzenia

Strona www Urzędu Gminy Tomice wzbogaciła się o nową zakładkę. W prawym górnym roku znajduje się link "KALENDARZ WYDARZEŃ", w którym na bieżąco będą pojawiać się informacje o czekających mieszkańców naszej Gminy wydarzeniach kulturalnych, sportowych, oświatowych i społecznych. Zapraszamy do zapoznania się z kalendarium.

KONSULTACJE W SPRAWIE NAZW ULIC CZTERECH SOŁECTW ROZPOCZĘTE

Wydarzenia

Zakończone zostały prace dotyczące nazw ulic w czterech sołectwach naszej Gminy, tj. Woźnikach, Zygodowicach, Witanowicach i Lgocie. Przez najbliższe dni zainteresowane osoby mogą składać wszelkie uwagi i opinie dotyczące projektowanego nazewnictwa, osobiście w Urzędzie lub drogą elektroniczną na adres: gmina@tomice.pl.

Proponowane nazwy ulic prezentujemy w czytaj więcej.

DOTACJA NA ZADANIA Z ZAKRESU USUWANIA AZBESTU PRZYZNANA

Wydarzenia

12.960 zł pozyskała Gmina Tomice na opracowanie programu usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Tomice w ramach konkursu "Azbest 2011!" - blok 3 "zadania w zakresie usuwania wyrobów zawierających azbest" realizowanego przez Ministerstwo Gospodarki.
Dotacja ta pozwoli na inwentaryzację lokalizacji wszystkich obiektów zawierających azbest oraz utworzenie, w oparciu o wyniki analiz jej wyników, programu usuwania wyrobów zawierających azbest.

"WŚCIEKŁE GARY" ADAMA GESSLERA Z KGW TOMICE

Wydarzenia

Przypominamy, że w dniu dzisiejszym tj. 23 kwietnia br. o godz. 16.25 w TVP 1 zostanie wyemitowany wielkanocny odcinek programu kulinarnego "Wściekłe gary" znanego restauratora Adama Gesslera, w którym panie z kół gospodyń wiejskich z okolic Wadowic i "Doliny Karpia" m.in. z Koła Gospodyń Wiejskich z Tomic, zaprezentują regionalne potrawy świąteczne. Na stołach gościć będzie przede wszystkim żurek, pascha, jaja, tort chlebowy, mazurek oraz ... "wiklinowy karp".

Serdecznie zapraszamy.

"CZAS NA AKTYWNOŚĆ W GMINIE TOMICE" - SPRAWOZDANIE NR 8

Wydarzenia

W dniach 13 - 15 kwietnia 2011r. w ramach projektu "Czas na aktywność w Gminie Tomice" realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tomicach finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, poddziałania 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej priorytetu VII POKL Promocja Integracji Społecznej odbyło się szkolenie "Trening pracy". Wzięło w nim udział 6 Beneficjentów Ostatecznych. Szkolenie miało miejsce w Ośrodku Kultury Gminy Tomice.